Trwa ładowanie...

Chorzy na POChP mniej narażeni na COVID-19. Nowe badania

 Ewa Rycerz
25.01.2021 15:26
"Chorzy na POChP rzadziej zapadają na COVID-19" - twierdzą naukowcy z Hiszpanii
"Chorzy na POChP rzadziej zapadają na COVID-19" - twierdzą naukowcy z Hiszpanii (123rf)

Eksperci z Hiszpanii twierdzą, że chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc zapadają na COVID-19 rzadziej niż pacjenci z nadciśnieniem czy cukrzycą. Jeśli jednak dojdzie już do infekcji, częściej ma ona ciężki przebieg.

spis treści

1. Hiszpańskie badania

Według danych WHO na POChP choruje ok. 300 mln ludzi na świecie, z czego każdego roku 3 mln umiera z powodu tej choroby. W Polsce według szacunków choruje ponad 2,5 mln osób, ale tylko lekko ponad 0,5 mln wie o chorobie i przyjmuje leki.

Naukowcy z Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI) przeanalizowali dane kilkunastu tysięcy przypadków osób, które przeszły infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 oraz byli leczeni w szpitalu. Z badań wynika, że odestek pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc wśród badanych przypadków był niewielki, wynosił zaledwie 7 proc.

Jednocześnie eksperci zauważyli, że częściej na COVID-19 zapadają osoby z nadciśnieniem, hiperlipidemią, cukrzycą czy migotaniem przedsionków.

Zobacz film: "Projekt penalizacji edukacji seksualnej. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski komentuje"

"Częściej też na COVID-19 cierpią osoby po przebytym zatrzymaniu krążenia, z chorobą tętnic obwodowych, niedokrwieniem mózgu czy niewydolnością nerek" - poinformowali naukowcy z SEMI.

Ich zdaniem przyczyną mniejszej zachorowalności na SARS-CoV-2 może być składnik leków, jakie przyjmują chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

2. Mniejsze ryzyko zachorowania, ale gorszy przebieg

Eksperci z Hiszpani zaznaczają jednak, że zakażenie koronawirusem osoby, która choruje na POChP, choć jest stosunkowo rzadkie, obarczone jest dużo większym ryzykiem wystąpienia powikłań niż u osób z innymi schorzeniami. Widać to szczególnie w danych dotyczących śmiertelności. Odsetek zgonów w hiszpańskich szpitalach wśród osób z POChP leczonych na COVID-19 wyniósł 38,3 proc. Tymczasem wśród pacjentów bez przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - 19,2 proc.

POChP to przewlekła choroba płuc, polegająca na mniejszym przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Często spowodowana jest przez długotrwałe palenie papierosów.

Badanie zostało opublikowane w "International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze