Zumba aerobik

Zumba aerobik łączy w sobie trening obwodowy i latynoski styl tańca. Zajęcia zumby mają coraz większe rzesze fanów na całym świecie, mimo iż układ nie należy do najłatwiejszych do opanowania i jest dość wyczerpujący. Jednak taka forma aerobiku jest atrakcyjna i przyjemna. Wiele osób ćwiczących zumbę ma wrażenie, że uczestniczy w zajęciach tanecznych, a nie w aerobiku. Zajęcia prowadzi certyfikowany trener, który instruuje, jak należy ćwiczyć oraz prezentuje prawidłowe wykonywanie poszczególnych kroków.

Spis treści:
 1. 1. Muzyka do zumby
 2. 2. Zalety zumby
 3. 3. Nauka zumby

1. Muzyka do zumby

Zumba została stworzona przez Alberta „Beto” Pereza, sławnego kolumbijskiego trenera fitnessu, który zapomniał przynieść kasetę z muzyką do aerobiku, co zmusiło go do improwizowania i użycia prywatnej kolekcji muzyki latynoskiej. Okazało się, że zajęcia zakończyły się pomyślnie i Perez postanowił kontynuować ćwiczenia fitness z taką muzyką.

W 1999 roku pomysł na te zajęcia zawitał do Ameryki, potem rozprzestrzeniał się dalej. Zumba w Polsce to także obecnie popularny sport. Szacuje się, że w 2006 roku na całym świecie było ponad 2000 instruktorów zumby. Podczas zajęć zumby wykorzystywana jest muzyka i rytmy, takie jak:
 • salsa,
 • merengue,
 • cumbia,
 • reggaeton,
 • flamenco,
 • samba,
 • tango,
 • cha-cha,
 • hip-hop.

2. Zalety zumby

Zumba to ćwiczenia aerobowe, czyli takie, które skutecznie pomagają w utracie zbędnych kilogramów. Regularne uczestniczenie w zajęciach zumby „podkręci” metabolizm i pozwoli spalić 450 kcal podczas jednej godziny. Tak jak inne ćwiczenia aerobowe, zumba świetnie wpływa na kondycję i zdrowie człowieka, m.in. zapobiega chorobom układu krążenia, obniża poziom stresu, dotlenia. Energiczne ruchy zaczerpnięte z salsy, tanga, tańca brzucha, cha-chy i mambo intensywnie kształtują i wzmacniają mięśnie.

Sukces zumby związany jest z tym, że zajęcia przynoszą dużo radości uczestnikom zajęć. Muzyka latynoska i kroki taneczne są czymś, co wyróżnia zumbę od pozostałych form aerobiku. Tempo zmienia się od wolniejszego do szybszego, co pozwala początkującym zaobserwować, jak wyglądają kroki i szybko się ich nauczyć. Są to zajęcia przyjemne, bo często przypominają bardziej wyjście do klubu z latynoską muzyką niż do klubu fitness – nie tak, jak inne rodzaje aerobiku.

3. Nauka zumby

Zajęcia zumby zazwyczaj dzielą się na te dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można zapisać się także na różne rodzaje zumby:

 • zumba – czyli „tradycyjna” forma zumby, w takiej postaci, w jakiej została wymyślona przez Alberta „Beto” Pereza, wykorzystująca głównie muzykę latynoamerykańską;
 • zumba gold – zajęcia zumby stworzone dla osób starszych;
 • zumba toning – ćwiczenia siłowe, modelujące mięśnie, z wykorzystaniem ciężarków oraz latynoamerykańskiej muzyki;
 • aqua zumba – rodzaj aqua aerobiku w rytmach latynoskich;
 • zumbatomic – zajęcia zumby dla dzieci;
 • zumba jako trening obwodowy – intensywne ćwiczenia siłowe oraz aerobik w mieszance dobranej do konkretnych potrzeb ćwiczącego.

Jeśli w miejscu, gdzie mieszkasz, nie ma organizowanych zajęć zumby, możesz zamówić płytę DVD z zajęciami, by ćwiczyć samodzielnie w domu. Podczas ćwiczeń można wykorzystać ciężarki, by uczynić trening bardziej intensywnym.

Każda aktywność fizyczna przyniesie dużo korzyści – obojętnie, czy jest to jazda na rowerze, jogging, pływanie, spacerowanie, czy aerobik. Najważniejsze, by sprawiała ona przyjemność, tak jak na przykład zumba.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
4

Komentarze (2)

Wyloguj
~zerka
~zerka

Zumba to super zabawa - chodziłam na nią przez ponad rok. Można poprawić wydolność i po prostu znacznie lepiej jest czuć. Od jakiegoś czasu chodzę na fitness do GoldsGym. Tam mają również zumbę - gdyby któraś z dziewczyn na forum również chciała się wybrać to bardzo chętnie - piszcie w komentarzach. W GoldsGym zabawa jest naprawdę super.

Odpowiedz
melani
melani

polecam zajęcia Aqua Zumby w Szkole Pływania Fregata Swimming - zumba w wodzie to świetna zabawa - po zajęciach od razu ma się dobry humor, mnóstwo energii i oczywiście dużo spalonych kalorii :)

Odpowiedz

Porady ekspertów

Aerobik a samopoczucie

Od września jestem na emeryturze. Myślałam, że to będzie dla mnie tragedia, bo zawsze miałam...

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
pokaż 5 następnych

Artykuły Aerobik

ZumbaOdtwórz wideo
Aerobik Zumba

Zumba została stworzona przez Alberta „Beto” Pereza, który zaaranżował ćwiczenia fitness połączone z latynoamerykańską muzyką. Taniec zumba to rodzaj ćwiczeń aerobowych kształtujących sylwetkę i wpływających na lepsze samopoczucie.

ZumbaOdtwórz wideo
Aerobik Zumba

Zumba została stworzona przez Alberta „Beto” Pereza, który zaaranżował...

Aerobik
Fitness Aerobik

Aerobik jest doskonałą formą treningu, która opiera się na wymianie tlenowej. Autorem programu...

Ćwiczenia na stepie Step aerobik

Step aerobik wykonywany jest przy muzyce przy użyciu platformy do steppingu. Trening na stepie skutecznie wzmacnia mięśnie łydek i ud. Kroki do step aerobiku początkowo mogą sprawiać pewne trudności.

Aerobik Aerobik w domu

Ćwiczenia aerobowe stanowią doskonały sposób na schudnięcie. Aby wykonywać aerobik w domu, niepotrzebne są przyrządy do ćwiczeń. Wystarczy skakanie na skakance lub chodzenie po schodach.

TBC Aerobik TBC

Aerobik TBC to dobre ćwiczenia dla osób zaczynających dbanie o swoją sylwetkę. Są one proste i nie wymagają dużego wysiłku. Można je swobodnie wykonywać również w domu.

Aerobik Dance aerobik

Jak schudnąć? Do tego nie wystarczy dieta - bez wysiłku fizycznego się nie obejdzie, dlatego...

Aerobik Aerobik w wodzie

Aerobik w wodzie, tak zwany aqua aerobik, to rodzaj gimnastyki, która jest zbliżona...

Aerobik Aerobik wodny

Aqua aerobik pozwala wymodelować sylwetkę i ujędrnia ciało. Podczas aerobiku w wodzie spalasz...

Fitness czy aerobik?
Aerobik Fitness czy aerobik?

Fitness czy aerobik? Często nie wiadomo, czym właściwie się od siebie różnią te rodzaje treningu....

Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij