Trwa ładowanie...

Boli cię kark? Sygnał alarmowy, od razu skonsultuj się z lekarzem

 Katarzyna Prus
30.10.2023 13:10
Sztywny kar może być objawem groźnej choroby
Sztywny kar może być objawem groźnej choroby (Getty Images)

Choć sztywność karku może być wynikiem siedzenia lub spania w niewygodnej pozycji, objawu nie należy bagatelizować, zwłaszcza jeśli się utrzymuje. Tak dają o sobie znać również poważne choroby. Nawet takie, które zagrażają życiu.

spis treści

1. Przyczyny sztywności karku

Sztywność i ból karku mogą mieć bardzo różne przyczyny i pojawiać się nie tylko w wyniku urazu (np. po wypadku samochodowym).

Często jest to związane ze spaniem w niewygodnej pozycji, co da się odczuć już po przebudzeniu. Efektem mogą być przykurcze mięśni, m.in. szyjnego odcinka kręgosłupa. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest zmiana materaca lub ćwiczenia rozciągające.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Sztywny kark może być objawem poważnych chorób
Sztywny kark może być objawem poważnych chorób (Getty Images)

Do podobnych dolegliwości może doprowadzić zbyt długie siedzenie przy komputerze, zwłaszcza jeśli nie mamy odpowiedniego fotela czy wielogodzinne skrolowanie telefonu, często ze zgarbionymi plecami i wysuniętą do przodu głową. To jest bardzo niekorzystne dla kręgosłupa i w dłuższej perspektywie może mu poważnie zaszkodzić.

Jeśli zakup materaca czy specjalistycznego fotela do pracy przy komputerze, a także ćwiczenia nie pomogą, a ból i sztywność karku będą się utrzymywać, lepiej skonsultować się z lekarzem, bo przyczyna może być znacznie poważniejsza.

2. Od stresu do zwyrodnienia

Sztywnością karku może objawiać się też napięcie związane z przewlekłym stresem. Choć często to bagatelizujemy, nadmiar stresu może dawać fizyczne objawy i kumulować się np. w karku czy barkach.

Winna może być także choroba zwyrodnieniowa stawów, która najczęściej dotyczy okolic kolan i kręgosłupa (w tym odcinka szyjnego).

Szyjnej części kręgosłupa mogą też dotyczyć przepukliny kręgosłupa, którym sprzyja siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Mogą objawiać się bólami i zawrotami głowy, a także sztywnością karku. Konsekwencją mogą być nawet zaburzenia czucia, ograniczenie ruchomości głowy i szumy uszne.

3. Zapalenie stawów i opon mózgowo-rdzeniowych

Choć ze sztywnością karku można w wielu przypadkach walczyć samemu, zmieniając codzienne nawyki, nie zawsze jest to takie proste.

Jeśli mamy do czynienia z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), leczenie na własną rękę nie wystarczy. To choroba autoimmunologiczna, która daje wiele dotkliwych objawów (m.in. bóle karku i pleców) i może doprowadzić do niepełnosprawności. RZS jest nieuleczalne, ale dzięki lekom modyfikującym przebieg choroby, można zatrzymać jej postęp i złagodzić objawy.

Sztywność karku może być także objawem niezwykle groźnego zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. To choroba wywoływana najczęściej przez bakterie (meningokoki, pneumokoki), która może mieć bardzo burzliwy przebieg i zagrażać życiu.

Oprócz sztywności karku mogą o niej również świadczyć silne bóle głowy (których nie da się uśmierzyć zwykłymi środkami przeciwbólowymi), a także nudności i wymioty, wysoka gorączka, dreszcze, a nawet utrata przytomności.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze