Trwa ładowanie...

Zmaga się z nią już co trzeci Polak. Wstęp do cukrzycy, chorób serca i jelit

 Katarzyna Prus
21.12.2023 11:28
Zmaga się z nią już co trzeci Polak. Wstęp do groźnych chorób
Zmaga się z nią już co trzeci Polak. Wstęp do groźnych chorób (Getty Images)

Problem ze snem ma już jedna trzecia Polaków. Takie zaburzenia mogą dotknąć każdego, a napędza to m.in. stres, przemęczenie czy nadmiar używek. Bezsenności nie należy bagatelizować, bo może być wstępem do groźnych chorób.

spis treści

1. Polacy śpią coraz gorzej

Bezsenność to coraz większy problem, z którym walczy już ok. 34 proc. Polaków.

Brak snu to cios dla całego organizmu, który nie ma szansy na regenerację. Skutki mogą być bardzo poważne. Problem z koncentracją i spadek efektywności w pracy to dopiero początek.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

W dłuższej perspektywe takie zaburzenia mogą przyczyniać się między innymi do cukrzycy, stanów zapalnych jelit, nadwagi, otyłości czy choroby niedokrwiennej serca.

Bezsenność może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych
Bezsenność może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych (Getty Images)

Przewlekły niedobór snu prowadzi też do osłabienia układu odpornościowego organizmu, czego efektem może być większa podatność na infekcje.

Zaburzenia snu to także wyższe ryzyko wypadków komunikacyjnych i wynikających z nich urazów.

2. Pandemia nasiliła problemy ze snem

Za bezsennoscią może stać wiele czynników od niewłaściwej higieny snu, którą wiele osób zaniedbuje (nie przespijąc np. 7 godzin), przemęczenia i stresu, przez nadmiar używek, szczególnie alkoholu, po takie choroby jak depresja czy bezdech senny.

Problem nasiliła też pandemia, której skutkiem było m.in. ograniczenie aktywności fizycznej, a także praca zdalna, często w łóżku, co odbijało się na jakości wieczornego odpoczynku i snu.

Do tego za mało światła słonecznego, bo podczas lockdownu najwięcej czasu spędzaliśmy w domach. To z kolei spowodowało nadmierne narażenie na działanie szkodliwe niebieskiego światła z urządzeń elektronicznych.

Takie zmiany w trybie życie spowodowały zaburzenia w wydzielaniu melatoniny nazywanej hormonem snu i kortyzolu czyli hormonu stresu, którego podniesiony poziom może prowadzić do wybudzania się w nocy.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze