L-arginina - charakterystyka, odżywki dla sportowców, stosowanie

L-arginina jest aminokwasem niezbędnym do realizacji większości procesów fizjologicznych, do których należą m.in. produkcja hormonu wzrostu czy usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. L-arginina (nazywana także argininą) jest ponadto uważana za substancję kluczową, jeżeli chodzi o przyrost masy mięśniowej, dlatego zawierają ją odżywki dla sportowców. Najlepsza l-arginina to taka, która jest dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem, więc jej dodatkowa suplementacja staje pod znakiem zapytania.

Zobacz film: "Kult masy mięśniowej na siłowni"

1. L-arginina - charakterystyka

L-arginina, określana także jako arginina, to kwas 2-amino 5-guanidynowalerianowy należący do aminokwasów endogennych, czyli takich, które mogą być wytworzone przez nasz organizm z innych związków. Ilość l-argininy w organizmie jest regulowana w bardzo złożony sposób, którego naukowcy do dziś nie potrafią wyjaśnić.

Przedawkowanie l-argininy może prowadzić do: biegunek, nudności i wymiotów. L-argininy potrzebujemy wszyscy, w szczególności zaś: niemowlęta, osoby starsze, sportowcy oraz ci, którzy walczą z nadwagą. W wyniku przekształceń l-argininy powstaje substancja chemiczna zwana tlenkiem azotu. Tlenek azotu powoduje szersze otwarcie naczyń krwionośnych i poprawę przepływu krwi.

L-arginina pobudza także wydzielanie hormonu wzrostu oraz produkcję insuliny. Ze względu na jej zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych jest polecana w zaburzeniach potencji. Ten aminokwas endogenny działa również korzystnie na układ immunologiczny i wspomaga organizm w okresie rekonwalescencji. Sportowcy w trakcie odstawiania sterydów anabolicznych mogą korzystać z l-argininy. L-arginina pomaga regulować poziom soli w organizmie, przez co jest doskonała dla osób, które uprawiają sport.

Dieta wysokobiałkowa
Dieta wysokobiałkowa [14 zdjęć]

Skuteczne odchudzanie celem diety Celem tej diety jest utrata na wadze. Spożywając pokarmy z dużą...

zobacz galerię

2. L-arginina - odżywki dla sportowców

Wielu producentów reklamuje odżywki dla sportowców z l-argininą, twierdząc, że pomaga ona w regeneracji po wysiłku. Na ulotkach dołączanych do tych suplementów diety znajduje się informacja, że l-arginina pomaga w syntezie hormonu wzrostu, rozszerza naczynia krwionośne, przyspiesza regenerację po treningu i zwiększa retencję azotu. W świetle badań naukowych informacje te okazują się tylko częściowo prawdziwe. Owszem, L-arginina przynosi działanie, o którym piszą producenci, ale tylko w przypadku jednorazowej suplementacji tej substancji.

Zbyt duża ilość l-argininy powoduje, że wcale nie zwiększa się transport składników odżywczych, hormon wzrostu wcale nie jest pobudzany, a naczynia krwionośne pozostają w takim samym stanie jak przed podaniem substancji. Przeciwwskazaniami do przyjmowania odżywek z l-argininą są problemy z sercem i zdrowiem psychicznym.

Zobacz też:

3. L-arginina - stosowanie

Najlepsza l-arginina to taka, która występuje naturalnie w pożywieniu i nie jest suplementowana w postaci odżywek na masę. Produkty zawierające l-argininę to: mleko, a szczególnie nabiał, mięso drobiowe, ryby (łosoś, halibut), orzechy, płatki owsiane, soja, słonecznik, czyli wszędzie tam, gdzie występuje białko.

Korzyści wynikające z zażywania l-argininy to:

  • szybszy powrót do zdrowia po operacji,
  • poprawa czynności nerek,
  • przyspieszenie gojenia się ran, zmniejszenie powierzchni ran,
  • zmniejszenie ryzyka zakażeń,
  • pomoc w przybraniu na wadze.
  • zapobieganie zapaleniu przewodu pokarmowego u wcześniaków.

Jeżeli jesteś w trakcie rekonwalescencji, masz problemy z erekcją albo po prostu wyczynowo uprawiasz sport, zastosowanie l-argininy może stać się pomocne w dodaniu energii. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić, gdyż skutki mogą być bardzo nieprzyjemne.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy