Trwa ładowanie...

Badanie powłok jamy brzusznej

Avatar placeholder
28.11.2013 15:32
Badanie powłok jamy brzusznej
Badanie powłok jamy brzusznej

Operacja, która otwiera powłoki jamy brzusznej to laparotomia. Jest to badanie polegające na przecięciu skóry, mięśni i otrzewnej, w wyniku czego następuje otwarcie. Może być stosowana również w celach diagnostycznych i zwana jest wtedy laparotomią zwiadowczą. Laparotomia może być także użyta do leczenia niektórych problemów zdrowotnych.

spis treści

1. Cel i przebieg badania brzucha

Niektóre problemy związane z narządami znajdującymi się w brzuchu można z łatwością zdiagnozować za pomocą prześwietlenia lub badania tomograficznego. Jednak badanie jamy brzusznej jest przydatne w dokładnej diagnozie, gdy występują m.in.:

Przebieg laparotomii
Przebieg laparotomii

Przygotowania do badania powłok jamy brzusznej.

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Badanie powłok jamy brzusznej zawsze odbywa się na zlecenie lekarza i poprzedzone jest wynikami innych badań jamy brzusznej, np. USG.Wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym. Chirurg nacina skórę powłok i ogląda narządy znajdujące się w nich. Rozmiar i miejsce nacięcia zależą od dolegliwości. W czasie badania może zostać wykonana także biopsja.

Wyróżnia się różne rodzaje nacięcia jamy brzusznej, najczęściej pionowe.
Rodzaje nacięć:

  • górne nacięcie pośrodkowe – od wyrostka mieczykowatego do pępka;
  • typowe niższe nacięcie pośrodkowe – od pępka do spojenia łonowego;
  • nacięcie od wyrostka mieczykowatego do spojenia łonowego (rzadko stosowane, jedynie w chirurgii urazowej).

Możliwe są także inne cięcia - przezprostne (poprzez mięśnie proste brzucha) prawe i lewe, przyprostne (bocznie od torebek mięśni prostych) prawe i lewe, a także cięcia poprzeczne (Kochera - pod łukami żebrowymi) oraz Pfanensteila (powyżej spojenia łonowego).

2. Powikłania po badaniu powłok jamy brzusznej

Po znieczuleniu ogólnym może pojawić się ostra reakcja na lek lub trudności z oddychaniem. Laparotomia wiąże się również z prawdopodobieństwem wystąpienia krwawienia lub infekcji. Dodatkowym zagrożeniem jest wystąpienie przepukliny pooperacyjnej. Wynika to z tego, że blizna powstająca po laparotomii jest uznawana za miejsce osłabionego oporu. Ocenia się, że taka przepuklina pooperacyjna powstaje w 2-10% przypadków laparotomii. Nadal prowadzone są liczne badania nad sposobem zamknięcia powłok uniemożliwiającym powstawanie przepukliny pooperacyjnej. Wyróżniamy kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia przepukliny po zabiegu laparotomii, np.:

Pacjent powinien zacząć normalnie jeść i pić w ciągu 2-3 dni po badaniu. Długość pobytu w szpitalu zależy od wagi problemu. Do pełnego powrotu do formy potrzeba zwykle około 4 tygodni.

Obecnie, dużo częściej od laparotomii stosowane jest podobne badanie, zwane laparoskopią. Jest ono mniej inwazyjne i daje podobne informacje o występowaniu i zaawansowaniu choroby. Stosowane są jej modyfikacje poprzez połączenie z nowoczesnymi narzędziami diagnostyki obrazowej, jak tomografia komputerowa (CT), ultrasonografia (USG), badanie NMR. Pozwala to na jeszcze bardziej dokładną charakterystykę zmian występujących w jamie brzusznej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze