Trwa ładowanie...

Choroby, których trudno uniknąć po 50. roku życia. Sprawdź, jak możesz im przeciwdziałać

 Katarzyna Krupka
07.12.2017 16:54
Choroby, których trudno uniknąć po 50. roku życia. Sprawdź, jak możesz im przeciwdziałać
Choroby, których trudno uniknąć po 50. roku życia. Sprawdź, jak możesz im przeciwdziałać

Partnerem artykułu jest Ogólnopolskie Centrum Medyczne

Zarówno starzenie się, jak i sama starość to zjawiska biologiczne – naturalne i nieodwracalne. Wraz z wiekiem organizm człowieka słabnie – staje się mniej odporny na czynniki chorobotwórcze, spada intensywność regeneracji komórek oraz aktywność układu nerwowego. Seniorzy wymagają specjalistycznej opieki medycznej, aby mogli cieszyć się dobrym zdrowiem aż do najpóźniejszych lat.

spis treści

1. Choroby wieku podeszłego

Według badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, główne przyczyny zgonów w Polsce to choroby układu krążenia i nowotwory – łącznie umiera na nie ponad 70 proc. rodaków. Na rozwój schorzeń u osób po 50. roku życia wpływ ma wiele czynników, takich jak prowadzony tryb życia czy sposób odżywiania się. Niektóre przyczyny są związane np. z predyspozycjami genetycznymi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Oprócz nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia, polscy seniorzy zmagają się również z osteoporozą, zaćmą, zaburzeniami pamięci i chorobą Alzheimera. U mężczyzn zwiększa się ryzyko rozwoju raka prostaty, a u kobiet nowotworu szyjki macicy.

Wiele chorób rozwija się niepostrzeżenie latami, nie dając wyraźnych sygnałów. Aby im przeciwdziałać, należy podjąć jak najwcześniej środki zapobiegawcze – zmienić dietę, zadbać o aktywność fizyczną, zerwać z nałogami oraz – przede wszystkim – poddawać się regularnej diagnostyce i być pod stałą kontrolą specjalistów.

Profilaktyczne badania krwi należy wykonywać raz w roku. W znacznej większości przypadków umożliwia to wczesne wykrycie niepokojących procesów zachodzących w organizmie. O zlecenie takich badań można poprosić lekarza.

Obecnie też trzeba o zdrowie troszczyć się samemu, szczególnie po 50. roku życia – mówi Renata Wozba, rzecznik prasowy Ogólnopolskiego Centrum Medycznego.

W tym miejscu pacjenci mogą skorzystać z rozbudowanych paneli profilaktycznych badań laboratoryjnych, w skład których wchodzą: morfologia krwi, OB, glukoza, cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy, żelazo, kwas moczowy, badanie ogólne moczu, mocznik, kreatynina, sód, potas, CK, CRP, wapń, PSA wolne i PSA całkowite (marker stercza) oraz CA 125 (marker jajnika), witamina D3 25 (OH). Są to zestawy badań, które wykonuje się w celu określenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta lub rozpoznania określonych chorób.

Skład panelu został tak dobrany, aby umożliwić dokonanie prawidłowej oceny funkcjonowania jednego narządu lub ich grupy. W naszym przypadku badamy serce, wątrobę, kości, nerki, tarczycę i ogólny stan zdrowia. Laboratoryjne analizy krwi są dobrym sposobem kontrolowania, a gdy coś jest nie w porządku, stanowią nieocenioną pomoc dla lekarza w diagnozowaniu i monitorowaniu postępów leczenia – dodaje rzecznik.

2. Stan polskiej geriatrii

Według rankingu przygotowanego przez ONZ Global Age Watch i opracowanego przez analityków Międzynarodowego Forum Ekonomicznego Human Capital Index, pod względem standardów życia seniorów Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej.

Państwo zapewnia najstarszym przede wszystkim renty, emerytury, świadczenia rodzinne dla osób, które straciły współmałżonka oraz zasiłki pielęgnacyjne. To, czego jednak najbardziej potrzebują osoby starsze, to dobrze funkcjonująca opieka zdrowotna. Niestety w Polsce to nie takie proste.

Seniorom potrzebna jest opieka medyczna dostosowana przede wszystkim do ich wieku i schorzeń, na które cierpią. Taką właśnie zapewnia geriatria kompleksowo zajmująca się chorobami osób w wieku podeszłym. To dziedzina medycyny, która zwraca uwagę zarówno na zdrowie fizyczne, psychiczne, jak i problemy społeczne osób starszych.

W Lublinie nie ma ani jednej poradni geriatrycznej. A właśnie do takich specjalistów powinnam się zapisywać, a nie do lekarza rodzinnego – skarży się 75-letnia Maria Dudziak z Lublina.

Sytuacja ta nie dotyczy wyłącznie Lublina, ale całej Polski. Według najnowszego raportu Naczelnej Izby Kontroli, w Polsce nie ma systemu opieki medycznej nad pacjentami w podeszłym wieku. Brakuje specjalistów, a odpowiednich poradni i oddziałów szpitalnych jest jak na lekarstwo.

Czas oczekiwania na wizytę w poradni geriatrycznej czy miejsce na takim oddziale można sprawdzić w Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne NFZ. W Polsce jednak liczba geriatrów znacząco odbiega od średniej europejskiej – według NIK w połowie 2014 r. było jedynie 321 specjalistów, czyli średnio 0,8 lekarza na 100 tys. mieszkańców. Taka sytuacja powoduje, że na wizytę trzeba czekać nawet kilka miesięcy. W przypadku seniorów warto szukać takich miejsc jak Ogólnopolskie Centrum Medyczne, gdzie bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu można poddać się profilaktycznym badaniom.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze