Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Iwona Radziejewska-Choma

Zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej
Zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna różni się od innych dziedzin medycyny tym, że działania lekarzy podejmowane w jej ramach mają na celu nie tyle ratowanie życia pacjentów i leczenie chorób, co poprawianie jakości tego życia. Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej to: usuwanie zmarszczek, redukcja cellulitu, usuwanie blizn, korekta oraz lifting wybranych części ciała. Do niedawna korekcja zmarszczek utrzymywana była w głębokiej tajemnicy, dziś operacje plastyczne stają się codziennością, której nikt nie ukrywa.

spis treści
Zabiegi odmładzające - galeria
Zabiegi odmładzające - galeria [5 zdjęć]

Medycyna estetyczna nie polega na ratowaniu życia pacjentów ani leczeniu chorób, lecz poprawianiu komfortu

zobacz galerię

1. Medycyna estetyczna w Polsce i na świecie

Medycyna estetyczna jest jedną z najmłodszych dziedzin medycyny. Za jej ojca uważa się Jeana Jacquesa Legranda – endokrynologa, który w 1973 roku założył Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. To właśnie w latach 70. XX wieku ta gałąź medycyny zaczęła funkcjonować na świecie. W Polsce pojawiła się dopiero w latach 90. Pierwszą polską organizacją poświęconą medycynie estetycznej była utworzona przy Polskim Towarzystwie Lekarskim Sekcja Medycyny Estetycznej. Jej zadaniem było popularyzowanie tej dziedziny w środowiskach lekarskich i poza nimi. Decyzją Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego 3 września 2002 r. powołano do życia dwuletnią Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej PTL. Swoją działalność rozpoczęła ona 6 grudnia 2002 r. Obecnie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie medycyna estetyczna cieszy się ogromną i wciąż rosnącą popularnością.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
Zabiegi medycyny estetycznej
Zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi estetyczne umożliwiają poprawę wyglądu, odmłodzenie ciała i redukcję zmarszczek. Są mniej inwazyjne

zobacz galerię

2. Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Specyfika zabiegów estetycznych skierowane są przede wszystkim na poprawę sylwetki i wyglądu skóry.

Wśród nich można wyróżnić:

W ramach medycyny estetycznej pielęgnuje się zdrową skórę, a także diagnozuje i leczy skórę chorą, w tym trądzikową. Ważne miejsce zajmują tu zabiegi mające na celu złagodzenie i usunięcie objawów procesu starzenia się. Obejmują one zarówno eliminowanie zmarszczek, jak i poprawianie jędrności i objętości skóry oraz ust. Medycyna estetyczna to również korygowanie wszelkich mankamentów urody, które niekiedy bardzo obniżają jakość życia pacjenta. Dzięki zabiegom możliwe jest poprawienie sylwetki i wymodelowanie ciała poprzez zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz cellulitu.

3. Przygotowanie do zabiegu

Lekarz zajmujący się medycyną estetyczną na pierwszej wizycie pacjentki ocenia jej ogólny stan zdrowia. Ważną rolę odgrywa tu wywiad. Pacjent odpowiada na pytania dotyczące sposobu odżywiania się, metod pielęgnacji skóry, a także pracy, stylu życia, uprawianych sportów. Lekarz pyta o przebyte choroby, również te, które występowały w rodzinie. Padają także pytania o wagę przy urodzeniu, w szkole podstawowej, przed ciążą i w ciąży, o stosowane środki antykoncepcyjne i o miesiączki. Lekarz obserwuje i ocenia sylwetkę oraz postawę ciała pacjentki. Następnym krokiem są różnego rodzaju badania, na przykład badanie morfoantropometryczne – pozwala ono ocenić ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej, a także pomaga wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. Ocenia się również poziom nawilżenia, natłuszczenia i pH skóry oraz jej fototyp i wrażliwość. Pacjentka jest mierzona i ważona. Oprócz tego dokonuje się dokładnych pomiarów szkieletu. W walce z drobnymi defektami skóry pomaga odkrycie ich przyczyn. Dopiero po tym można zdecydować o konieczności danego zabiegu.

Medycyna estetyczna, w przeciwieństwie do chirurgii plastycznej, nie posługuje się skalpelem. Często do poprawy wyglądu wystarczy zmiana stylu życia zgodnie z zaleceniami lekarza, wprowadzenie zdrowej diety i aktywności fizycznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze