Trwa ładowanie...

5 sprawdzonych sposobów na przeziębienie

Avatar placeholder
08.08.2019 12:55
produkty na przeziębienie
produkty na przeziębienie (mat. partnera)

Przeziębieniem nazywamy zapalenia górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy. Są łagodniejsze niż infekcje powodowane przez bakterie. Wiążą się z podobnymi objawami, czyli wspomnianym już bólem gardła, katarem, osłabieniem, podwyższoną temperaturą. Ich początek jest jednak spokojniejszy niż w przypadku wspomnianych infekcji bakteryjnych, a co ważne, rozróżnienie owych przyczyn jest niezbędne do zaplanowania odpowiedniej i skutecznej terapii.

W infekcji bakteryjnej konieczne jest przede wszystkim leczenie przyczynowe, co wiąże się z antybiotykoterapią. W stanach zapalnych wywołanych przez wirusy podstawą jest zaś leczenie objawowe – działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i łagodzące. Jakie są zatem sprawdzone sposoby działania w stanie przeziębienia?

1. Oto 5 sposobów na przeziębienie – poznaj je wszystkie

1.Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – często w przypadku przeziębienia stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen czy naproxen. Mogą one jednak częściej wykazywać działania niepożądane niż chociażby paracetamol, który uważany jest za znacznie bezpieczniejszy. W przypadku bólu gardła Warto także zastosować pastylki do ssania czy też roztwór do płukania gardła, które łagodzą stan zapalny i miejscowo znieczulają.

Można również zastosować preparaty złożone, które są stworzone konkretnie z myślą o walce z przeziębieniem i grypą. Możesz stosować wszystkie preparaty, które zawierają wspomniany już paracetamol, co pomaga zmniejszyć gorączkę oraz bóle, a także fenylefrynę. Jest to substancja zmniejszająca obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, co ułatwia oddychanie i zmniejsza katar.

2. Miód - to niemalże ,"magiczna" substancja, której od wieków używa się w obszarze walki m.in. z różnego rodzaju przeziębieniami. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, łagodzące, regenerujące i odżywcze. Poprawia ogólną odporność organizmu. Co ciekawe, w przeziębieniach dobrze sprawdza się miód lipowy, bo ma działanie napotne.

Miód stosuje się w wielu formach. Mogą to być okłady miejscowe, syropy, odpowiednio przygotowane napoje, płukanki czy też inhalacje. Oto sprawdzone propozycje zastosowania miodu w walce z przeziębieniem:

  • Łyżka miodu na kubek mleka lub herbaty (wypijać na noc) – napoje muszą być ciepłe, ale nie gorące. Wysoka temperatura zabija lecznicze właściwości miodu.
  • Miód, w proporcji 1:1, wymieszać ze startym czosnkiem. Przed snem spożyć jedną łyżkę mieszanki i popić ciepłą wodą.
  • W przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych polecane jest żucie plastra miodu.

3.Czarny bez – to jedna z roślin, które znakomicie sprawdzają się w stanach przeziębienia. Ma właściwości m.in. przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe, napotne oraz wykrztuśne, co pomaga w walce z kaszlem. Napar z czarnego bzu można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Świetnie sprawdza się w formie płukanek na gardło czy inhalacji.

4.Imbir – ma nie tylko ciekawy smak, lecz także cechują go m.in. właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz wykrztuśne. Silne olejki eteryczne pozwalają szybko oczyścić drogi oddechowe, a napar z imbiru czy też dodanie świeżych kawałków do herbaty działa silnie rozgrzewająco. Ma on zatem również właściwości napotne oraz łagodzi dreszcze związane z gorączką.

5.Syrop z cebuli - do jego przygotowania wystarczy tylko cebula i cukier. Warzywo kroimy w kostkę, zasypujemy cukrem i mieszamy. Zostawiamy na kilka godzin w zamkniętym naczyniu, np. w garnku. W tym czasie cebula wypuści sok, który stanie się naszym leczniczym syropem. Pijemy go po łyżeczce, 3-4 razy dziennie, a miksturę trzymamy w lodówce - zadziała ona m.in. wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie i immunostymulacyjnie.

Jak w każdym procesie terapeutycznym, należy brać pod uwagę ewentualne przeciwwskazania. Jeśli mamy wątpliwości, bo np. jesteśmy alergikami i obawiamy się zastosowania naparu z czarnego bzu, zdecydowanie nie ryzykujmy. Jest w końcu tyle innych metod do wyboru, byś w pełni mógł cieszyć się zdrowiem!

Materiał Partnera

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze