Choroba wieńcowa - objawy i czynniki ryzyka

Choroba wieńcowa dotyka rocznie 250-300 osób na 100 tys. mieszkańców. Dotyczy głównie palaczy, osób, które unikają aktywności, cierpią na nadciśnienie i żyją w ciągłym stresie. Schorzenie rozwija się latami. Czasami pierwszym objawem jest zawał. Jak rozpoznać wczesne oznaki schorzenia? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

1. 1,5 mln chorych

13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce
13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce [13 zdjęć]

W codziennej diecie powinniśmy unikać dużej ilości soli, cukru i tłuszczy trans. Smak potrawy poprawią...

zobacz galerię

Choroba wieńcowa nazywana jest inaczej chorobą niedokrwienną serca. Spowodowana jest niedostatecznym przepływem krwi do serca. Przyczyną niedotlenienia są zwężone tętnice, czego powodem jest miażdżyca. Gromadzą się w nich złogi tłuszczowe, przez co tętnice twardnieją, stają się niedrożne, przestają być elastyczne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wraz ze wzrostem szkodliwych złogów, serce otrzymuje mniej krwi. Jeżeli tętnica całkowicie zostanie zamknięta, może dojść do zawału.

- W Polsce na chorobę wieńcową choruje 1,5 mln osób – mówi prof. Piotr Jankowski, kardiolog. - Szacuje się, ale z dużym błędem, że z nierozpoznanym schorzeniem żyje ok. 500 tys. osób - tłumaczy lekarz.

48 proc. wszystkich zgonów wśród kobiet dotyczy właśnie chorób krążenia, a wśród mężczyzn 41 proc. -1/4 z nich dotyczy choroby niedokrwiennej serca – wyjaśnia Jankowski.

2. Objawy choroby wieńcowej - ból w klatce

Przeczytaj koniecznie

Obraz kliniczny choroby wieńcowej jest mocno zróżnicowany. Czasami przebiega bezobjawowo, a niekiedy jej pierwszym syndromem jest zawał serca. Najczęściej występuje stabilna postać schorzenia, a głównym objawem jest ból w klatce piersiowej.

Pacjenci opisują go jako gniotący, dławiący bądź piekący. Występuje za mostkiem i może promieniować do ramion, lewej ręki, szyi, a nawet żuchwy. Ból odczuwa się także w plecach. Niektórzy umiejscawiają go w jamie brzusznej. Promieniuje do gardła.

W stabilnej chorobie wieńcowej ból pojawia się z powodu stresu, po mniej lub bardziej obfitym posiłku, a także po wysiłku fizycznym. Czynnikiem wyzwalającym może być także zimny wiatr.

Liczba napadów jest zmienna. Pojawiają się kilka razy w ciągu tygodnia albo rzadziej. Bóle nie trwają dłużej niż 10-15 minut. Mijają zazwyczaj po kilku minutach od zażycia nitrogliceryny i po spoczynku.

3. Objawy choroby wieńcowej - mdłości i poty

Kolejnym objawem może być kołatanie serca. Prof. Jankowski podkreśla jednak, że nie zawsze tak jest.

- Kołatanie serca może być objawem choroby wieńcowej, ale nie musi. Towarzyszy także innym schorzeniom, np. tarczycy.

Pacjenci z chorobą wieńcową skarżą się także na zawroty głowy, płytki oddech, ogólne osłabienie. Niektórzy czują mdłości, nadmiernie się pocą. Takie objawy nazywane są maskami dławicy piersiowej.

Jeżeli choroba przybiera ostrą postać, dolegliwości nasilają się, bóle trwają dłużej i występują częściej, utrudniają codzienne czynności.

- Jeżeli choroba prowadzi do niewydolności serca, to pojawia się opuchlizna nóg, podudzi, kostek. Powiększa się obwód brzucha. Chorzy czują duszności nie tylko po wysiłku, ale i w nocy, w trakcie spoczynku – tłumaczy specjalista.

Niespecyficzne objawy mają osoby starsze, kobiety i chorzy na cukrzycę.

- Odczuwają nietypowy ból, nie za mostkiem. Jest on rozlany, kłujący. Czują go pod pachą, pod bokiem, w nadbrzuszu. To znacznie utrudnia diagnostykę – ocenia profesor.

4. Choroba wieńcowa - czynniki ryzyka

- Głównym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej jest palenie tytoniu, na drugim miejscu nadciśnienie i wysoki cholesterol – wylicza Jankowski. Wśród innych czynników kardiolodzy wymieniają cukrzycę, otyłość. Chorobie sprzyja siedzący tryb życia, zła dieta oraz stres. Mężczyźni są bardziej narażeni na wystąpienie choroby wieńcowej. U kobiet ryzyko rośnie z wiekiem, szczególnie po okresie menopauzy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy