3 z 9 Cebula
Jej właściwości lecznicze znane są od wieków. Cebula zawiera w swoim składzie szereg cennych substancji, między innymi witaminy z grupy B, które wpływają na poprawne funkcjonowanie systemu nerwowego. Cebula zawiera glikozydy, w tym najważniejszy: dwusiarczek alilo-propylowy. To właśnie on wykazuje największe działanie prozdrowotne. W składzie cebuli znajduje się również żelazo, magnez, siarka, potas, mangan, fluor, wapń, fosfor, witamina A, witamina E, witamina C, przeciwutleniacze oraz glukokinina.
Wywar z cebuli jest dobry na zmiany reumatyczne, syrop - na przeziębienie i grypę, a wąchanie przekrojonej odkaża zakatarzony nos i udrażnia drogi oddechowe. W terapii zapalenia zatok sprawdza się sok z cebuli, zwalcza on gorączkę i kaszel.
Warzywo to bogate jest w cynk, fosfor, magnez i krzem – składniki mineralne, które wzmacniają odporność organizmu. Regularne spożywanie cebuli zmniejsza ryzko zachorowań na raka.
Przeprowadzone we Włoszech i w Szwecji badania wykazały, że zmniejsza się ono aż o połowę w przypadku jelita grubego. Równie dobrze przeciwdziała nowotworom gardła, jamy ustnej, nerek oraz jajników. Cebula obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, a także przeciwdziała zakrzepom. Ponadto jest świetna na trawienie – zapobiega zaparciom.
Na następnym slajdzie obejrzysz WIDEO
Przeczytaj także: Czy prywatna opieka medyczna zawsze jest lepsza?