Trwa ładowanie...

Choroby przewlekłe w wieku średnim. Ten problem dotyczy 1/3 populacji po 40 r.ż.

 Karolina Rozmus
02.08.2021 13:56
Choroby przewlekłe w wieku średnim. Ten problem dotyczy 1/3 populacji niespełna 50-latków
Choroby przewlekłe w wieku średnim. Ten problem dotyczy 1/3 populacji niespełna 50-latków (GettyImages)

Trwające od ponad 50 lat badanie pokazało pogarszający się stan zdrowia ludzi w średnim wieku. Wyniki okazały się zaskakująco złe – co trzecia osoba w wieku 46-48 lat ma co najmniej dwie choroby przewlekłe. Które z nich dotykają ich najczęściej i czy da się im zapobiec?

spis treści

1. Choruje co 3. osoba

Rozpoczęte w 1970 roku badanie tzw. kohortowe, czyli obejmujące w tym wypadku całą populację, opiera się na śledzeniu 17 000 osób urodzonych w Anglii, Szkocji i Walii.

Naukowcy po przebadaniu 8 000 z uczestników British Cohort Study (BCS70) opublikowali w BMC Public Health niepokojące dane. Jak się okazuje, co trzecia osoba w wieku 46-48 lat (34 proc.) cierpi na co najmniej dwie choroby przewlekłe.

Z obserwacji badaczy wynika, że szczególnie dotknięte ryzykiem pojawienia się chorób przewlekłych w średnim wieku były osoby, które już w wieku nastoletnim miały problemy zdrowotne – zarówno fizyczne, jak i psychiczne, a także ci spośród urodzonych w 1970 roku, którzy pochodzili z uboższych rodzin.

Zobacz film: "Wysoki cholesterol Polaków. Niepokojące dane naukowców"

Choć wyniki nie są optymistyczne, to autorzy badania mają receptę na odwrócenie złej passy – konieczna jest jednak edukacja młodzieży w zakresie aktywności fizycznej jako elementu zdrowego trybu życia, a także właściwej diety i unikania używek, takich jak papierosy czy alkohol.

Zdaniem naukowców zmiana nawyków i trybu życia także w późniejszych latach nie pozostaje bez znaczenia dla stanu zdrowia.

2. Jakie problemy zdrowotne mają 40- i 50-latkowie?

Jeden z głównych badaczy w projekcie, dr Dawid Gondek, przyznał, że dane są niepokojące, bo dotyczą "stosunkowo młodych ludzi".

Jakie problemy dotyczą badanych? "Znaczna część populacji już po 40-stce cierpi na wiele długotrwałych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym" – przyznaje dr Gondek.

Do najczęstszych problemów natury fizycznej należały dolegliwości związane z kręgosłupem – bóle i problemy z plecami były udziałem aż 21 proc. badanych, a nadciśnienie dotyczyło 16 proc.

Problemy ze zdrowiem psychicznym również stanowiły pokaźny odsetek populacji z BCS70 – 19 proc., choć na szczególną uwagę zasługuje wyszczególniona przez naukowców grupa pacjentów nadużywających alkoholu – to aż 26 proc.

Inne powszechne dolegliwości u badanych to zapalenie oskrzeli i astma (12 proc.), artretyzm (8 proc.), a także cukrzyca typu 2. Ta ostatnia, w parze z nadciśnieniem dotyczyła przede wszystkim osób otyłych.

Inne najczęstsze z zaobserwowanych połączeń chorób, to zaburzenia psychiczne i nadciśnienie czy astma lub artretyzm, a także nadciśnienie oraz cukrzyca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze