Przejdź na WP

Odciski na stopach - przyczyny, nagniotki, leczenie, domowe sposoby

 Odciski na stopach są małymi zgrubieniami twardej obumarłej skóry. Odcisnki zwykle tworzą się nad częściami kostnymi palców nóg, na podeszwach stóp oraz na wewnętrznej stronie dłoni. Odciski na stopach są spowodowane tarciem lub naciskiem wywieranym na skórę przez niewygodne obuwie albo niedopasowane skarpety. Różnego rodzaju otarcia i "burchle" zdarzają się zwykle wtedy, gdy nacisk lub tarcie jest długotrwałe, na przykład podczas długiego marszu, biegu czy innego rodzaju ćwiczeń.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - odciski"

Leczenie odcisków na stopach polega na stosowaniu maści i plastrów o miejscowym działaniu. Jeśli nagniotki są rozległe i powodują ból, można je usunąć w gabinecie kosmetycznym lub chirurgicznym.

spis treści

1. Odciski na stopach - przyczyny

Wskutek ciągłego nacisku lub tarcia, naskórek nadmiernie narasta. Nie złuszcza się, lecz w następstwie niedokrwienia obumiera i tworzy narośle. W ten sposób powstają nieestetyczne i często bolesne odciski na stopach. Niekiedy pojawiają się one w wyniku pracy, noszenia zbyt ciasnych butów lub uprawiania sportu (bieganie, jogging, piesze wędrówki górskie itp.). Czasami za powstanie odcisków na stopach odpowiadają zmiany zapalne stawów, zniekształcenia struktury kości lub niewygodne obuwie.

To musisz wiedzieć

 • Odciski na stopach pojawiają się na skutek niedopasowanego obuwia.
 • Kobiety noszące buty na wysokim obcasie są bardziej narażone na odciski.
 • Osoby otyłe częściej cierpią z powodu odcisków.
 • Przyczyny odcisków to również krzywe palce lub słabe ukrwienie stóp.

W zależności od umiejscowienia odcisków na skórze można je podzielić na modzele i nagniotki. Odciski na stopach to najczęściej modzele. Mają one postać sporych płaskich skupisk zrogowaciałego naskórka bez wyraźnych granic. Są dość miękkie. Powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy, np. u kobiet noszących buty na wysokim obcasie odciski na stopach występują na śródstopiu. Modzele mogą się też tworzyć od przeciążenia spowodowanego otyłością, a także w wyniku nieprawidłowego chodu.

Jeśli modzele są duże, mogą sprawiać ból. Przy silnym nacisku na stopę jest on odczuwany jako piekący. Niekiedy odciski na stopach są tak grube, że skóra traci elastyczność i pęka. Powoduje to przykre dolegliwości. U osób chorych na cukrzycę lub z zaburzeniami krążenia, pod modzelem może dojść do groźnego zakażenia.

2. Odciski na stopach - nagniotki

Odciski na palcach to tzw. nagniotki. Twarde nagniotki tworzą się z reguły na wyniosłościach kostnych, miękkie natomiast występują najczęściej między palcami stóp. Większość odcisków na rękach ma barwę żółtą. Gdy jednak dojdzie do podrażnienia i zapalenia, nagniotki mogą stać się czerwone. Odciski na palcach mają twardy woskowy rdzeń, który tworzy się w naskórku i drąży ku położonym niżej tkankom i nerwom skóry właściwej, powodując ból. Nagniotki występują również na powierzchniach stycznych palców i na stawach palcowych. Powstają wskutek ciężkiej fizycznej pracy.

3. Odciski na stopach - leczenie

Sposoby na odciski

 • Olejek rycynowy wcierany w odcisk powoduje jego zmiękczenie.
 • Domowy sposób na odciski to okłady z kwasu chlebowego.
 • Za odciski często odpowiadają zapalenia stawów i i zniekształcone struktury kości.
 • Bolesne odciski można usunąć u kosmetyczki lub w gabinecie chirurgicznym.

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, aby nie dopuścić do powstania odcisków na stopach, trzeba nosić wygodne, nieuciskające buty oraz unikać ciasnych skarpet bądź rajstop. Jeśli na skórze stóp pojawi się zgrubienie, należy je osłonić. Na rynku dostępne są różne poduszeczki, plastry i wkładki ochronne zabezpieczające przed uciskiem i powstaniem odcisków na stopach. Trzeba też pamiętać o regularnej pielęgnacji stóp. Warto na co dzień używać zmiękczająco-odżywczy krem do stóp z dużą zawartością mocznika. Zrogowaciałą skórę można systematycznie usuwać tarką do stóp. Czasem wystarcza stosowanie peelingu i smarowanie nóg po kąpieli kremem nawilżającym.

Jeśli modzele na stopach są niewielkie, można je usunąć samodzielnie w domu. W aptekach dostępne są różne preparaty na odciski na stopach w formie płynów, maści, żeli lub plastrów. Plastry zawierają zwykle kwas salicylowy lub mlekowy, który zmiękcza zmienione miejsca i przynosi natychmiastową ulgę. Należy poczekać, aż odcisk na stopie stanie się miękki i łatwy do usunięcia. Płyny i żele aplikuje się dwa razy dziennie. Modzele można ścierać specjalną tarką, ale wcześniej należy wymoczyć stopy w wodzie z solą lub mydłem. Odcisków na stopach nie wolno ścinać nożykami, bo można się zranić i doprowadzić do zakażenia.

ROZWIĄŻ NASZE TESTY I SPRAWDŹ:

Gdy odcisk na stopie jest bolesny lub uporczywie pojawia się w tym samym miejscu, należy wybrać się do lekarza. Trzeba sprawdzić, czy winowajcą powstawania modzeli są niewłaściwe buty, czy choroby albo nieprawidłowości w budowie stóp (krzywe palce, słabe ukrwienie stóp). W ciężkich przypadkach odciski na stopach usuwa się za pomocą specjalnego wiertła. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Powstałą po nim rankę należy zakleić plastrem. Zabieg można wykonać u doświadczonej kosmetyczki (zajmującej się pedicurem leczniczym) lub w gabinecie chirurgicznym.

4. Odciski na stopach - domowe sposoby

Modzele i nagniotki są dość łatwe do rozpoznania. Aby stwierdzić ich przyczynę, ortopeda lub pediatra zazwyczaj pyta pacjenta o uprawiane sporty, pracę zawodową oraz ogląda jego obuwie. Leczenie odcisków na stopach w większości przypadków nie wymaga opieki lekarza, chyba że są one poważne i uporczywe albo ulegną zakażeniu i zachodzi konieczność podania antybiotyków. Jeśli zmiany na skórze wywołują duże dolegliwości, lekarz wycina zgrubiałą tkankę po wstrzyknięciu leku o działaniu znieczulającym.

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?
Co twoje stopy mówią o zdrowiu? [6 zdjęć]

Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych...

zobacz galerię

Zastanawiając się nad tym, co jest skuteczne na odciski na stopach, na myśl przychodzą alternatywne metody leczenia, takie jak:

Odciski na stopach mogą pojawić się w wyniku noszenia butów na wysokich obcasach
Odciski na stopach mogą pojawić się w wyniku noszenia butów na wysokich obcasach (Zdjęcie kobiety pielęgnującej stopy / Shutterstock)
 • wcieranie oleju rycynowego w miejscu nagniotków – powoduje ich stopniowe zmiękczanie,
 • umieszczanie skórki ze świeżej cytryny lub paska świeżego ananasa na odcisku,
 • codzienne przykładanie na odcisk wilgotnej saszetki z herbatą,
 • stosowanie na noc okładów z kwasu chlebowego,
 • moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych,
 • przykładanie do odcisków gazy nawilżonej wodą i zawijanie stóp plastikową folią na 15 minut.

Gdy kolejna maść na odciski na stopie nie pomaga, warto zastosować domowe sposoby. Jeśli jednak ból się wzmaga, a alternatywne metody niewiele skutkują, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Tylko specjalista może stwierdzić przyczyny schorzenia i zalecić właściwe postępowanie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz także odpowiedzi na pytania innych osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Lekarze odpowiedzieli także na inne pytania dotyczące tego tematu - pełną listę znajdziesz tutaj.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy