Trwa ładowanie...

Choroba wieńcowa - objawy, przyczyny, czynniki ryzyka

Choroba wieńcowa dotyka rocznie 250-300 osób na 100 tys. mieszkańców. Dotyczy głównie palaczy, osób, które unikają aktywności, cierpią na nadciśnienie i żyją w ciągłym stresie. Schorzenie rozwija się latami. Czasami pierwszym objawem jest zawał. Jak rozpoznać wczesne oznaki schorzenia? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Zobacz film: "Objawy zawału serca mogą różnić się w zależności od płci"

spis treści

1. Choroba wieńcowa – charakterystyka

Choroba wieńcowa nazywana jest inaczej chorobą niedokrwienną serca. Spowodowana jest niedostatecznym przepływem krwi do serca. Przyczyną niedotlenienia są zwężone tętnice, czego powodem jest miażdżyca. Gromadzą się w nich złogi tłuszczowe, przez co tętnice twardnieją, stają się niedrożne, przestają być elastyczne.

Wraz ze wzrostem szkodliwych złogów, serce otrzymuje mniej krwi. Jeżeli tętnica całkowicie zostanie zamknięta, może dojść do zawału.

W Polsce na chorobę wieńcową choruje 1,5 mln osób – mówi prof. Piotr Jankowski, kardiolog. - Szacuje się, ale z dużym błędem, że z nierozpoznanym schorzeniem żyje ok. 500 tys. osób - tłumaczy lekarz.

Do głównych przyczyn występowania pierwotnej choroby wieńcowej możemy zaliczyć:

 • Urazy, w wyniku których tętnice wieńcowe zostają zwężone;
 • Niedorozwój tętnic wieńcowych;
 • Miażdżyca tętnic wieńcowych;
 • Zatory tętnic wieńcowych;
 • Zwężenie tętnic wieńcowych, w wyniku schorzeń np. kiła, toczeń rumieniowaty;
 • Magazynowanie nieprawidłowych produktów przemian materii w tętnicach wieńcowych.

Wtórna choroba wieńcowa może być spowodowana m.in.:

 • Anemią;
 • Niedociśnieniem;
 • Zatruciem CO2;
 • Skurczem tętnicy wywołanym przyjmowaniem niektórych preparatów;
 • Nieprawidłowym skurczem ścian tętnicy;
 • Zwężeniem tętnicy spowodowanym błędnie przebiegającymi mostkami mięśniowymi.
Nietypowe objawy miażdżycy. Na co zwrócić uwagę
Nietypowe objawy miażdżycy. Na co zwrócić uwagę [6 zdjęć]

Choroby układu krążenia to, obok nowotworów, główna przyczyna zgonów w Polsce - przyczyniają się do 52...

zobacz galerię

2. Choroba wieńcowa – rodzaje

Wyróżniamy dwa rodzaje choroby wieńcowej:

 • Ostra – zazwyczaj są to zawały serca, które wywołują zamknięcie światła wieńcowego naczynia;
 • Stabilna – zalicza się do niej zespół sercowy oraz dławicę piersiową i odmienną. Choroba ma charakter przewlekły. Towarzyszy jej ból w klatce piersiowej. Ma on charakter gniecenia, ucisku lub dławienia. Umiejscowiony jest najczęściej za mostkiem, lecz może promieniować do ramion, szyi lub żuchwy. Ból pojawia się po spożytym posiłku, aktywności fizycznej lub pod wpływem stresu.

3. Choroba wieńcowa - objawy

Obraz kliniczny choroby wieńcowej jest mocno zróżnicowany. Czasami przebiega bezobjawowo, a niekiedy jej pierwszym syndromem jest zawał serca

3.1. Ból w klatce piersiowej

Najczęściej choroba wieńcowa występuje pod stabilną postacią, a głównym objawem jest ból w klatce piersiowej.

Pacjenci opisują go jako gniotący, dławiący bądź piekący. Występuje za mostkiem i może promieniować do ramion, lewej ręki, szyi, a nawet żuchwy. Ból odczuwa się także w plecach. Niektórzy umiejscawiają go w jamie brzusznej. Promieniuje do gardła. W stabilnej chorobie wieńcowej ból pojawia się z powodu stresu, po mniej lub bardziej obfitym posiłku, a także po wysiłku fizycznym. Czynnikiem wyzwalającym może być także zimny wiatr.

Liczba napadów jest zmienna. Pojawiają się kilka razy w ciągu tygodnia albo rzadziej. Bóle nie trwają dłużej niż 10-15 minut. Mijają zazwyczaj po kilku minutach od zażycia nitrogliceryny i po spoczynku.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3.2. Mdłości i poty

Kolejnym objawem może być kołatanie serca. Prof. Jankowski podkreśla jednak, że nie zawsze tak jest.

Kołatanie serca może być objawem choroby wieńcowej, ale nie musi. Towarzyszy także innym schorzeniom, np. tarczycy. Pacjenci z chorobą wieńcową skarżą się także na zawroty głowy, problemy z oddychaniem, ogólne osłabienie. Niektórzy czują mdłości, nadmiernie się pocą. Takie objawy nazywane są maskami dławicy piersiowej. Jeżeli choroba przybiera ostrą postać, dolegliwości nasilają się, bóle trwają dłużej i występują częściej, utrudniają codzienne czynności. Jeżeli choroba prowadzi do niewydolności serca, to pojawia się opuchlizna nóg, podudzi, kostek. Powiększa się obwód brzucha. Chorzy czują duszności nie tylko po wysiłku, ale i w nocy, w trakcie spoczynku.

Niespecyficzne objawy mają osoby starsze, kobiety i chorzy na cukrzycę. Odczuwają nietypowy ból, nie za mostkiem. Jest on rozlany, kłujący. Czują go pod pachą, pod bokiem, w nadbrzuszu.

Najczęstsze objawy choroby wieńcowej to:

 • Mdłości;
 • Płytki oddech;
 • Nadmierne pocenie się;
 • Przyspieszone bicie serca;
 • Osłabienie;
 • Zawroty głowy;
 • Uczucie ucisku za mostkiem;
 • Ból w klatce piersiowej.

4. Choroba wieńcowa - czynniki ryzyka

Choroba dwukrotnie częściej dotyka mężczyzn. U kobiet ryzyko rośnie z wiekiem, szczególnie po okresie menopauzy. Zwiększone ryzyko zachorowania obserwuje się w rodzinach, gdzie wcześniej występowała choroba wieńcowa. Na chorobę wieńcową częściej cierpią osoby otyłe, zmagające się z nadciśnieniem lub cukrzycą typu 2. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest również zespół metaboliczny. Chorobie sprzyja siedzący tryb życia, zła dieta oraz stres.

5. Choroba wieńcowa – diagnostyka

W celu zdiagnozowania choroby przeprowadzany jest wywiad lekarski oraz badania dodatkowe np. UKG, EKG lub badanie sercowych enzymów. Czasami konieczna jest koronarografia. Jest to badanie, które ma na celu zdiagnozowanie zwężeń tętnic wieńcowych.

6. Choroba wieńcowa – leczenie

Przy leczeniu choroby wieńcowej najważniejsza jest zmiana trybu życia. Dieta pacjentów powinna opierać się na chudym mięsie, produktach zbożowych oraz warzywach. Ważne jest ograniczenie nabiału oraz soli. Równie istotny jest wysiłek fizyczny taki jak np. jazda na rowerze lub spacery. Oczywiście musi być on dostosowany do możliwości pacjenta. Aktywność fizyczna nie jest zalecana chwilę po spożytym posiłku lub przy niskich temperaturach.

Chorobę wieńcową leczy się za pomocą następujących środków farmakologicznych:

 • Leki metaboliczne
 • Beta-blokery
 • Inhibitory konwertazy
 • Nitrogliceryna
 • Kwas acetylosalicylowy
 • Klopidogrel

Choroba wieńcowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu krążenia. W krajach europejskich zazwyczaj dotyka około 20-40 tysięcy osób na 1 mln obywateli. Liczba chorych stale rośnie, co spowodowane jest starzeniem się społeczeństwa i pojawieniem się różnych czynników ryzyka u osób młodych (np. otyłość). Szacuje się, że w 2020 roku z powodu choroby wieńcowej zginie około 11 milionów chorych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.