Amputacja prącia
Chirurgiczna amputacja prącia (penektomia) może być wykonywany z różnych powodów. Zazwyczaj przeprowadza się go jako metodę leczenia raka penisa, chociaż może także zaistnieć konieczność częściowej lub całkowitej amputacji w wyniku poważnego urazu, na przykład nieodwracalnego uszkodzenia penisa podczas obrzezania. Operacji można się również poddać z własnej woli w celu zmiany płci. Zabieg może być przeprowadzony z częściowym lub całkowitym usunięciem prącia.
1. Częściowa amputacja prącia
Częściowa penektomia przeprowadzana jest w celu przynajmniej częściowego zachowania penisa tak, aby możliwe było normalne oddawanie moczu oraz w celu zachowania funkcji seksualnej narządu. Amputacja prącia wykonywana jest zwykle w przypadkach operacji raka prącia. Podczas operacji stosuje się znieczulenie miejscowe podpajęczynówkowe, które znieczula okolice krocza lub znieczulenie ogólne, a funkcja oddawania moczu tymczasowo przekierowana zostaje w miejsce między moszną, a odbytem.
Zazwyczaj podczas częściowej penektomii usuwana jest żołądź, chociaż ostatnimi czasy lekarze starają się zachować jej jak największą część wraz z trzonem. Podczas operacji wraz z chorą tkanką usuwa się również kilka centymetrów zdrowej tkanki, aby zapobiegać nawrotom nowotworu. Po częściowej amputacji prącia możliwe jest dokonanie zabiegu rekonstrukcji narządu.
2. Całkowita amputacja prącia
Całkowita lub radykalna amputacja prącia wiąże się z usunięciem całego narządu. Operacja przebiega podobnie do częściowej penektomii z tą różnicą, że przy radykalnej amputacji chirurdzy muszą starać się zachować funkcje fizjologiczne narządu, dlatego też funkcja oddawania moczu w miejscu między moszną, a odbytem zostaje ustanowiona na stałe.
Jeśli usuwany jest również pęcherz moczowy, niezbędne jest wytworzenie stomii (przetoki) moczowej. Dzięki wyłonieniu moczowodów mocz zbiera się w specjalnym woreczku noszonym pod ubraniem. Po całkowitej amputacji prącia rzadko przeprowadza się rekonstrukcję penisa, chociaż czasami przeszczepia się skórę z innej części ciała tak, aby kształtem przypominała usunięty narząd. Stworzony w ten sposób penis pełni jedynie funkcję estetyczną.
3. Operacja zmiany płci
Amputacja prącia może stanowić część operacji zmiany płci mężczyzny, który czuje się kobietą. W tym przypadku zazwyczaj stosuje się penektomię częściową, po której następuje plastyka warg sromowych i pochwy. Podczas operacji zmiany płci chirurdzy starają się przekierować drogę oddawania moczu, z trzonu penisa formują pochwę, a z żołędzi łechtaczkę. Całkowita amputacja prącia nie jest wskazana w operacjach zmiany płci. Częściowa amputacja prącia jest preferowaną opcją w sytuacjach, gdy nie można uniknąć penektomii. W obu przypadkach możliwe jest jednak prowadzenie aktywności seksualnej, chociaż radykalna penektomia znaczenie ogranicza tę sferę życiową.
4. Jakie jest ryzyko powikłań poddania się operacji?
Jak każda operacja, tak i ta niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań operacyjnych jak i pooperacyjnych. Aby możliwie w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych, należy dokonać odpowiedniej oceny przedoperacyjnej pacjenta z dobraniem techniki i miejsca znieczulenia oraz miejsca przebywania pacjenta w okresie bezpośrednio po zabiegu. Ponadto istotna jest ocena czynników ryzyka pacjenta związanych ze stanem zdrowia i ogólnym samopoczuciem. Wyeliminowanie wszystkich czynników mogących zakłócić przebieg operacji minimalizuje ryzyko powikłań pooperacyjnych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.