Bezsenność w czasie ciąży

Ciąża jest przeciwwskazaniem do stosowania większości leków, w tym środków nasennych. Na szczęście istnieją sposoby na pokonanie bezsenności w ciąży, nawet w czasie ostatnich, najtrudniejszych tygodni. Bezsenność w ciąży powoduje, że kobieta jest zmęczona, rozdrażniona i nie ma siły na wykonywanie wielu czynności. Nieprzespane przez matkę noce mają też negatywny wpływ na rozwój dziecka. Jak sobie radzić z bezsennością w ciąży?

Bezsenność ciężarnej

Pod koniec ciąży pojawia się wiele czynników, które nie pozwalają zasnąć przyszłej mamie. Stres spowodowany zbliżającym się porodem, strach przed nowymi obowiązkami i nową rzeczywistością, nie zapominając również o przyczynach natury fizjologicznej: ruchy dziecka, wypukły brzuszek, dolegliwości trawienne itd. W rezultacie u wielu kobiet pod koniec ciąży dolegliwości ciążowe nasilają się, w tym również problemy z bezsennością. Zaczyna się nocne przekładanie z boku na bok, zmęczenie się nasila, a mimo to nie można zasnąć. Jak temu zaradzić bez sięgania po środki nasenne?

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Problemy ze snem w ciąży

Stres spowodowany zbliżającym się porodem, nowa rzeczywistość, ruchy dziecka i wydatny brzuch – to tylko niektóre czynniki, które nie pozwalają spokojnie...

Sposoby na bezsenność w ciąży

 • Jedz lekką kolację. Unikaj ciężkich i tłustych pokarmów, ponieważ dolegliwości trawienne nie sprzyjają zasypianiu. Jedz pokarmy bogate w wolno przyswajalne cukry (makaron, ryż).
 • Wieczorem unikaj wszelkiego rodzaju ekscytacji: aktywności fizycznej, kawy, herbaty, ożywionych dyskusji itd. Spróbuj się zrelaksować ze szklanką ciepłego mleka w jednej ręce i książką w drugiej.
 • Zarezerwuj swoją sypialnię tylko i wyłącznie do spania. Nie oglądaj tam telewizji, nie korzystaj z komputera, a nawet nie rozmawiaj przez telefon. Kładź się do łóżka, tylko żeby spać i od razu, kiedy poczujesz senność.
 • Kładź się spać i wstawaj o regularnych godzinach.
 • Nie staraj się zasnąć na siłę. Wstań z łóżka i wykonuj spokojne czynności, np. czytaj książkę do czasu, aż znowu poczujesz senność.
 • Połóż się na lewym boku, wyprostuj lewą nogę, a prawą zegnij w kolanie. Włóż poduszkę między nogi, żeby nie ściskać brzucha.
 • Zaplanuj sobie małe drzemki w ciągu dnia, które pomogą ci odzyskać siły: jedną przed południem, drugą po południu.
 • Kiedy tylko jest to możliwe, relaksuj się. Połóż się lub usiądź (z nogami na krześle), nie myśl o niczym, tylko skup się na oddychaniu. Możesz również poszukać w swoim mieście specjalnych zajęć relaksacyjnych dla przyszłych mam.
 • Pomocna może się również okazać medycyna naturalna: homeopatia lub akupunktura. Zapytaj o to swojego lekarza. Nie stosuj natomiast ziołolecznictwa bez konsultacji ze specjalistą. Niektóre zioła nie są wskazane dla kobiet w ciąży.
 • Wykonuj łagodne ćwiczenia fizyczne, jednak na długo przed pójściem spać.

Jeżeli pomimo stosowania powyższych metod, wciąż masz problemy ze snem w ciąży, najlepiej zwrócić się do lekarza. Co prawda, wszystkie środki nasenne stanowią zagrożenie ciąży i są całkowicie zabronione, jednak istnieją również łagodne preparaty uspokajające, które można stosować bez obaw. Zawsze jednak należy taką decyzję skonsultować ze specjalistą. Leczenie bezsenności na własną rękę jest zabronione, bo może zaszkodzić dziecku.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dolegliwości w ciąży
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Problemy ze snem w ciąży W czasie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na jakość (...) snu. Co więcej, w każdym z trymestrów obserwuje się rożne problemy...

Dolegliwości w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Stres spowodowany zbliżającym się porodem, nowa rzeczywistość, ruchy dziecka i wydatny brzuch - to tylko niektóre czynniki, które nie pozwalają spokojnie zasnąć przyszłej mamie.

Dolegliwości w ciąży

Bóle głowy ciężarnej

Bóle głowy ciężarnej

Przyszła mama nie powinna zażywać środków przeciwbólowych. To nie oznacza jednak, że musi ona znosić częste bóle głowy. Istnieją sposoby na tę dolegliwość, które są zdrowe dla maluszka.

Dolegliwości w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO)

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból brzucha w czasie ciąży oraz krwawienie to objawy, które powinny od razu zaniepokoić przyszłą mamę. Należy niezwłocznie udać się do lekarza (...) i ginekologiczne. Na początku ciąży takie objawy mogą świadczyć o...

Dolegliwości w ciąży

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga to częsty problem Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych. Jednym z częstych (...) problemów towarzyszących ciąży jest zgaga. Oto kilka porad, jak sobie...

Dolegliwości w ciąży

Niestrawność w ciąży

Niestrawność w ciąży

Zgaga jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych. Szczególnie dokuczliwa jest u kobiet w ciąży.

Dolegliwości w ciąży

Bóle pleców w ciąży

dolegliwości bólowe kręgosłupa w ciąży, a także stanowi profilaktykę przeciwobrzękową. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży Basen Jeśli bolą cię plecy, wybierz (...) nie pomagają, a ty cierpisz na dolegliwości...

Dolegliwości w ciąży

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu - rodzaje, intensywność

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu nawet, jeśli kobiet zna swoje ciało i wsłuchuje się w sygnały, które ono jej wysyła mogą być mylone z dolegliwościami typu grypa czy zatrucie pokarmowe. Według lekarzy kobiety, które...