Trwa ładowanie...

Sterydy a alkohol - czym są sterydy, skutki łączenia alkoholu z lekami sterydowymi

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
18.10.2023 18:57
Sterydy, inaczej steroidy są związkami lipidowymi pochodzenia zwierzęcego bądź roślinnego.
Sterydy, inaczej steroidy są związkami lipidowymi pochodzenia zwierzęcego bądź roślinnego. (Adobe stock)

Sterydy a alkohol to temat, który nurtuje wielu pacjentów stosujących leki steroidowe np. w przebiegu stwardnienia rozsianego, alergicznego nieżytu nosa czy egzemy. Czy połączenie leków sterydowych z napojami zawierającymi alkohol jest niebezpieczne?

spis treści

1. Czym są sterydy?

Sterydy, znane również jako steroidy to rodzaj związków zawierających kwasy tłuszczowe. Steroidy charakteryzujące się budową czteropierścieniową cenione są ze względu na swoje silne właściwości przeciwzapalne.

Wskazaniami do stosowania leków sterydowych mogą być takie schorzenia jak:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Warto zaznaczyć, że sterydy, a dokładnie hormony steroidowe występują naturalnie w ludzkim ciele. Stanowią składnik mięśni, tkanki tłuszczowej, kości, mózgu. Są produkowane przez nadnercza, niewielkie gruczoły dokrewne położone nad górnymi biegunami nerek.

Sterydy anaboliczne w sporcie bywają stosowane jako doping farmakologiczny. Najczęściej po tego rodzaju sterydy sięgają kulturyści oraz ludzie trenujący lekkoatletykę. Sterydy anaboliczne bywają stosowane także przez ludzi uprawiających sporty siłowe, gdzie dużą rolę odgrywa wysoka wytrzymałość mięśni.

2. Leki sterydowe a alkohol

Wielu pacjentów zastanawia się czy przy sterydach można pić alkohol. Warto zdawać sobie sprawę, że sterydy i alkohol to dość niebezpieczne połączenie. Nie należy łączyć ze sobą obu tych substancji ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia:

Napojów alkoholowych nie należy łączyć nie tylko ze sterydami, ale również z lekami przeciwpadaczkowymi. Informację tę powinny zapamiętać osoby chcące się dowiedzieć czy można pić alkohol przy padaczce.

W przypadku pacjenta chorego na epilepsję już po jednorazowym spożyciu etanolu może dojść do zwiększenia stężenia substancji przeciwpadaczkowej we krwi oraz nasilenia skutków ubocznych.

Picie alkoholu przez dłuższy czas w połączeniu z lekami na epilepsję może z kolei skutkować obniżeniem poziomu fenytoiny we krwi. Taka terapia jest nieskuteczna, ponieważ każde podtrucie tkanki nerwowej u pacjentów z epilepsją może nasilić objawy chorobowe.

3. Z czym jeszcze nie należy łączyć sterydów?

Leków sterydowych, ani sterydów anabolicznych nie powinno łączyć się z następującymi substancjami farmakologicznymi:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze