ACC Optima – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania
ACC Optima to tabletki musujące, które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny w chorobach układu oddechowego. Lek stosowany jest głównie w leczeniu kaszlu oraz przeziębienia. Preparat ten można kupić w każdej aptece bez recepty. Jak i kiedy stosować tabletki? Na jaki kaszel ACC Optima? Kiedy nie przyjmować leku i dlaczego?
1. Skład ACC Optima
ACC Optima to preparat dostępny bez recepty, który można stosować w leczeniu pomocniczym chorób układu oddechowego. Wspomaga on oczyszczanie dróg oddechowych oraz ułatwia odkrztuszanie wydzieliny.
Substancją czynną zawartą w ACC tabletkach musujących jest acetylocysteina (Acetylcysteinum). Pozostałe składniki leku to kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan, sodu węglan, bezwodny, mannitol, laktoza, bezwodna, kwas askorbowy, sacharyna sodowa, sodu cyklaminian, sodu cytrynian, dwuwodny oraz aromat jeżynowy „B”.
2. Działanie ACC Optima
Substancją czynną leku jest acetylocysteina, która działa sekretolitycznie i sekretomotorycznie – upłynnia wydzielinę oraz zmniejsza lepkość śluzu. Na skutek czego następuje zwiększenie wydzielania śluzu.
Rozrzedzenie wydzieliny ułatwia jej transport. Pacjentom łatwiej ją odkrztusić, przez co przestaje zalegać w drogach oddechowych.
3. Wskazania do stosowania ACC Optima
Musujące tabletki ACC na kaszel stosowane są jako lek ułatwiający odkrztuszanie wydzieliny. Preparat stosowany jest przede wszystkim u pacjentów:
Preparat nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.
Lek ACC – na kaszel suchy, czy mokry?
Acetylocysteina jest substancją upłynniającą wydzielinę, dlatego jest najczęściej wykorzystywana w leczeniu produktywnego, mokrego kaszlu.
W opinii niektórych pacjentów lek pomaga także na zatoki.
ACC Optima na kaca?
Acetylocysteina, która jest składnikiem leku, może też przyspieszać detoksykację organizmu. Dlatego czasem można spotkać się z opinią, że ACC na kaszel sprawdza się także w leczeniu kaca.
Jednak sam producent nie ujął takiego wskazania w ulotce leku. Ponadto w niektórych przypadkach substancja czynna leku może też nasilać dolegliwości związane z przedawkowaniem alkoholu.
4. Przeciwwskazania do stosowania preparatu
Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu ACC Optima to nie wszystkie osoby będą mogły go zażywać.
Przeciwwskazaniem do stosowania ACC Optima jest:
- uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku,
- czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
- ostry stan astmatyczny.
Preparatu nie powinny stosować osoby ze zmniejszoną zdolnością odkrztuszania wydzieliny. Nie jest wskazany także ACC Optima dla dzieci i młodzieży poniżej 14. roku życia.
ACC Optima nie jest wskazany także dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.
Zobacz także:
5. Dawkowanie leku
Jak dawkować ACC Optima? Należy przyjmować go zawsze według zaleceń lekarza lub zgodnie z treścią ulotki. ACC Optima 600 mg zaleca się, stosować w dawkach 600 mg acetylocysteiny raz na dobę w przypadku młodzieży po 14 roku życia i osób dorosłych.
Tabletkę musującą ACC 600 mg najlepiej jest przyjmować po posiłku. Należy rozpuścić ją w ok. pół litra wody i wypić. Nie należy zażywać preparatu bezpośrednio przed snem. Najlepiej jest, aby ostatnia dawka ACC Optima została przyjęta nie później niż ok. 4 godziny przed snem.
Jak długo stosować ACC Optima?
W opinii producenta leku nie należy stosować dłużej niż 4 lub 5 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny.
6. Skutki uboczne ACC Optima
Skutki uboczne po stosowaniu ACC Optima występują dość rzadko. Do najczęściej występujących działań niepożądanych zalicza się:
- ból głowy i gorączka,
- reakcje alergiczne,
- świąd, pokrzywka, wyprysk, wysypka,
- skurcz oskrzeli,
- obrzęk naczynioruchowy,
- obniżone ciśnienie tętnicze krwi,
- tachykardia,
- szumy uszne,
- zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
- ból brzucha,
- biegunka,
- wymioty, zgaga, nudności.
7. ACC Optima – interakcje
ACC Optima może wchodzić w różnego rodzaju interakcje z innymi produktami leczniczymi. I tak:
- acetylocysteina stosowana jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi może powodować niebezpieczne zaleganie wydzieliny na skutek zmniejszenia odruchu kaszlowego,
- acetylocysteina może osłabiać działanie niektórych antybiotyków podawanych doustnie (zwłaszcza półsyntetycznych penicylin, tetracyklin, cefalosporyn i aminoglikozydów); dlatego ich przyjmowanie powinno odbywać się w odstępie co najmniej dwóch godzin,
- ACC Optima może nasilać działanie nitrogliceryny i innych azotanów,
- skuteczność acetylocysteiny może zmniejszać węgiel aktywny w dużych dawkach.
Nie zaleca się rozpuszczania leku ACC optima w roztworach zawierających inne leki. Acetylocysteina może także wpływać na wyniki badań laboratoryjnych – kolorymetrycznego oznaczenia salicylanów oraz oznaczenia ciał ketonowych w moczu. W takich przypadkach należy poinformować lekarza i personel medyczny o przyjmowaniu leku.
8. Cena ACC Optima
Cena ACC Optima (600mg) tabletki musujące, 10 szt. wynosi ok. 15 zł.
Na rynku dostępne są także inne preparaty ACC, dostępne w różnych formach, np. syrop ACC Classic (cena ok. 18 zł), ACC Optima Hot 600 mg proszek do sporządzania roztworu doustnego (cena ok. 19 zł), czy ACC Max 200 mg (cena ok. 15 zł).
Przed zastosowaniem któregokolwiek leku, należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.