Trwa ładowanie...

"Zamrożony bark" to sygnał alarmowy. Może zwiastować nieuleczalną chorobę

Avatar placeholder
10.02.2024 13:23
Mało znane objawy cukrzycy
Mało znane objawy cukrzycy (Getty Images)

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter przeprowadzili badanie, które ujawnia mniej znane objawy zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Oto cztery z nich.

spis treści

1. Problemy z kończynami górnymi jako konsekwencja cukrzycy

Badanie ujawnia, że długotrwały wysoki poziom cukru we krwi zwiększa w organizmie poziom końcowych produktów zaawansowanej glikacji (AGE). Te substancje, powstające, gdy białka, tłuszcze i DNA reagują z cukrami we krwi, mogą przyczyniać się do uszkodzeń i zgrubień ścięgien, stawów oraz tkanki łącznej.

Choć cukrzyca jest powszechnie kojarzona z problemami z kończynami dolnymi, nowe odkrycia wskazują na istnienie komplikacji również w obszarze kończyn górnych.

Zobacz film: "Erytrytol. Najzdrowszy zamiennik dla cukru"

Naukowcy zidentyfikowali cztery specyficzne problemy:

  • Zamrożony bark. Charakteryzujący się pogrubieniem tkanki łącznej w stawie, co skutkuje sztywnością i bólem.
  • Zespół cieśni nadgarstka. Stan, w którym nerwy przechodzące przez ciasny kanał w nadgarstku są uciskane, co skutkuje drętwieniem, mrowieniem i bólem w dłoni i palcach.
  • Przykurcz Dupuytrena. Pogrubienie i zaciśnięcie tkanki łącznej dłoni, powodujące zgięcie palców i brak możliwości ich wyprostowania. Zdecydowanie może utrudniać wykonywanie codziennych czynności.
  • Palec spustowy. Stan podobny do przykurczu Dupuytrena, ale dotyczący tylko jednego palca.

2. Nowa wiedza o cukrzycy

Do najbardziej powszechnych objawów cukrzycy należą: częste oddawanie moczu, niepohamowane pragnienie, chroniczne zmęczenie, utrata masy ciała pomimo normalnego lub zwiększonego apetytu (a nawet polifagii), problemy ze wzrokiem, słodki zapach ciała, a także częste, nawracające infekcje skórne oraz powolne gojenie się ran.

Jak się okazuje, długotrwały wysoki poziom cukru we krwi prowadzi również do schorzeń kończyn dolnych i górnych.

  • Obecnie możemy je zaklasyfikować jako powikłania cukrzycy. Lekarze leczący pacjentów z cukrzycą powinni być świadomi tych powikłań, aby móc swoim pacjentom zaoferować najlepsze możliwe ścieżki leczenia - powiedział dr Harry Green, współautor badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze