Trwa ładowanie...

"Test skarpetki". Pomoże wyłapać pierwsze sygnały niewydolności serca

Obrzęki mogą wynikać z zaburzeń w krążeniu krwi, które prowadzą do zwiększonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych
Obrzęki mogą wynikać z zaburzeń w krążeniu krwi, które prowadzą do zwiększonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych (Adobe Stock)

Ponad milion Polaków cierpi na niewydolność serca. Objawy choroby mogą być mało charakterystyczne, co opóźnia diagnozę. Poza przewlekłym zmęczeniem u większości pacjentów występują obrzęki, najczęściej w okolicach kostek. Jakie dolegliwości powinny nas zaniepokoić i w jaki sposób przeprowadzić tzw. test skarpetki?

spis treści

1. Niewydolność serca rozwinie się u co piątej dorosłej osoby

Niewydolność serca to poważna choroba, która wiąże się z tym, że serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do organizmu. Do jej rozwoju mogą prowadzić, m.in. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, palenie papierosów, otyłość, brak aktywności fizycznej, wrodzone wady serca, zakażenia wirusowe, a także nadużywanie niektórych leków.

Obrzęki nóg mogą być jednym z objawów chorób serca
Obrzęki nóg mogą być jednym z objawów chorób serca (Adobe Stock)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 4. Nawyki żywieniowe młodych Polaków"

Chorzy najczęściej skarżą się na przewlekłe uczucie zmęczenia, osłabienie, problem z oddychaniem, szybsze męczenie. Charakterystyczne jest też występowanie obrzęków na nogach albo innych częściach ciała. Może pojawić się też uczucie kołatania serca, przyspieszony puls, ucisk w klatce piersiowej i zwiększona ilość oddawanego moczu.

Szacuje się, że problem już teraz dotyka ponad miliona Polaków, a w związku z epidemią otyłości i starzeniem się społeczeństwa, chorych w perspektywie najbliższych lat będzie przybywać. Prognozy mówią o tym, że niewydolność może się rozwinąć statystycznie u co piątej dorosłej osoby.

2. Zrób test skarpetki

Jeżeli choroba nie będzie rozpoznana i leczona, może doprowadzić do groźnych powikłań. Wiele osób może nie zwracać uwagi na pojawianie się obrzęków na nogach, to dość powszechny problem - zwłaszcza podczas upałów. Kiedy może świadczyć o groźnej chorobie?

W tym przypadku pomocny może być tzw. test skarpetki. Załóż skarpetki i zwróć uwagę, czy po ich noszeniu długo utrzymują się charakterystyczne linie w okolicy kostek i czy na nogach występują opuchnięcia, obrzęki, które są wynikiem gromadzenia wody. Problem może pojawiać się sporadycznie podczas upałów, po dłuższej podróży, czy po wielu godzinach stania. Obrzęki mogą być też efektem ubocznym niektórych leków, np. hormonów, sterydów, leków na nadciśnienie.

Jeżeli zauważamy, że obrzęki i linie po noszeniu skarpetek pojawiają się często i długo nie znikają, powinniśmy to skonsultować z lekarzem. Jedną z przyczyn mogą być problemy z sercem.

- Obrzęki w przypadku niewydolności serca są wynikiem zaburzeń w krążeniu krwi, które prowadzą do zwiększonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Ten proces jest związany z ograniczeniem zdolności serca do pompowania krwi, co prowadzi do gromadzenia się płynu w płucach i naczyniach krwionośnych - wyjaśnia dr. n. med. Krzysztof Kępa, kardiochirurg z American Heart of Poland.

- W efekcie, płyn zaczyna wyciekać z naczyń krwionośnych do tkanki podskórnej, powodując obrzęki, które mogą występować w różnych częściach ciała, najczęściej jednak dotyczą kończyn dolnych, twarzy i jamy brzusznej. Obrzęki zwykle pojawiają się pod koniec dnia i mogą zniknąć po nocy w pozycji leżącej, kiedy płyn zostaje wchłonięty z powrotem do krwiobiegu - dodaje lekarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze