Trwa ładowanie...

Broniarz chce, aby nauczycielom podano szczepionkę Pfizera. W sieci zawrzało, lekarz odpowiada

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, wątpi w skuteczność szczepionek, które mają być podane nauczycielom. Jego zdaniem pracownicy oświaty powinni być szczepieni preparatem Pfizera - tym samym, którym zaszczepieni zostali politycy. Podanie innej wakcyny nazywa "eksperymentowaniem na nauczycielach". Jego słowa wywołały efekt lawiny. Sprawę w ostrych słowach skomentował lekarz.

Zobacz film: "Groźny wypadek unieruchomił chłopca na rok"

spis treści

1. Sławomir Broniarz: "Żądamy skutecznej szczepionki"

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego za pośrednictwem Twittera wyraził swoje powątpiewanie w skuteczność szczepionek innych niż te produkowane przez firmy Pfizer/BionTech.

"Żądamy skutecznej szczepionki, a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty!! Którą szczepionką szczepił się rząd?" - napisał w mediach społecznościowych Sławomir Broniarz.

Wpis prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego spotkał się z negatywną reakcją obserwujących.

Z wyjaśnieniami pospieszyli także administratorzy profilu prowadzonego przez Centrum Informacyjne Rządu.

"Szczepionki są bezpieczne. Wejście na rynek każdej z nich wymaga spełnienia wielu wysokich standardów, wypracowanych przez kraje UE. Dopiero po wnikliwej analizie jakości i udowodnieniu pełnego bezpieczeństwa EAL, udziela zgodę na możliwość zakupu i korzystania ze szczepionki" - przypomniano pod wpisem Broniarza.

Słowa prezesa ZNP wywołały niemałe poruszenie także wśród czytelników Wirtualnej Polski. W liście nadesłanym do redakcji przez platformę dziejesię jeden z użytkowników napisał:

"Proszę napisać, dlaczego rząd daje najgorszą szczepionkę dla nauczycieli...jakie są argumenty? Czy prokuratorów też będą nią szczepić? Nauczyciele pracują z dziećmi i młodzieżą więc raczej należy im się szczepionka z większym procentem ochrony" - czytamy w liście.

Sławomir Broniarz wątpi w skuteczność szczepionek Moderny i Astra Zeneki
Sławomir Broniarz wątpi w skuteczność szczepionek Moderny i Astra Zeneki (123 rf)

2. Dr Dzieciątkowski o słowach Broniarza

O komentarz do kontrowersyjnego wpisu Sławomira Broniarza poprosiliśmy dr. Tomasza Dzieciątkowskiego, wirusologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Twitter generalnie od zawsze jawił mi się jako miejsce, na którym wylewają swoje gorzkie żale ludzie, którzy mają stosunkowo niewielkie pojęcie o temacie dyskusji. Może prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zająłby się akurat nauczaniem, a nie oceną technologii medycznych i badań klinicznych, bo nie ma w tym kierunku żadnych predyspozycji - powiedział w rozmowie z abc Zdrowie dr Tomasz Dzieciątkowski.

Wirusolog wytłumaczył również, dlaczego każda z dopuszczonych szczepionek przeciwko COVID-19 jest bezpieczna.

- Każda z tych szczepionek jest bezpieczna, bo gdyby nie była, nie zostałaby zarejestrowana i dopuszczona do obrotu przez Europejską Agencję Leków. W związku z tym, ktoś, kto mówi, że ta szczepionka nie jest bezpieczna, po prostu wyraźnie daje znać, że nie ma pojęcia o temacie. Szczepionki mogą mieć i mają różną skuteczność. Rzeczywiście szczepionka AstraZeneki ma mniejszą skuteczność niż preparaty mRNA i również, co wymaga podkreślenia, ma nieokreślony profil skuteczności u osób powyżej 65 roku życia. Natomiast nie można powiedzieć, że szczepionka jest nieskuteczna, bo jeżeli ma nawet skuteczność rzędu 60-65 proc., to wypadałoby przypomnieć panu prezesowi, że szczepionka przeciwgruźlicza, którą był zaszczepiony w dzieciństwie, też ma skuteczność rzędu sześćdziesięciu kilku proc. - zauważa dr Dzieciątkowski.

3. Astra Zeneca nie dla polskich seniorów

W związku z niższą skutecznością szczepionka Astra Zeneki nie będzie podawana polskim seniorom, o czym poinformował na dzisiejszej konferencji pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

Seniorzy będą nadal szczepieni preparatami Pfizera i Moderny. Szczepionkę AstraZeneca - nie czekając na koniec szczepień seniorów - zaczną dostawać np. nauczyciele czy służby mundurowe. Oczywiście w odpowiednim wieku, ponieważ trwa dyskusja Rady Medycznej przy premierze, czy będzie to 55, czy może 60 lat. Jednak zawężenie wiekowe jest niemal pewne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.