"Absolutny dramat". Lekarz mówi, skąd tyle nowotworów męskich w Polsce (WIDEO)
Lekarze zauważają istotne róznice w podejściu kobiet i mężczyzn do profilaktyki. Zaniedbanie badań przyczynia się do rozwoju chorób i braku reakcji na czas. Niestety panowie w Polsce nie chcą się badać - ostrzegali eksperci podczas Digital Health Mix.
Ostatni raport Narodowego Funduszu Zdrowia z 2021 r. wskazuje, że średnio 48 Polaków każdego dnia dowiaduje się, że ma raka prostaty. W Polsce na przestrzeni dekady podwoiła się liczba zachorowań na raka stercza, rośnie również śmiertelność wskutek tego nowotworu. Kolejne "męskie" schorzenia to rak jądra czy prącia.
Szacuje się, że co najmniej 30 proc. mężczyzn w ciągu swojego życia zachoruje na któryś z nowotworów układu moczowo-płciowego. To pokazuje, jak ważna jest profilaktyka, a przede wszystkim – edukacja panów.
- Sam od kilku lat staram się promować akcję "Badam jajka" w kontekście nowotworów męskich. To absolutny dramat, jeżeli chodzi o panów. Korzystając z wizyt pediatrycznych, wyłapuję tatusiów, na ile robią profilaktykę, na ile zaszczepili się na niektóre choroby – mówił lek. Łukasz Durajski, pediatra i internista, konsultant WHO oraz członek American Academy of Pediatrics (AAP), podczas Digital Health Mix w rozmowie z Kornelią Ramusiewicz-Osypowicz z WP abcZdrowie.
Przyznaje, że mężczyźni unikają lekarzy jak ognia, zwłaszcza takich specjalności jak androlog, bo wizyty kojarzą się pacjentom z krępującym badaniem per rectum. - Poza tym wychodzi z założenia, że on do lekarza nie będzie chodził, bo lekarz "mu coś wymyśli" – ekspert wylicza kolejne szkodliwe mity, jakie funkcjonują w powszechnej świadomości mężczyzn.
- To jest gruba polityka, żeby faceta wyciągnąć do lekarza – mówi pół-żartem, pół-serio lekarz.
Przypomina również, jak kluczowa jest profilaktyka, przywołując przykłady pacjentów, którzy trafili do niego z nowotworami jądra. Dr Durajski podkreśla, że ta grupa nowotworów dotyka młodych mężczyzn w wieku 15-30 lat. Dane NFZ wskazują, że w Polsce z rakiem jądra żyje ok. 14 tys. mężczyzn, co roku diagnozowany jest u 800 Polaków.
Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.