Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Abigail Laskowska

Cera tłusta - charakterystyka, najczęstsze problemy, prawidłowa pielęgnacja

Cera tłusta to częsty problem nastolatków i osób przed 30. rokiem życia.
Cera tłusta to częsty problem nastolatków i osób przed 30. rokiem życia. (Zdjęcie autorstwa tommerton2010 / CC BY 2.0)

Cera tłusta to częsty problem nastolatków i osób przed 30. rokiem życia. Później problemy z cerą tłustą zazwyczaj przemijają, chociaż zdarza się, że ten typ cery towarzyszy nam również w dorosłym życiu. Skóra tłusta charakteryzuje się przede wszystkim nadmiarem sebum produkowanym w gruczołach łojowych. U osób z tym typem skóry widoczne są rozszerzone ujścia mieszków włosowych, a twarz często się błyszczy. Tłusta cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwnym razie pojawią się problemy skórne, takie jak trądzik.

spis treści

1. Pielęgnacja cery tłustej

Zanim zaczniesz stosować domowe sposoby na cerę tłustą, skontaktuj się z dermatologiem. Jeśli będziesz używać kosmetyków dla cery tłustej na własną rękę, może szybko stać się odwodniona.

W przypadku skóry tłustej wskazane jest stosowanie preparatów myjących w połączeniu z wodą. Po umyciu warto zastosować tonik w celu przywrócenia jej odpowiedniego pH. W przypadku cery tłustej warto wybierać toniki normalizujące. Następnie można zastosować odpowiedni krem pielęgnacyjny.

Niewskazane jest stosowanie preparatów natłuszczających czy nawilżających przeznaczonych do skóry suchej czy normalnej. W ich składzie często można znaleźć tłuste substancje, które w konsekwencji długiego stosowania kosmetyku mogłyby spowodować zaczopowanie ujść mieszków włosowych (porów).

Zobacz film: "Odstawienie nabiału – antidotum na trądzik?"

Należą do nich trójglicerydy (Caprylic/Capric Triglycerides) czy mirystyniany (Isopropyl Myristate). Wybieraj kosmetyki nawilżające o lekkiej formule (te przeznaczone dla cery tłustej), a także kosmetyki o właściwościach matujących i oczyszczających.

Osoby z tłustą cerą powinny:

  • stosować kremy do cery tłustej – zawierają znacznie mniej substancji lipidowych,
  • używać toników antybakteryjnych po każdym myciu twarzy oraz w ciągu dnia dla odświeżenia wyglądu – toniki te nie mogą jednak zawierać więcej niż 10% alkoholu,
  • stosować kremy matujące na dzień i kremy regulujące wydzielanie sebum na noc,
  • raz w tygodniu stosować peelingi lub maseczki oczyszczające,
  • przez cały rok stosować kremy z filtrem UVA i UVB,
  • chodzić do sauny,
  • dostarczać skórze dużo tlenu,
  • zawsze zmywać makijaż na noc,
  • stosować wodę mineralną do mycia twarzy.

1.1. Kosmetyki dla cery tłustej

Za tłustą cerę najczęściej odpowiada burza hormonalna z okresu dojrzewania. Hormony wpływają na nadprodukcję łoju w gruczołach łojowych, a to z kolei sprzyja ich blokowaniu i powstawaniu pryszczy i zaskórników.

Cera tłusta jest grubsza i świeci się bardziej niż normalna. Jest mniej wrażliwa na środki chemiczne i warunki atmosferyczne, w tym słońce, wiatr i mróz. Jej zaletą jest również fakt, iż w porównaniu do cery suchej jest bardziej jędrna, gładka i dłużej utrzymuje młody wygląd. Z drugiej strony jest bardziej podatna na infekcje bakteryjne i trądzik. Obszary tłustej skóry to przede wszystkim: czoło, nos, podbródek, plecy, ramiona i klatka piersiowa.

Pielęgnacja cery tłustej opiera się przede wszystkim na kosmetykach do mycia, przeznaczonych specjalnie dla tego typu cery. Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne do cery tłustej, warto czytać ich skład. Dla cery tłustej najlepiej wybierać preparaty zawierające:

  • cynk – pomaga skórze pozbyć się nadmiaru sebum, ma właściwości antybakteryjne i zapobiega powstawaniu nieestetycznych zmian skórnych;
  • miedź – reguluje wydzielanie sebum i działa matująco na te partie twarzy, które mają skłonności do świecenia się;
  • siarkę – wpływa na gruczoły łojowe i zmniejsza wydzielanie sebum.

2. Na co zwrócić uwagę wybierając krem do cery tłustej?

Zwracaj uwagę na etykietę kosmetyku w celu upewnienia się, że rzeczywiście jest on przeznaczony do tłustej skóry. Preparaty te mają lekką konsystencję i korzystnie działają na ten typ cery.

Jeżeli masz problem z częstym występowaniem zaskórników i krostek – sięgnij po kremy normalizujące, które zawierają w składzie substancje takie jak kwas glikolowy i kwas salicylowy.

Jeżeli jednak twoim zmartwieniem jest głównie nieestetyczne błyszczenie skóry – wybierz krem matujący. W jego składzie znajdują się substancje, które rozpraszają światło i w efekcie cera jest matowa. Jeżeli masz duży problem z wyborem odpowiedniego kosmetyku, zwróć się z poradą do kosmetologa.

Kosmetolog to specjalista, który zna się nie tylko na pielęgnacji skóry, ale również działaniu składników kosmetycznych. Wystarczy, że rzuci on okiem na skład INCI kosmetyku, nad którym się zastanawiasz i dosyć szybko odpowie ci na pytanie, czy produkt ten będzie nadawać się do twojego typu skóry.

Nigdy nie zapominaj o nawilżaniu skóry tłustej. Wydawałoby się, że ten typ cery nie potrzebuje kosmetyków nawilżających. Jednak skóra tłusta bardzo często w wyniku stosowania zbyt agresywnie działających preparatów oczyszczających staje się odwodniona.

Typowym tego objawem jest uczucie ściągnięcia i napięcia skóry. Dlatego krem nawilżający jest niezbędny. Pamiętaj jednak o tym, aby miał on lekką konsystencję – przykładowo może to być żel-krem.

Bardzo ważne jest to, aby w jego składzie występowały substancje takie jak gliceryna, glikol propylenowy czy kwas hialuronowy. Mają one zdolność wiązania się z cząsteczkami wody i zapobiegają jej ucieczce z głębszych warstw skóry.

Odpowiednio dobrany kosmetyk pielęgnacyjny zapewni twojej skórze zdrowy i nieskazitelny wygląd. Zwracaj uwagę na etykiety kosmetyków oraz ich składy – dzięki temu zapobiegniesz sytuacji, w której kosmetyk powoduje więcej szkód aniżeli korzyści.

3. Składniki kremu nawilżającego do cery tłustej

Krem nawilżający powinien zawierać w swym składzie:

  • kwas owocowy, szczególnie kwas glikolowy, który złuszcza, wygładza oraz ściąga pory,
  • kwas salicylowy, który należy do tzw. BHA – reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza pory, działa przeciwzapalnie oraz zapobiega tworzeniu się zaskórników,
  • siarkę, która reguluje ilość wydzielanego łoju, działa antyseptycznie,
  • cynk – oczyszcza pory i absorbuje nadmiar wytwarzanego przez gruczoły łojowe sebum,
  • witaminę A, która działa przeciw zaskórnikom,
  • kaolin (rozdrobioną glinkę),
  • aktywne srebro – łagodzi stany zapalne,
  • olejki eteryczne, m.in.: olejek jałowcowy, cytrynowy, olejek z drzewa herbacianego,
  • olejki: cedrowy, lawendowy, kamforowy, bergamotowy; działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo,
  • ekstrakt ze skrzypu, pokrzywy, krwawnika, fiołka trójbarwnego.

Krem nawilżający do cery tłustej najlepiej jest nakładać na twarz wieczorem przed pójściem spać. W czasie snu poszczególne składniki kremu wnikają w głąb skóry i hamują nadprodukcję sebum w gruczołach łojowych.

4. Przeciwwskazania w pielęgnacji cery tłustej

Osoby, które mają tłustą skórę, nie powinny myć twarzy wodą z mydłem. Do tego celu warto wybierać żele oczyszczające dla cery tłustej. Niewskazane są również nadmiar słońca i zbyt częste opalanie się.

Niezwykle ważne jest także unikanie kontaktu dłoni z twarzą. Na zabrudzonych dłoniach można bowiem przenieść bakterie, które staną się przyczyną powstawania pryszczy. Najgorszym zaś rozwiązaniem jest wyciskanie krost i zaskórników – takie postępowanie nie przyniesie nic dobrego, a jedynie pogorszy stan cery i doprowadzi do powstawania blizn. Osoby, których problemem jest cera tłusta, powinny również zrezygnować z używek, palenia papierosów i stosowania ostrych przypraw, gdyż wszystkie te czynniki zaostrzają stan cery.

Cera tłusta charakteryzuje się problemem z nadmiernym błyszczeniem. Osoby o tym typie cery powinny wypróbować płatki lub chusteczki absorbujące nadmiar sebum. Płatki te można mieć zawsze przy sobie i zastosować w chwili, gdy widzimy, że nasza twarz zanadto się świeci.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Krem nawilżający do cery tłustej
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze