Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Marta Bednarska

Antybiotyki u dzieci

Avatar placeholder
24.04.2019 13:14
Antybiotyki u dzieci
Antybiotyki u dzieci (123RF)

Antybiotyki u dzieci mają takie same zastosowanie jak u dorosłych. Stosuje się je tylko przy zakażeniach bakteryjnych. Choroby bakteryjne u dzieci to angina, zapalenie ucha, zapalenie płucczy infekcje układu moczowego. Inne infekcje bakteryjne u dzieci występują rzadko. Antybiotyki u niemowląt podaje się głównie jako antybiotyki dożylne lub w postaci zawiesiny. Czasem jednak może pojawić się uczulenie na antybiotyk u dziecka, wtedy też należy zmienić go na inny.

1. Kiedy podać dziecku antybiotyk?

Antybiotyki u dziecka powinny być podawane jedynie w infekcjach bakteryjnych, gdy dziecko choruje np. na anginę, zapalenie płuc, zapalenie ucha czy występuje zakażenie układu moczowego. Antybiotyki nie są skuteczne w zakażeniach wirusowych, dlatego też ich zastosowanie w większości przypadków grypy, przeziębienia czy innych infekcji górnych dróg oddechowych nie przyniesie żadnego skutku. Jeżeli u dziecka czy niemowlaka pojawia się gorączkaczy zaburzenia z przewodu pokarmowego, zamiast sięgać po antybiotyk, lepiej zastosować odpowiednio lek przeciwgorączkowy czy lek wpływający na perystaltykę przewodu pokarmowego lub np. węgiel leczniczy, który zwiąże wszystkie toksyny z organizmu. W przypadku, gdy gorączce towarzyszy kaszel lub ból ucha, najprawdopodobniej jest to już infekcja bakteryjna. Wtedy też można spróbować zastosować antybiotyk.

Dziecko a antybiotyki
Dziecko a antybiotyki

Antybiotyki dla dzieci wydają się być najlepszą metodą leczenia infekcji bakteryjnych. Niektóre z tej

zobacz galerię

2. Antybiotyki i probiotyki dla dzieci

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Co wiesz o antybiotykach?"

Antybiotyki u dziecka podawane są w różnej formie. Zależy to od wieku dziecka. Jeżeli antybiotyk stosowany będzie u dziecka powyżej 6. miesiąca życia, lekarz przepisze go w postaci doustnej. Tabletki z antybiotykiem dla dziecka ciężko podać maluchowi bez żadnych problemów, dlatego też lekarz zaleci i poinformuje, w jaki sposób sporządzić z nich zawiesinę doustną. Należy jednak pamiętać, aby bezpośrednio przed zastosowaniem takiego preparatu butelkę wstrząsnąć, gdyż antybiotyk opada na dno. Dla ciężko chorych niemowlaków poniżej 6. miesiąca najodpowiedniejszą formą podania leku będą dożylne antybiotyki. Nie zaleca się podawania domięśniowego, ze względu na ból podczas wstrzykiwania,poza tym działają one wolniej.

Tak jak i człowiek dorosły, tak i dziecko przy kuracji antybiotykowej wymaga podawania probiotyków, to jest kultur bakterii, umożliwiających odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej. Probiotyków nie podaje się łącznie z antybiotykiem, ponieważ wtedy lek także zadziała na szczepy bakterii probiotycznych, zabijając je. Preparaty probiotycznenależy podać przynajmniej z godzinnym odstępem po antybiotyku. Zaleca się podawanie ich także przez pewien czas, np. 2 tygodnie, po zakończeniu kuracji antybiotykowej. Dostępne są one w kapsułkach lub saszetkach, których zawartość rozpuszcza się w wodzie. Często zdarza się, że dziecko otrzymuje probiotyki już w mieszankach mlecznych.

3. Alergia na antybiotyk u dziecka

Jeżeli za każdym razem, w wyniku podania preparatu z antybiotykiem dziecko wymiotuje, może to świadczyć o uczuleniu na dany lek. Wtedy też konieczna jest zmiana leku na inny. W przypadku, gdy torsje po podaniu leku są tylko jednorazowym epizodem, oznacza to, że w ich wystąpieniu należy szukać innej przyczyny. Wtedy należy podać lek ponownie. Gdy wymioty pojawiły się w czasie krótszym niż godzina od podania antybiotyku, należy zaaplikować całą dawkę leku, jeżeli mniejszym niż 3 godziny – pół dawki. Jeżeli epizod wymiotów pojawił się później niż po 3 godzinach od podania preparatu, należy przyjąć, że lek został już całkowicie wchłonięty i nie należy podawać dodatkowej dawki antybiotyku.

Do innych objawów uczulenia na antybiotyk możemy zaliczyć pojawienie się wysypki na skórze dziecka, pokrzywki czy obrzęku, bezpośrednio po podaniu leku. W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

W przypadku, gdy nie jest podawany probiotyk, może pojawić się u dziecka biegunka. Kuracja antybiotykowa u dziecka powinna trwać także nie dłużej niż 7 dni, gdyż długotrwałe stosowane tych leków może wpływać niekorzystnie na funkcjonowanie wątroby i jelit.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze