Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Ameba – charakterystyka, zakażenie, jak można się zarazić, objawy, leczenie, jak zapobiegać

Ameba jest jednokomórkowy organizmem o zmiennym kształcie ciała. Ameba porusza się ruchem pełzakowatym. Ameba może być niebezpieczna dla człowieka. Szczególnie jeżeli dojdzie do zakażenia amebą. Jakie są objawy zakażenia amebą? Jak leczyć zakażenie?

Zobacz film: "Zwierzęcy mocz, sinice i glony. Zobacz, czym grozi kąpiel "dla ochłody""

spis treści

1. Charakterystyka ameby

Ameba jest organizmem jednokomórkowym. Jej ciało okryte jest cienką błoną zwaną pellikulą. Ciało ameby jest nieregularne. Ameba składa się z cytoplazmy (ektoplazma oraz endoplazma), jądra, jąderka, wodniczki tętniącej oraz wodniczki pokarmowej.

Ameba porusza się za pomocą wysuwanych wypustek nazywanych nibynóżkami. Można wyróżnić kilka stanów ruchowych ameby:

  • spoczynkowa – ameba się nie porusza
  • pływająca
  • nieukierunkowanego ruchu
  • ukierunkowanego ruchu k

Ameba rozmnaża się bezpłciowo poprzez podział. Najczęściej dzieli się na dwa lub cztery osobniki potomne. Jeżeli warunki są niesprzyjające ameba może wytworzyć cysty.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną....

zobacz galerię

2. Zakażenie przez amebę

Istnieje wiele gatunków ameby. Ameba, która może doprowadzić do zakażenia to Naegleria fowleri. Zakażenie amebą jest bardzo niebezpieczne i w wielu przypadkach niestety kończy się śmiercią. Opisano jedynie 3 przypadki, które dało się wyleczyć. Ameba wywołuje zapalenie opon mózgowych zwane negleriozą. Jak dochodzi do zakażenia amebą?

Ameba występuje w wilgotnych glebach oraz w powietrzu. Najlepiej ameba rozwija się w ciepłych zamkniętych zbiornikach. Ameba może pojawić się także w basenach kąpielowych oraz w basenach do hydroterapii. Najwięcej zachorowań występuje w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii oraz Pakistanie.

W Polsce nie odnotowano zakażenia amebą. Wody w Polsce są zbyt zimne i ameba nie występuje w nich. Ameba nie rozwija się także w basenach, w których woda jest chlorowana i systematycznie czyszczona.

3. Jak można się zarazić?

Do zakażenia amebą dochodzi podczas kąpieli w zakażonej wodzie. Zdarzały się przypadki zakażeń, do których dochodziło poprzez nieodpowiednią irygację zatok. Jeżeli do płukania zatok była używana nieprzygotowana lub zanieczyszczona woda. Ameba dostaje się do organizmu przez nos i może dostać się do mózgu. Nie u wszystkich osób kąpiących się w zbiornikach dochodzi do zakażenia amebą. Jednak dlaczego jedne osoby chorują, a inne nie, nie jest potwierdzone.

Ryzyko zakażenia amebą wzrasta u osób starszych oraz u dzieci. Szczególnie narażone na zakażenie amebą są osoby z niską odpornością.

4. Objawy zakażenia amebą

Objawy zakażenia amebą to: ból głowy, wymioty, gorączka, sztywnienie karku czy senność. Mogą wystąpić także problemy z koncentracją, utrata równowagi i halucynacje. Ameba atakuje komórki mózgu i żywi się nimi. Śmierć następuje zwykle do 12 dni od zakażenia.

5. Antybiotyki

Aby ustalić, że pacjent faktycznie zaraził się amebą do badania pobiera się płyn mózgowo –rdzeniowy. Podczas samego leczenia stosuje się antybiotyki, choć nie są one skuteczne. Można podawać antybiotyki do mózgu jednak jest to bardzo ryzykowny zabieg.

6. Jak zapobiegać zakażeniu?

Aby minimalizować ryzyko zakażenia amebą należy unikać kąpieli w akwenach o ciepłej wodzie. Można używać także klipsów na nos. Niebezpieczne może być także samo brodzenie w wodzie dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza