Akcesoria baletowe

Akcesoria baletowe są niezbędne dla osób uczących się baletu. Wszystkie potrzebne przedmioty zostały zaprojektowane tak, aby chronić mięśnie i ścięgna szczególnie narażone na kontuzje. Dzięki akcesoriom tanecznym trenowanie baletu jest o wiele bezpieczniejsze. Niektóre elementy baletowe, regularnie używane podczas treningu, pomagają zrzucić zbędny tłuszczyk na przykład z nóg. W jakie rzeczy należy się zaopatrzyć, idąc samemu na lekcje baletu lub posyłając tam swoje dziecko?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Akcesoria taneczne

Kobiecy strój do baletu składa się z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest kostium ćwiczebny, zwany popularnie body. Kostium tym różni się od body, że nie ma zapięcia w kroku. Niezbędna jest także tunika lub tuniczka, czyli zaszalowana spódniczka, którą owija się wokół talii. Kolejnym niezbędnikiem jest paczka ćwiczebna. Używa się jej na próbach do ról wymagających paczki klasycznej na scenie.

Istotne są również trykoty, czyli rajstopy baletowe. Można spotkać dwa typy trykotów: pełne z normalnymi stopami oraz rozcięte. Rajstopy baletowe wykonane są z wysokiej jakości elastycznych materiałów. Zazwyczaj pełnych trykotów używa się na scenie, a podczas treningów raczej wygodniejsze są rajstopy rozcięte, ponieważ łatwo się podwijają, gdy zachodzi potrzeba wymiany plastra na palcach lub poprawienia opaski na kostce. W trenowaniu baletu niezbędne są także ocieplacze, jak wiązany sweterek, tzw. cache-coeur, dresy/spodnie oraz getry. Dzięki getrom możliwe jest utrzymanie ciepła mięśni łydek podczas rozgrzewki i po treningu.

Specjalnym typem odzieży tanecznej jest sauna-effect, czyli poliestrowa odzież – szorty, długie spodnie na szelkach lub kombinezon, które ułatwiają i przyśpieszają rozgrzewkę, dzięki efektowi sa uny. Efekt ten polega na tym, że wytworzony podczas rozgrzewki pot „paruje” wewnątrz nieprzepuszczalnego powietrza poliestru, a to wpływa na to, że ciało się lepiej rozgrzewa. Ponadto spodnie sauna-effect mają właściwości pomagające spalić tłuszczyk z nóg. Oczywiście zależy to od indywidualnej budowy ciała i ilości tłuszczyku. Jeśli u kogoś spodnie działają w ten sposób, to po lekcji tańca ta osoba ma całe mokre nogi.

Baletki do tańca

Obuwie do baletu musi być miękkie zarówno do ćwiczeń, jak i na scenę, ale wyłącznie do tańca na półpalcach. Pointy służą do tańca na palcach. Baletki powinny być wykonane z miękkiej skóry lub płótna, czasem płócienne baletki pokryte są atłasem. Podeszwa albo jest pełna, albo podzielna. Popularniejsze są baletki z łezką, ponieważ lepiej dopasowują się do stopy. Ważnym elementem obuwia baletowego są wiązania, które muszą być wykonane z mocnego, elastycznego sznureczka. Wiązanie służy dopasowaniu obwodu baletek do wierzchu stopy oraz zapobiega ich zsuwaniu się. Czasem wiązaniami są elastyczne taśmy przymocowane do brzegów baletek. Zaprojektowane są tak, aby łagodziły napięcia na ścięgno Achilessa. Te elastyczne troczki są bezpieczne dla stawu skokowego.

Kalafonia jest używana do nacierania podeszwy obuwia. Dzięki temu zwiększa się jego przyczepność do podłogi. W nauce baletu przydaje się również hairagami, czyli przyrząd do układania koczków. Niezbędne są akcesoria do stóp, jak silikonowe wkładki do point, ochraniacze do tańca na boso, plaster oraz kliny do dużych palców u stóp, które pomagają zminimalizować dyskomfort podczas ćwiczeń. Ponadto chronią stopy przed tworzeniem się odcisków i pęcherzy oraz przed kontuzjami.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Balet i jazz
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Balet i jazz
Balet i jazz

Balet

Jak niemal każdy taniec, balet ma swoje grono zagorzałych wielbicieli, którzy są w stanie dostrzec najmniejsze niuanse ruchów wykonywanych (...) przez tancerzy. Jednak dla większości osób balet nie jest szczególnie interesujący....

Balet i jazz

Strój na balet

Strój na balet to nie tylko piękne, białe sukienki i charakterystyczne baletki pointy, które można zobaczyć na scenie podczas baletu „Jezioro (...) , ale nie mogą być zbyt ciasne. Preferowanym materiałem jest zwykle bawełna. ****Strój...

Balet i jazz

Balet - zdjęcia

Balet - zdjęcia

Trenigi baletu rozpoczynają dziewczynki już około 5 roku życia.

Balet i jazz

Kroki baletu

, dobrze jest wiedzieć, co dany termin oznacza. Wtedy łatwiej jest wykonywać poszczególne ćwiczenia i doskonalić naukę. Balet to rodzaj widowiska (...) , balet jest piękny i czarujący, ale w nauce bardzo trudny. Kroki...

Balet i jazz

Jak wygląda nauka w szkole baletowej? (WIDEO)

Ida Nowakowska to chyba najbardziej znana i utalentowana tancerka baletowa w Polsce. Swoją naukę tańca zaczęła w wieku zaledwie 5 lat. Teraz jest jurorką w programie YCD i dyrektorem artystycznym w prestiżowej szkole Axial Pointe School of Contemporary...

Balet i jazz

Balet dla dzieci

Balet dla dzieci pojawia się w ofercie wielu przedszkoli i domów kultury. Taniec klasyczny jest rodzajem aktywności, która przynosi każdemu dziecku (...) wiele korzyści. Balet rozwija poczucie rytmiki i wrażliwości estetycznej,...

Ubranka

Akcesoria dla maluszka

Akcesoria dla maluszka

Ubranka powinny być dostosowane do wieku dziecka. Trzeba pamiętać, że nie mogą krępować jego ruchów.

Wózki, nosidełka, chusty

Akcesoria dla malucha

Akcesoria dla malucha

Bez względu na okoliczności dzieci zawsze powinny jeździć w dostosowanych do wieku i gabarytów, bezpiecznych fotelikach samochodowych.

Pędzle do makijażu

Akcesoria do makijażu

Akcesoria do makijażu

Należy dbać o czystość pędzelków, gdyż zbierają one łój z twarzy.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Ogrodowy basen

Ogrodowy basen

Nawet najmniejszy basen może okazać się niebezpieczny dla dzieci. Maluchów nie powinno się pozostawiać bez opieki, czasem zwykłe poślizgnięcie może doprowadzić do nieszczęścia.