Trwa ładowanie...

Badanie moczu wykrywa raka nadnerczy

Naukowcy z Uniwersytetu Birmingham w Wielkiej Brytanii dowiedli, że badania moczu może pomóc szybciej wykryć zmiany nowotworowe w nadnerczach, a to zwiększa szanse pacjenta na skuteczne leczenie.

1. Bdanie moczu a rak nadnerczy

Do tej pory do wykrywania guzów nadnerczy służyły głównie badania obrazowe - takie jak tomografia komuterowa, ultrasonografia czy MR. Nie są one jednak wystarczająco skuteczne, ponieważ lekarzom trudno jest na ich podstawie odróżnić zmiany nowotworowe od innych zwłóknień. Dlatego też często wykonywane są badania pomocnicze, które pomagają postawić diagnozę. Rokowania dla pacjentów z nowotworem nadnerczy są z reguły złe, a wyleczenie jest możliwe tylko poprzez wczesne wykrycie i operację.

Zobacz film: "Prof. Kałwak i dr Sierpiński o leczeniu chorych na białaczkę komórkami CAR-T"

"Wprowadzenie nowego podejścia badawczego do rutynowej praktyki klinicznej umożliwi szybszą diagnozę osobom z nowotworowymi guzami nadnerczy. Mamy nadzieję, że wyniki tego badania mogą doprowadzić do mniejszego obciążenia pacjentów i obniżenia kosztów opieki zdrowotnej, nie tylko poprzez zmniejszenie liczby niepotrzebnych operacji u osób z łagodnymi zmianami, lecz także ograniczy to liczbę procedur obrazowania” - mówi profesor Wiebke Arlt, dyrektor Instytutu Metabolizmu i Badań Systemowych na Uniwersytecie w Birmingham oraz główny autor badania.

Badanie moczu wykrywa raka nadnerczy
Badanie moczu wykrywa raka nadnerczy (123 rf)

2. Badania moczu pomocne w wykrywaniu raka nadnerczy

Badanie prowadzone przez Uniwersytet w Birmingham sugeruje, że lekarze mogą przyspieszyć wykrycie raka nadnerczy poprzez dodanie metabolomiki steroidów w moczu w postaci testu moczu, który wykrywa nadmiar hormonów steroidowych nadnerczy.

W ciągu sześciu lat zespół badawczy przebadał ponad 2000 pacjentów z nowo zdiagnozowanymi guzami nadnerczy z 14 ośrodków Europejskiej Sieci Badań nad Guzami Nadnerczy. Po postawieniu diagnozy pacjentom pobrano próbkę moczu, a następnie naukowcy przeanalizowali rodzaje i ilości steroidów nadnerczy w moczu, a wyniki zostały automatycznie przeanalizowane przez algorytm komputerowy.

Udowodniono, że badanie moczu jest bardziej skuteczne niż badania obrazowe, które częściej nieprawidłowo diagnozowały nowotwór nadnerczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza