Leczenie odcisków

Leczenie odcisków polega na stosowaniu maści i plastrów o miejscowym działaniu. Jeśli nagniotki są rozległe i powodują ból, można je usunąć w gabinecie kosmetycznym lub chirurgicznym. Odciski są małymi zgrubieniami twardej obumarłej skóry. Zwykle tworzą się nad częściami kostnymi palców nóg, na podeszwach stóp oraz na wewnętrznej stronie dłoni. Zmiany na stopach są spowodowane tarciem lub naciskiem wywieranym na skórę przez niewygodne obuwie albo niedopasowane skarpety.

Polecane wideo:

1. Odciski na stopach

Wskutek ciągłego nacisku lub tarcia, naskórek nadmiernie narasta. Nie złuszcza się, lecz w następstwie niedokrwienia obumiera i tworzy narośle. W ten sposób na podeszwach stóp powstają nieestetyczne i często bolesne odciski. Niekiedy pojawiają się one w wyniku pracy, noszenia zbyt ciasnych butów lub uprawiania sportu (bieganie, jogging, piesze wędrówki górskie itp.). Czasami za ich powstanie odpowiadają zmiany zapalne stawów, zniekształcenia struktury kości lub niewygodne obuwie.

W zależności od umiejscowienia odcisków na skórze można je podzielić na modzele i nagniotki. Odciski na stopach to najczęściej modzele. Mają one postać sporych płaskich skupisk zrogowaciałego naskórka bez wyraźnych granic. Są dość miękkie. Powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy, np. u kobiet noszących buty na wysokim obcasie odciski występują na śródstopiu. Modzele mogą się też tworzyć od przeciążenia spowodowanego otyłością, a także w wyniku nieprawidłowego chodu.

Jeśli modzele są duże, mogą sprawiać ból. Przy silnym nacisku na stopę jest on odczuwany jako piekący. Niekiedy odciski na stopach są tak grube, że skóra traci elastyczność i pęka. Powoduje to przykre dolegliwości. U osób chorych na cukrzycę lub z zaburzeniami krążenia, pod modzelem może dojść do groźnego zakażenia.

2. Odciski na palcach

Odciski na palcach to tzw. nagniotki. Twarde nagniotki tworzą się z reguły na wyniosłościach kostnych, miękkie natomiast występują najczęściej między palcami stóp. Większość odcisków na rękach ma barwę żółtą. Gdy jednak dojdzie do podrażnienia i zapalenia, nagniotki mogą stać się czerwone. Odciski na palcach mają twardy woskowy rdzeń, który tworzy się w naskórku i drąży ku położonym niżej tkankom i nerwom skóry właściwej, powodując ból. Nagniotki występują również na powierzchniach stycznych palców i na stawach palcowych. Powstają wskutek ciężkiej fizycznej pracy.

3. Jak leczyć odciski na stopach?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, aby nie dopuścić do powstania odcisków, trzeba nosić wygodne, nieuciskające buty oraz unikać ciasnych skarpet bądź rajstop. Jeśli na skórze stóp pojawi się zgrubienie, należy je osłonić. Na rynku dostępne są różne poduszeczki, plastry i wkładki ochronne zabezpieczające przed uciskiem. Trzeba też pamiętać o regularnej pielęgnacji stóp. Warto na co dzień używać zmiękczająco-odżywczy krem do stóp z dużą zawartością mocznika. Zrogowaciałą skórę można systematycznie usuwać tarką do stóp. Czasem wystarcza stosowanie peelingu i smarowanie nóg po kąpieli kremem nawilżającym.

Jeśli modzele na stopach są niewielkie, można je usunąć samodzielnie w domu. W aptekach dostępne są różne preparaty na odciski w formie płynów, maści, żeli lub plastrów. Plastry zawierają zwykle kwas salicylowy lub mlekowy, który zmiękcza zmienione miejsca i przynosi natychmiastową ulgę. Należy poczekać, aż odcisk stanie się miękki i łatwy do usunięcia. Płyny i żele aplikuje się dwa razy dziennie. Modzele można ścierać specjalną tarką, ale wcześniej należy wymoczyć stopy w wodzie z solą lub mydłem. Odcisków na stopach nie wolno ścinać nożykami, bo można się zranić i doprowadzić do zakażenia.

Gdy odcisk jest bolesny lub uporczywie pojawia się w tym samym miejscu, należy wybrać się do lekarza. Trzeba sprawdzić, czy winowajcą powstawania modzeli są niewłaściwe buty, czy choroby albo nieprawidłowości w budowie stóp (krzywe palce, słabe ukrwienie stóp). W ciężkich przypadkach odciski usuwa się za pomocą specjalnego wiertła. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Powstałą po nim rankę należy zakleić plastrem. Zabieg można wykonać u doświadczonej kosmetyczki (zajmującej się pedicurem leczniczym) lub w gabinecie chirurgicznym.

4. Domowe sposoby na odciski

Modzele i nagniotki są dość łatwe do rozpoznania. Aby stwierdzić ich przyczynę, ortopeda lub pediatra zazwyczaj pyta pacjenta o uprawiane sporty, pracę zawodową oraz ogląda jego obuwie. Leczenie odcisków w większości przypadków nie wymaga opieki lekarza, chyba że są one poważne i uporczywe albo ulegną zakażeniu i zachodzi konieczność podania antybiotyków. Jeśli zmiany na skórze wywołują duże dolegliwości, lekarz wycina zgrubiałą tkankę po wstrzyknięciu leku o działaniu znieczulającym.

Zastanawiając się nad tym, co jest skuteczne na odciski, na myśl przychodzą alternatywne metody leczenia, takie jak:

  • wcieranie oleju rycynowego w miejscu nagniotków – powoduje ich stopniowe zmiękczanie,
  • umieszczanie skórki ze świeżej cytryny lub paska świeżego ananasa ma odcisku,
  • codzienne przykładanie na odcisk wilgotnej saszetki z herbatą,
  • stosowanie na noc okładów z kwasu chlebowego,
  • moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych,
  • przykładanie do odcisków gazy nawilżonej wodą i zawijanie stóp plastikową folią na 15 minut.

Gdy kolejna maść na odciski nie pomaga, warto zastosować domowe sposoby. Jeśli jednak ból się wzmaga, a alternatywne metody niewiele skutkują, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Tylko specjalista może stwierdzić przyczyny schorzenia i zalecić właściwe postępowanie.

Komentarze (16)
~majka
~majka

7. Właśnie, wspomniane tutaj plastry z kwasem salicylowym są bardzo dobrym sposobem na odciski. Ja stosuję takie plastry od producenta Langsteiner, nie wiem jak inne ale te akurat są jak dla mnie bardzo dobre. Kilka dni i odcisk wyleczony.

Odpowiedz
~majka
~majka

Właśnie, wspomniane tutaj plastry z kwasem salicylowym są bardzo dobrym sposobem na odciski. Ja stosuję takie plastry od producenta Langsteiner, nie wiem jak inne ale te akurat są jak dla mnie bardzo dobre. Kilka dni i odcisk wyleczony.

Odpowiedz
~agatka
~agatka

Nagniotki, bardzo częsta przypadłość, która szczególnie w lecie sprawia mi ogromny dyskomfort. Najważniejsza jest profilaktyka, o której możecie przeczytać tutaj http://odciski.com.pl/nagniotki-czym-sa-i-jak-leczyc/. Gdy zaczęłam się stosować do tych zaleceń, to problem się zmniejszył - mam coraz mniej nagniotków. Jestem zadowolona.

Odpowiedz
~asia
~asia

Niestety, szczególnie w lecie mam spory problem z odciskami. Wystraczy, że tylko zmienię buty, a pojawiają się nowe. Stosuję domowe sposoby leczenia odcisków, które znalazłam tutaj http://odciski.com.pl/domowe-sposoby-na-odciski-na-stopach/. W moim przypadku najskuteczniejszy jest sposób z czosnkiem.

Odpowiedz
~XYZ
~XYZ

Dobry i tani sposób na odciski to Papaja. W celu usunięcia odcisku należy 1 plaster papai rozdrobnić ucierając. następnie dodać parę kropli soku z limonki i wymieszać. Otrzymaną mieszaninę (bez odsączania) umieścić w gazie, po czym powstałe zawiniątko umieścić na odcisku na całą noc. Rano zmienić okład na świeży po około 24 h odcisk zmięknie i zacznie powoli odchodzić zabieg powtarzać do momentu osiągnięcia pożądanego efektu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odciski i modzele
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

brak seksu

~UrszulaJ • ostatni post około miesiąca temu

2
Artykuły Odciski i modzele
Odciski i modzele

Modzele - zdjęcia

Modzele - zdjęcia

Modzele są bolesne, zwłaszcza gdy stan chorobowy obejmuje większy obszar stopy.

Odciski i modzele

Leczenie modzeli

Leczenie modzeli

, zmagających się z płaskostopiem, noszących niedopasowane obuwie. Na szczęście, modzele na stopach można usunąć samodzielnie, ewentualnie z pomocą (...) chirurga. Powstawanie modzeli Modzele należą do bolesnych...

Odciski i modzele

Pierwsza pomoc - odciski

Odciski i nagniotki mogą przydarzyć się niejednej osobie o każdej porze roku. Czynniki wpływające na powstanie tych defektów skóry to: noszenie (...) polowe i ogrodowe). Odciski dzielą się na twarde i miękkie. Niektóre...

Odciski i modzele

Pęcherze na skórze

obuwia i nieodpowiednio dobranych skarpetek. Odciski na stopach pojawiają się najczęściej u osób uprawiających jogging lub u kobiet, które chodzą (...) uprawiania sportu, wykonywania prac domowych czy prac porządkowych w ogródku. Odciski...

Odciski i modzele

Usuwanie odcisków

Odciski są nam znane również pod określeniem takim jak modzel. Zmiany te charakteryzuje nagromadzenie martwych komórek w obrębie podrażnionej tkanki (...) przyczyna powstawania odcisków oraz jak im zapobiec? Dlaczego...

Kurzajka - charakterystyka, usuwanie

Domowe sposoby na kurzajki

są bardzo często mylone ze zwykłymi odciskami i leczone maściami i płynami, które nie przynoszą większych rezultatów. W odróżnieniu od odcisków

Problemy z dłońmi i stopami

Odciski i modzele

budowy stóp. Podczas chodzenia nagniotek powoduje ból, ponieważ jego korzeń uciska i wbija się w głąb stopy. Profilaktyka i leczenie odcisków (...) , najczęściej występują na stopach. Wiele odcisków...

Grzybica stóp

Choroby stóp (prezentacja edukacyjna)

Choroby stóp (prezentacja edukacyjna)

palca u stopy, może być bolesnym i dokuczliwym problemem. Może również prowadzić do powstania odcisków. Z dolegliwością tą można walczyć przez stosowanie (...) korekcyjne lub obuwie ortopedyczne. W ciężkich przypadkach niezbędne jest...