Chorzy na POChP mniej narażeni na COVID-19. Nowe badania
Eksperci z Hiszpanii twierdzą, że chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc zapadają na COVID-19 rzadziej niż pacjenci z nadciśnieniem czy cukrzycą. Jeśli jednak dojdzie już do infekcji, częściej ma ona ciężki przebieg.
1. Hiszpańskie badania
Według danych WHO na POChP choruje ok. 300 mln ludzi na świecie, z czego każdego roku 3 mln umiera z powodu tej choroby. W Polsce według szacunków choruje ponad 2,5 mln osób, ale tylko lekko ponad 0,5 mln wie o chorobie i przyjmuje leki.
Naukowcy z Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI) przeanalizowali dane kilkunastu tysięcy przypadków osób, które przeszły infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 oraz byli leczeni w szpitalu. Z badań wynika, że odestek pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc wśród badanych przypadków był niewielki, wynosił zaledwie 7 proc.
Jednocześnie eksperci zauważyli, że częściej na COVID-19 zapadają osoby z nadciśnieniem, hiperlipidemią, cukrzycą czy migotaniem przedsionków.
"Częściej też na COVID-19 cierpią osoby po przebytym zatrzymaniu krążenia, z chorobą tętnic obwodowych, niedokrwieniem mózgu czy niewydolnością nerek" - poinformowali naukowcy z SEMI.
Ich zdaniem przyczyną mniejszej zachorowalności na SARS-CoV-2 może być składnik leków, jakie przyjmują chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
2. Mniejsze ryzyko zachorowania, ale gorszy przebieg
Eksperci z Hiszpani zaznaczają jednak, że zakażenie koronawirusem osoby, która choruje na POChP, choć jest stosunkowo rzadkie, obarczone jest dużo większym ryzykiem wystąpienia powikłań niż u osób z innymi schorzeniami. Widać to szczególnie w danych dotyczących śmiertelności. Odsetek zgonów w hiszpańskich szpitalach wśród osób z POChP leczonych na COVID-19 wyniósł 38,3 proc. Tymczasem wśród pacjentów bez przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - 19,2 proc.
POChP to przewlekła choroba płuc, polegająca na mniejszym przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Często spowodowana jest przez długotrwałe palenie papierosów.
Badanie zostało opublikowane w "International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.