Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Odciski na stopach - przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Odciski na stopach mogą pojawić się w wyniku noszenia butów na wysokich obcasach
Odciski na stopach mogą pojawić się w wyniku noszenia butów na wysokich obcasach (Zdjęcie kobiety pielęgnującej stopy / Shutterstock)

Odciski i modzele na stopach nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są bardzo uciążliwe. Niekiedy mogą być bolesne i utrudniać chodzenie. Modzele i odciski najczęściej pojawiają się na górnych powierzchniach palców u stóp, końcach palców i przestrzeniach między palcami. Odciski i modzele często pojawiają się wskutek zaniedbań – prawidłowa pielęgnacja stóp i dłoni może sprawić, że odciski i modzele nie wystąpią. Odciski i modzele to nie tylko problem kosmetyczny, gdyż u osób starszych mogą one powodować problemy w chodzeniu. Jak zwalczyć odciski i nagniotki?

spis treści

1. Czym są i jak powstają odciski i modzele

Odciski na stopach są małymi zgrubieniami twardej obumarłej skóry. Zwykle tworzą się nad częściami kostnymi palców nóg, na podeszwach stóp oraz na wewnętrznej stronie dłoni. Odciski na stopach są spowodowane tarciem lub naciskiem wywieranym na skórę przez niewygodne obuwie albo niedopasowane skarpety.

Skóra na podeszwie stopy jest najgrubsza w porównaniu do innych części ciała. Musi znosić miliony uderzeń, przez co grubieje w szybszym tempie niż w innych miejscach ciała, gdzie jej warstwa jest trzy-cztery razy cieńsza. Grubsza skóra stanowi także barierę wodoodporną.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - odciski"

Wskutek ciągłego nacisku lub tarcia, naskórek nadmiernie narasta. Nie złuszcza się, lecz w następstwie niedokrwienia obumiera i tworzy narośle. W ten sposób powstają nieestetyczne i często bolesne odciski na stopach. Niekiedy pojawiają się one w wyniku pracy, noszenia zbyt ciasnych butów lub uprawiania sportu (bieganie, jogging, piesze wędrówki górskie itp.). Czasami za powstanie odcisków na stopach odpowiadają zmiany zapalne stawów, zniekształcenia struktury kości.

Najgorsze buty dla twoich stóp
Najgorsze buty dla twoich stóp [10 zdjęć]

Bardzo wysokie obcasy mogą powodować opuchnięcia stóp, pęcherze, a nawet ból ścięgna Achillesa. Co więcej,

zobacz galerię

2. Nagniotki i modzele

W zależności od umiejscowienia odcisków na skórze można je podzielić na modzele i nagniotki. Odciski na stopach to najczęściej modzele. Mają one postać sporych płaskich skupisk zrogowaciałego naskórka bez wyraźnych granic. Są dość miękkie. Powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy, np. u kobiet noszących buty na wysokim obcasie odciski na stopach występują na śródstopiu. Modzele mogą się też tworzyć od przeciążenia spowodowanego otyłością, a także w wyniku nieprawidłowego chodu.

Jeśli modzele są duże, mogą sprawiać ból. Przy silnym nacisku na stopę jest on odczuwany jako piekący. Niekiedy odciski na stopach są tak grube, że skóra traci elastyczność i pęka. Powoduje to przykre dolegliwości. U osób chorych na cukrzycę lub z zaburzeniami krążenia, pod modzelem może dojść do groźnego zakażenia.

Zwykłe odciski na palcach to tzw. nagniotki. Twarde nagniotki tworzą się z reguły na wyniosłościach kostnych, miękkie natomiast występują najczęściej między palcami stóp. Większość odcisków na rękach ma barwę żółtą. Gdy jednak dojdzie do podrażnienia i zapalenia, nagniotki mogą stać się czerwone. Odciski na palcach mają twardy woskowy rdzeń, który tworzy się w naskórku i drąży ku położonym niżej tkankom i nerwom skóry właściwej, powodując ból. Nagniotki występują również na powierzchniach stycznych palców i na stawach palcowych.

3. Leczenie odcisków na stopach

Jeśli odciski i nagniotki są niewielkie, możesz spróbować usunąć je w domu. W aptece masz do wyboru różne preparaty na odciski w formie płynów, żeli i plastrów. Gdy odciski pojawią się na skórze, musisz starać się otaczać go miękkim materiałem, np. plastrem.

Modzele możesz samodzielnie zetrzeć przy użyciu specjalnej tarki, którą kupisz w każdej drogerii. Jednak przed zabiegiem musisz stopy odpowiednio przygotować i wymoczyć stopy w kąpieli wodnej z dodatkiem mydła lub soli kosmetycznej czy też zwykłej. Pamiętaj, aby nie używać nożyków, bo możesz się zranić i wywołać zakażenie. Pumeks również się nie nadaje, bo na długo używanym znajdują się chorobotwórcze bakterie i grzyby.

Gdy kolejna maść na odciski na stopie nie pomaga, warto zastosować domowe sposoby. Jeśli jednak ból się wzmaga, a alternatywne metody niewiele skutkują, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Tylko specjalista może stwierdzić przyczyny schorzenia i zalecić właściwe postępowanie.

Usunięcie nagniotka powoduje tymczasową ulgę. Jeżeli źródło bólu nie zostanie wyeliminowane, dolegliwości będą nawracać. Jeżeli odciski sa bolesne lub mimo walki domowymi sposobami odciski uporczywie pojawiają się w tym samym miejscu, wybierz się do specjalisty.

Odciski i nagniotki, które są duże i głębokie, usuwa specjalista w gabinecie pedikiuru, chirurg lub podolog za pomocą specjalnego, pustego w środku wiertła. Zabieg nie jest czasochłonny, ale najwięcej czasu poświęca się na dokładne usunięcie korzenia. Nie wymaga znieczulenia, bo nie jest bolesny, ale po wszystkim zostaje niewielka ranka, którą należy zakleić opatrunkiem.

4. Profilaktyka odcisków

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, aby nie dopuścić do powstania odcisków na stopach, trzeba nosić wygodne, nieuciskające buty oraz unikać ciasnych skarpet bądź rajstop. Jeśli na skórze stóp pojawi się zgrubienie, należy je osłonić. Na rynku dostępne są różne poduszeczki, plastry i wkładki ochronne zabezpieczające przed uciskiem i powstaniem odcisków na stopach. Trzeba też pamiętać o regularnej pielęgnacji stóp. Warto na co dzień używać zmiękczająco-odżywczy krem do stóp z dużą zawartością mocznika. Zrogowaciałą skórę można systematycznie usuwać tarką do stóp. Czasem wystarcza stosowanie peelingu i smarowanie nóg po kąpieli kremem nawilżającym.

5. Domowe sposoby na odciski

Modzele i nagniotki są dość łatwe do rozpoznania. Aby stwierdzić ich przyczynę, ortopeda lub pediatra zazwyczaj pyta pacjenta o uprawiane sporty, pracę zawodową oraz ogląda jego obuwie. Leczenie odcisków na stopach w większości przypadków nie wymaga opieki lekarza, chyba że są one poważne i uporczywe albo ulegną zakażeniu i zachodzi konieczność podania antybiotyków. Jeśli zmiany na skórze wywołują duże dolegliwości, lekarz wycina zgrubiałą tkankę po wstrzyknięciu leku o działaniu znieczulającym.

Zastanawiając się nad tym, co jest skuteczne na odciski na stopach, na myśl przychodzą alternatywne metody leczenia, takie jak:

  • wcieranie oleju rycynowego w miejscu nagniotków – powoduje ich stopniowe zmiękczanie,
  • umieszczanie skórki ze świeżej cytryny lub paska świeżego ananasa na odcisku,
  • codzienne przykładanie na odcisk wilgotnej saszetki z herbatą,
  • stosowanie na noc okładów z kwasu chlebowego,
  • moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych,
  • przykładanie do odcisków gazy nawilżonej wodą i zawijanie stóp plastikową folią na 15 minut.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze