L-arginina - charakterystyka, występowanie w odżywkach, korzyści

spis treści
rozwiń

Arginina jest aminokwasem niezbędnym do realizacji większości procesów fizjologicznych, do których należą m.in. produkcja hormonu wzrostu czy usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Nazywana także L-argininą jest ponadto uważana za substancję kluczową, jeżeli chodzi o przyrost masy mięśniowej, dlatego zawierają ją odżywki dla sportowców. Najlepsza arginina to taka, która jest dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem, więc jej dodatkowa suplementacja staje pod znakiem zapytania.

1. L-arginina - charakterystyka

Arginina, określana także jako L-arginina, to kwas 2-amino 5-guanidynowalerianowy należący do aminokwasów endogennych, czyli takich, które mogą być wytworzone przez nasz organizm z innych związków. Ilość argininy w organizmie jest regulowany w bardzo złożony sposób, którego naukowcy do dziś nie potrafią wyjaśnić. Przedawkowanie argininy może prowadzić do: biegunek, nudności i wymiotów. Argininy potrzebujemy wszyscy, w szczególności zaś: niemowlęta, osoby starsze, sportowcy oraz ci, którzy walczą z nadwagą. W wyniku przekształceń argininy powstaje substancja chemiczna zwana tlenkiem azotu. Tlenek azotu powoduje szersze otwarcie naczyń krwionośnych i poprawę przepływu krwi. Arginina pobudza także wydzielanie hormonu wzrostu oraz produkcję insuliny. Ze względu na jej zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych jest polecana w zaburzeniach potencji. Ten aminokwas endogenny działa również korzystnie na układ immunologiczny i wspomaga organizm w okresie rekonwalescencji. Sportowcy w trakcie odstawiania sterydów anabolicznych mogą korzystać z argininy. Arginina pomaga regulować poziom soli w organizmie, przez co jest doskonała dla osób, które uprawiają sport.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. L-arginina - występowanie w odżywkach dla sportowców

Wielu producentów reklamuje odżywki dla sportowców z argininą, twierdząc, że pomaga ona w regeneracji po wysiłku. Na ulotkach dołączanych do tych suplementów diety znajduje się informacja, że arginina pomaga w syntezie hormonu wzrostu, rozszerza naczynia krwionośne, przyspiesza regenerację po treningu i zwiększa retencję azotu. W świetle badań naukowych informacje te okazują się tylko częściowo prawdziwe. Owszem, L-arginina przynosi działanie, o którym piszą producenci, ale tylko w przypadku jednorazowej suplementacji tej substancji. Zbyt duża ilość argininy powoduje, że wcale nie zwiększa się transport składników odżywczych, hormon wzrostu wcale nie jest pobudzany, a naczynia krwionośne pozostają w takim samym stanie jak przed podaniem substancji. Przeciwwskazaniami do przyjmowania odżywek z argininą są problemy z sercem i równowagą psychiczną.

3. L-arginina - jaka jest najlepsza?

Najlepsza arginina to taka, która występuje naturalnie w pożywieniu i nie jest suplementowana w postaci odżywek na masę. Produkty zawierające argininę to: mleko, a szczególnie przetwory mleczne, mięso drobiowe, ryby (łosoś, halibut), orzechy, płatki owsiane, soja, słonecznik, czyli wszędzie tam, gdzie występuje białko.

Korzyści wynikające z zażywania argininy to:

  • szybszy powrót do zdrowia po operacji,
  • poprawa czynności nerek,
  • przyspieszenie gojenia się ran, zmniejszenie powierzchni ran,
  • zmniejszenie ryzyka zakażeń,
  • pomoc w przybraniu na wadze.
  • zapobieganie zapaleniu przewodu pokarmowego u wcześniaków.

Jeżeli jesteś w trakcie rekonwalescencji, masz problemy z erekcją albo po prostu wyczynowo uprawiasz sport, zastosowanie argininy może stać się pomocne w dodaniu energii. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić, gdyż skutki mogą być bardzo nieprzyjemne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!