Trwa ładowanie...

Chcesz być zdrowym i zaoszczędzić pieniądze? Rzuć palenie!

31 maja będziemy obchodzili kolejny Dzień Bez Papierosa zainicjowany przez WHO. To okazja nie tylko, aby pobawić się na festynie antynikotynowym, ale również pomyśleć, ile tracimy pieniędzy na papierosy. Niestety, nie jest to mała kwota.

Zobacz film: "Kampanie antynikotynowe - czy są potrzebne?"

Rzucenie palenia pozwoli nie tylko na poprawę zdrowia, ale i oszczędzenie znacznej sumy pieniędzy
Rzucenie palenia pozwoli nie tylko na poprawę zdrowia, ale i oszczędzenie znacznej sumy pieniędzy

Światowy Dzień Bez Papierosa został ustanowiony w 1987 roku, ale dopiero w 1988 roku ustalono jego datę na 31 maja. To inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Według jej statystyk, co roku na świecie umiera ponad 5 mln ludzi z powodu chorób wywołanych paleniem papierosów. Warto dodać, że kolejne 600 tys. to zgony spowodowane paleniem biernym. Już teraz na świecie pali papierosy ponad miliard osób, a WHO przewiduje, że do 2025 roku może być nawet 1,6 mld palaczy. Jak to wygląda w przypadku Polaków?

1. Polacy palą coraz mniej!

Z ogłoszonego w 2017 roku "WHO report on the global tobacco epidemic" wynika, że Polacy są w gronie narodów, które osiągają bardzo dobre rezultaty w skali zmniejszania palenia. Jeszcze w latach 80. 42 proc. naszego społeczeństwa, czyli 15 mln ludzi, paliło papierosy, ale już w 2015 roku ta ilość zmniejszyła się do 24 proc. i nadal spada. Warto dodać, że od lat nasz kraj jest jednym z dużych rynków papierosowych. Przytoczone statystyki pokazują jednak, że polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome zagrożeń związanych z paleniem papierosów. Do tego nie można nie wspomnieć jeszcze o trendzie w krajach wysoko rozwiniętych, według którego palenie jest po prostu niemodne i nieeleganckie.

Polskie władze, realizując zresztą zalecenia WHO, starają się dodatkowo coraz bardziej zniechęcić Polaków do palenia. Już w 1997 roku wprowadzono w naszym kraju zakaz reklamowania wyrobów tytoniowych. Natomiast w 2010 roku została wprowadzona restrykcyjna ustawa, która z kolei zakazuje palenia w miejscach publicznych. WHO twierdzi, że bardzo skuteczne w walce z paleniem jest wprowadzanie coraz większych podatków na wyroby tytoniowe. W Polsce akcyza na papierosy wzrasta właściwie co roku, a tym samym nieustannie rosną ceny wyrobów tytoniowych. To zniechęca do palenia, ale nie do końca można wierzyć statystykom na temat spadku sprzedaży papierosów. Wynika to z faktu, że część Polaków zaopatruje się w wyroby tytoniowe w szarej strefie. Policja szacuje, że rocznie nasi rodacy kupują nawet 6,1 mld sztuk nielegalnych papierosów.

2. Pieniądze puszczane z dymkiem

Wiele argumentów przemawia za tym, że warto rzucić palenie. Jednym z nich są kwestie finansowe.

– Palenie to ciężki nałóg i z reguły palacze starają się nie myśleć o tym, ile ten nałóg pochłania pieniędzy. Średnia cena paczki papierosów w Polsce to 13,90 zł. Ta kwota nie robi jeszcze wrażenia. Gdy jednak założymy, że przeciętny Polak wypala paczkę dziennie, w skali miesiąca otrzymamy 417 zł, a rocznie wyjdzie nam już 5 004 zł. Teraz wystarczy pomnożyć tę kwotę przez na przykład 20 lat, a wtedy okaże się, że w ciągu życia puszczamy z dymkiem ponad 100 tys. zł. To jednak kwota, która nie uwzględnia rosnącej ceny papierosów, a ta staje się coraz wyższa z roku na rok – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse (pożyczki ratalne). – Warto się zastanowić, co można za te sumy kupić, gdyby palacz zerwał ze swoim nałogiem. Zamiast wydawać co miesiąc co najmniej 417 zł na wyroby tytoniowe, można tę kwotę wpłacać na przykład na konto oszczędnościowe lub lokatę albo inwestować w inny sposób – podkreśla specjalista TAKTO Finanse.

To jednak niejedyne wydatki związane z nałogiem palenia. Dochodzą jeszcze koszty leczenia groźnych chorób. Palenie tytoniu powoduje m.in. raka płuc i krtani, rozedmę płuc i niewydolność oddechową, zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie itd. W rezultacie na leczenie palaczy co roku przeznacza się około 18 mld zł. Część z tej kwoty finansuje państwo, czyli wszyscy podatnicy, ale część jest finansowana bezpośrednio z kieszeni chorych.

Rzucenie palenia może być dobrym krokiem, aby zaoszczędzić niemałą kwotę pieniędzy, a przy okazji możemy w ten sposób zadbać o własne zdrowie. Światowy Dzień Bez Papierosa to dobry pretekst, żeby rozpocząć nowy etap życia – bez palenia tytoniu. Tego wszystkim palaczom serdecznie życzymy!

Artykuł partnerski

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.