Trwa ładowanie...

Wpływ leku na nadciśnienie na ryzyko udaru

Przeprowadzone niedawno badanie wykazało, że przyjmowanie leków obniżających ciśnienie krwi zmniejsza ryzyko udaru u osób z podwyższonym ciśnieniem. Stan podwyższonego ciśnienia diagnozuje się, gdy wynik pomiaru wynosi pomiędzy 120/80 mm Hg a 139/89 mm Hg. Nadciśnienie to 140/90 mm Hg i więcej.

1. Badania nad ryzykiem udaru

Naukowcy przeanalizowali wyniki 16 innych badań. Porównali dane dotyczące przyjmowania leków na nadciśnienie lub placebo u 70,664 pacjentów z podwyższonym ciśnieniem. Okazało się, że osoby przyjmujące leki obniżające ciśnienie były o 22% mniej narażone na udar w porównaniu do pacjentów stosujących placebo. Ten rezultat miał miejsce w przypadku wszystkich rodzajów leków na nadciśnienie. Mimo iż nie zaobserwowano wyraźnego spadku ryzyka zawału serca, przyjmowanie leków na nadciśnienie zmniejszało ryzyko śmierci na skutek chorób układu sercowo-naczyniowego. Nie oznacza to jednak, że specyfiki obniżające ciśnienie zastąpią profilaktykę udaru. Autorzy badania są zgodni, że od przyjmowania leków korzystniejsze są zmiany w trybie życia. Dzięki zdrowej, zbilansowanej diecie, umiarkowanemu spożyciu alkoholu, utrzymywaniu właściwej wagi oraz prowadzeniu aktywnego trybu życia można obniżyć ciśnienie krwi i uniknąć poważnych następstw nadciśnienia. Medykamenty nie wyręczą nas w staraniach o obniżenie ciśnienia, ale można potraktować je jako dodatkowy element w walce o zdrowie. Należy jednak rozważyć koszty długoterminowej terapii lekami na nadciśnienie oraz skutki uboczne przyjmowania lekarstw.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zioła na nadciśnienie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza