Barszcz Sosnowskiego - charakterystyka, oparzenia, objawy, leczenie oparzeń

Urlop na łonie natury nie zawsze kończy się tak, jak sobie wymarzyliśmy. A wszystko to za sprawą zielonej rośliny, znanej jako barszcz Sosnowskiego. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten z pozoru niegroźnie wyglądający chwast może powodować poważne oparzenia i problemy zdrowotne. Do lokalnych władz kążdego dnia spływają informacje o miejscach, gdzie występuje toksyczna roślina. Dlaczego barszcz Sosowskiego powoduje oparzenia i może być niebezpieczny?

spis treści

Zobacz film: "Czym jest Barszcz Sosnowskiego?"

1. Barszcz Sosnowskiego - charakterystyka

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną zielną pochodzącą z rodziny selerowatych. Pierwotnie występował w rejonach Kaukazu, z czasem zaczął się rozprzestrzeniać na tereny Europy Środkowej i Wschodniej. Walka z barszczem Sosnowskiego bywa niezwykle trudna. Chwast z łatwością i w bardzo szybkim tempie opanowuje coraz to większe obszary, powodując tym samym degradację środowiska. Barszcz Sosnowskiego wykazuje duże zdolności regeneracyjne. Może kiełkować nawet przez kilka lat.

W latach 50. XX wieku w Rosji Barszcz Sosonowskiego był początkowo uważany za cenną roślinę pastewną, przez co zaczęto ją rozpowszechniać na terenach całego bloku wschodniego. Dopiero z czasem ze względu na toksyczne właściwości barszczu Sosnowskiego stopniowo zaprzestano upraw.

Chwasty, które możesz jeść
Chwasty, które możesz jeść [7 zdjęć]

Chociaż o właściwościach ziół i przypraw wiemy już bardzo dużo, to wciąż nie zdajemy sobie sprawy z tego,...

zobacz galerię

Jakie są cechy charakterystyczne barszczu Sosonowskiego? Roślina charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami. Może osiągnąć wysokość nawet do 4 m, a jego łodyga około 10 cm średnicy. Ma silny oraz gruby korzeń, od którego wychodzą rozgałęzienia. Wyróżniają go również wielkie liście. Znajdujące się na nich oraz na łodydze włoski odpowiadają za wydzielanie parzącej, toksycznej substancji. Uaktywnia się ona przy wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności powietrza. Barszcz Sosnowskiego, który powoduje oparzenia, dość często bywa mylony z wyrośniętym koprem lub arcydzięglem.

Okres dojrzewania nasion barszczu Sosnowskiego przypada przeważnie na drugą połowę lipca. Barszcz Sosnowskiego najczęściej występuje na obszarach zazwyczaj nieużytkowanych przez ludzi. Są to łąki, drogi, pastwiska, pola oraz brzegi jezior lub rzek. Chociaż zdarza się, że można się na niego natknąć na szlaku turystycznym, ogrodzie lub podczas spaceru po parku. W naszym kraju największe skupiska barszczu Sosnowskiego znajdują się w województwie mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim.

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowia z powodu występujących w nim związków (furanokumaryny ), które w kontakcie ze skórą powodują bardzo poważne oparzenia. Nie tylko kontakt z tą rośliną jest niebezpieczny, ale także jej przypadkowe spożycie. Spożycie barszczu sosnowskiego może powodować zapalenie przewodu pokarmowego oraz krwawienia.

2. Barszcz Sosnowskiego - oparzenia

Barszcz Sosnowskiego powoduje oparzenia i jest silnie toksyczny. A wszystko to za sprawą zawartych w nim specjalnych związków o nazwie furanokumaryny, które to przy udziale promieniowania słonecznego wnikają w komórki skóry, powodując poważne oparzenia II, a nawet i III stopnia.

Natężenie objawów oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawia się od 0,5 do 2 godzin od momentu kontaktu z tą rośliną, w związku z tym w pierwszym momencie możemy nie być świadomi poparzenia. Warto dodać, że niebezpieczne dolegliwości i oparzenie może pojawić się nawet mimo braku bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego. Czasem wystarczy samo przebywanie w jego pobliżu, jak np. w przypadku alergii.

Zobacz także:

3. Barszcz Sosnowskiego - objawy

Objawy oprzenia barszczem Sosnowskiego nasilają się w ciągu 24 godzin. Główne z nich to silne zaczerwienienie skóry oraz pojawienie się charakterystycznych pęcherzy na skórze wypełnionych surowiczym płynem. Zapalenie skóry może trwać przez kilka dni. Po 7 dniach oparzona skóra staje się w tym miejscu ciemniejsza i dużo bardziej wrażliwa na działanie promieni ultrafioletowych.

W wyniku działania zawartych w soku tej rośliny związków chemicznych mogą pojawić się także nudności i wymioty, podrażnienie dróg oddechowych, ból głowy oraz zapalenie spojówek. W niektórych przypadkach po oparzeniach barszczem Sosnowskiego mogą pozostać nieestetyczne blizny.

4. Barszcz Sosnowskiego - leczenie oparzeń

Unikanie kontaktu z barszczem Sosnowskiego jest najlepszą profilaktyką. Powinniśmy informować dzieci o skutkach i ryzyku oparzenia barszczem Sosnowskiego. W przypadku styczności z nim należy jak najszybciej przemyć oparzone miejsce wodą z mydłem i udać się na konsultację lekarską.

Zobacz także:

Jeżeli barszcz Sosnowskiego wywołał oparzenia, należy unikać wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych przez minimum dwie doby, gdyż w przeciwnym razie może dojść do zwiększenia stanu zapalnego i pojawienia się rozległych blizn. Stany zapalne może zmniejszyć stosowanie dostępnych w aptekach maści i kremów, które przyspieszają gojenie się skóry oraz zmniejszają ból i świąd skóry.

W przypadku zauważenia barszczu Sosnowskiego na działce lub w ogrodzie, należy w miarę możliwości jak najszybciej się go pozbyć, zanim dojdzie do jego większego rozprzestrzeniania. Należy to zrobić przy użyciu ochronnych, syntetycznych rękawic z długimi rękawami. Aby skutecznie ochronić skórę przed toksycznym działaniem barszczu Sosnowskiego, należy ubrać się w szczelny strój, z syntetycznego materiału. Ubrania z włókien naturalnych, takich jak bawełna czy len, wchłaniają bowiem sok rośliny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy