Trwa ładowanie...

USG brzucha - przebieg, przygotowanie, wskazania do badania

Avatar placeholder
30.03.2021 18:50
USG brzucha - przebieg, przygotowanie, wskazania do badania
USG brzucha - przebieg, przygotowanie, wskazania do badania (iStock)

USG brzucha jest całkowicie bezbolesne i łatwo dostępne. UAG brzucha to badanie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie wielu chorób i zmian w obrębie jamy brzusznej. USG brzucha jest stosowane dla oceny: wątroby, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego i narządów rodnych u kobiet oraz gruczołu krokowego u mężczyzn. Ponadto USG brzucha jest powszechnie stosowane u wszystkich kobiet w ciąży w celu stałego kontrolowania prawidłowego rozwoju płodu.

spis treści

1. USG brzucha - przebieg badania

Badanie USG brzucha jest wykonywane w pozycji leżącej. Lekarz smaruje brzuch pacjenta żelem, który ułatwia kontakt z sondą. Następnie przykłada głowicę urządzenia do brzucha i przesuwa ją, badając poszczególne organy lub skupiając się na określonym narządzie, na przykład na pęcherzu moczowym czy drogach żółciowych. Obraz wnętrza jamy brzusznej jest widoczny na ekranie ultrasonografu równocześnie z wykonywaniem badania. Po badaniu możliwe jest wydrukowanie zdjęcia USG, na którym widoczne są ewentualne zmiany. Badanie USG brzucha trwa zazwyczaj od 10 do 30 minut.

2. USG brzucha - przygotowanie do badania

Wykonanie badania USG brzucha może zlecić lekarz rodzinny. Wówczas wykonamy USG brzucha nieodpłatnie w ramach NFZ. W dniu badania USG warto założyć wygodne nie krępujące ruchów ubrania, ponieważ przed badaniem lekarz na pewno poprosi o podciągnięcie ubrania do góry, aby odsłonić brzuch. Przed USG brzucha warto pomyśleć również o zdjęciu np. kolczyka z pępka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania profilaktyczne kobiet"
Przed badaniem USG brzucha należy pamiętać o usunięciu ewentualnych kolczyków z pępka
Przed badaniem USG brzucha należy pamiętać o usunięciu ewentualnych kolczyków z pępka (Shutterstock)

Często zdarza się, że pacjent wykonuje również inne badania diagnostyczne w tym samym czasie. Jeśli więc 2 dni przed USG brzucha wykonywano badania górnego odcinka układu pokarmowego z wykorzystaniem kontrastu, koniecznie trzeba o tym poinformować lekarza wykonującego badanie USG. Bowiem środek kontrastujący może nadal znajdować się w naszym organizmie i sprawić, że wykonanie USG będzie utrudnione lub niemożliwe.

Badanie USG brzucha powinno być przeprowadzane na czczo - pacjent nie powinien nic jeść przez około 8 godzin przed badaniem. Osoby mające tendencję do wzdęć przed badaniem powinny zażyć środek przeciw wzdęciom. Przed USG brzucha należy powstrzymać się od palenia tytoniu. Do badania pęcherza moczowego i narządów miednicy małej pacjent powinien przyjść z pełnym pęcherzem, tzn. wypić ok. 1 litra wody i nie oddawać moczu.

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?
Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne mogą uratować nam życie. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby, które przez wiele

zobacz galerię

3. USG brzucha - wskazania do badania

Główne wskazania do wykonania badania USG brzucha to:

  • bóle brzucha,
  • powiększenie brzucha,
  • podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej,
  • żółtaczka,
  • wyczuwalne guzy w jamie brzusznej,
  • biegunka i wymioty,
  • krwawienie z układu moczowego, dróg rodnych lub przewodu pokarmowego,
  • utrata wagi,
  • urazy brzucha,
  • trudności w oddawaniu stolca i moczu,
  • gorączka niejasnego pochodzenia,
  • choroby nowotworowe,
  • podejrzenie istnienia wad rozwojowych narządów wewnętrznych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

USG brzucha to jedno z najbardziej niezbędnych i powszechnych badań diagnostycznych. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Jest również całkowicie bezpieczne, dlatego jest wykonywane rutynowo u kobiet w ciąży, w celu zbadania, czy płód rozwija się prawidłowo.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Choroby nerek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze