Amputowane kończyny mogą odzyskać czucie, wszystko dzięki sztucznej skórze
Sztuczna skóra, która reaguje na bodźce to nie mit! Posiadacze protez mogą zacząć świętować.
1. Amputacje w Polsce
Liczba amputacji w Polsce ciągle rośnie. Średnio na 100 tys. mieszkańców przypada ponad 10 operacji. Częstą przyczyną są wypadki, ale także miażdżyca i cukrzyca.
Z utratą kończyny wiążę się ból fizyczny i psychiczny. Ciężko jest sobie wyobrazić, że pewnego dnia możemy obudzić się bez nogi lub ręki. Leczenie bólu jest równie ważne, co walka o odzyskanie czucia.
2. Przełom w nauce
Po utracie kończyny pacjent chce odzyskać sprawność. Protezy coraz bardziej przypominają prawdziwą kończynę. Użytkownicy mogą kontrolować swoją nową rękę lub nogę – chodzić, chwytać przedmioty. Dzięki możliwościom drukarek 3D problem z dopasowaniem protez odszedł w niepamięć.
3. Nowa skóra reaguje na bodźce
Naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa za cel postawili sobie stworzenie skóry, która pozwoli pacjentowi odzyskać częściowe czucie. Do stworzenia elektronicznej skóry naukowców zainspirowała obserwacja ciała. Sieć receptorów, które przekazują odczucia do mózgu stała się podstawą wynalazku.
4. E-dermis – czym właściwie jest?
Elektroniczna skóra jest mieszanką tkaniny i gumy z warstwą czujników, które naśladują receptory prawdziwej skóry. Przewody przekazują informacje czuciowe do nerwów w amputowanej kończynie, a stamtąd trafiają prosto do mózgu. Pozwala to poczuć ostrość przedmiotu, temperaturę i strukturę.
5. Odzyskać bodźce
Dla osób po amputacji to nadzieja na odzyskanie pełnej sprawności. Protezy staną się ich nowymi kończynami, a elektroniczna skóra pozwoli odzyskać utracony instynkt – gdy dotkną gorącej wody poczują ból.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.