USG brzucha - przebieg, przygotowanie, wskazania do badania
USG brzucha jest całkowicie bezbolesne i łatwo dostępne. UAG brzucha to badanie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie wielu chorób i zmian w obrębie jamy brzusznej. USG brzucha jest stosowane dla oceny: wątroby, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego i narządów rodnych u kobiet oraz gruczołu krokowego u mężczyzn. Ponadto USG brzucha jest powszechnie stosowane u wszystkich kobiet w ciąży w celu stałego kontrolowania prawidłowego rozwoju płodu.
1. USG brzucha - przebieg badania
Badanie USG brzucha jest wykonywane w pozycji leżącej. Lekarz smaruje brzuch pacjenta żelem, który ułatwia kontakt z sondą. Następnie przykłada głowicę urządzenia do brzucha i przesuwa ją, badając poszczególne organy lub skupiając się na określonym narządzie, na przykład na pęcherzu moczowym czy drogach żółciowych. Obraz wnętrza jamy brzusznej jest widoczny na ekranie ultrasonografu równocześnie z wykonywaniem badania. Po badaniu możliwe jest wydrukowanie zdjęcia USG, na którym widoczne są ewentualne zmiany. Badanie USG brzucha trwa zazwyczaj od 10 do 30 minut.
2. USG brzucha - przygotowanie do badania
Wykonanie badania USG brzucha może zlecić lekarz rodzinny. Wówczas wykonamy USG brzucha nieodpłatnie w ramach NFZ. W dniu badania USG warto założyć wygodne nie krępujące ruchów ubrania, ponieważ przed badaniem lekarz na pewno poprosi o podciągnięcie ubrania do góry, aby odsłonić brzuch. Przed USG brzucha warto pomyśleć również o zdjęciu np. kolczyka z pępka.
Często zdarza się, że pacjent wykonuje również inne badania diagnostyczne w tym samym czasie. Jeśli więc 2 dni przed USG brzucha wykonywano badania górnego odcinka układu pokarmowego z wykorzystaniem kontrastu, koniecznie trzeba o tym poinformować lekarza wykonującego badanie USG. Bowiem środek kontrastujący może nadal znajdować się w naszym organizmie i sprawić, że wykonanie USG będzie utrudnione lub niemożliwe.
Badanie USG brzucha powinno być przeprowadzane na czczo - pacjent nie powinien nic jeść przez około 8 godzin przed badaniem. Osoby mające tendencję do wzdęć przed badaniem powinny zażyć środek przeciw wzdęciom. Przed USG brzucha należy powstrzymać się od palenia tytoniu. Do badania pęcherza moczowego i narządów miednicy małej pacjent powinien przyjść z pełnym pęcherzem, tzn. wypić ok. 1 litra wody i nie oddawać moczu.
3. USG brzucha - wskazania do badania
Główne wskazania do wykonania badania USG brzucha to:
- bóle brzucha,
- powiększenie brzucha,
- podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej,
- żółtaczka,
- wyczuwalne guzy w jamie brzusznej,
- biegunka i wymioty,
- krwawienie z układu moczowego, dróg rodnych lub przewodu pokarmowego,
- utrata wagi,
- urazy brzucha,
- trudności w oddawaniu stolca i moczu,
- gorączka niejasnego pochodzenia,
- choroby nowotworowe,
- podejrzenie istnienia wad rozwojowych narządów wewnętrznych.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak wyleczyć głośne burczenia, bulgotania i przelewania odczuwalne najbardziej w dolnej części brzucha? - odpowiada dr n. med. Tomasz Grzelewski
- Jakie badania ocenią stan żołądka u 3,5-latka? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Czy przy rozejściu mięśni prostych brzucha warto zrobić USG jamy brzusznej? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
USG brzucha to jedno z najbardziej niezbędnych i powszechnych badań diagnostycznych. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Jest również całkowicie bezpieczne, dlatego jest wykonywane rutynowo u kobiet w ciąży, w celu zbadania, czy płód rozwija się prawidłowo.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.