Trwa ładowanie...

Cierpiał na ból pleców. Okazało się, że ma trzy nerki

Avatar placeholder
14.05.2020 14:04
Trzecia nerka działała prawidłowo przez całe życie
Trzecia nerka działała prawidłowo przez całe życie (Facebook.com (NEJM))

Ból pleców może być spowodowany różnymi czynnikami – rwa kulszowa, nadwyrężenie mięśni, czy krzywy kręgosłup to tylko kilka możliwych scenariuszy. W przypadku pewnego Brazylijczyka lekarze wykluczyli już wszystko, a ból nie ustępował. Kiedy postanowili zlecić dodatkowe badania, okazało się, że pacjent ma… trzy nerki.

1. Przepuklina kręgosłupa

Lekarze zlecili dodatkowe badania, ponieważ nie byli w stanie ustalić przyczyny bólu pleców. Podejrzewali przepuklinę kręgosłupa (nazywaną potocznie wypadnięciem dysku). Dlatego zlecono tomografię komputerową. W trakcie badania diagnoza się potwierdziła, jednak nie to przykuło uwagę lekarzy. Okazało się, że pacjent ma trzy nerki.

Zobacz także: Koronawirus może niszczyć nerki

Wszystkie trzy narządy działają prawidłowo. Pacjent ma jedną lewą i dwie prawe nerki. Zdublowany narząd połączony jest z drugą prawą nerką moczowodem, który sprawia, że pęcherz działa bez przeszkód, a nerki mogą funkcjonować prawidłowo.

Zobacz film: "Koronawirus czy można zakazić się ponownie?"
Trzecia nerka umiejscowiona była wyżej, niż pozostałe dwie
Trzecia nerka umiejscowiona była wyżej, niż pozostałe dwie

2. Rzadka przypadłość - 3 nerki ma jedynie 100 osób na świecie

Przypadek jest wyjątkowy, ponieważ w historii medycyny opisano dopiero 100 takich pacjentów na całym świecie. Lekarze postanowili podzielić się odkryciem nowego pacjenta na łamach "The New England Journal of Medicine". Ich zdaniem trzecia nerka rozwinęła się już w życiu płodowym.

W opisanych do tej pory raportach trzecia nerka była odkrywana przez przypadek. Najczęściej dodatkowy organ działa prawidłowo.

3. Nerki - fukncje w organizmie

Nerki to niezwykle ważne narządy. Bez nich nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli doszłoby do krańcowego upośledzenia ich funkcji, nastąpiłoby zagrożenie życia człowieka. Najważniejszą funkcją nerek jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Nerki filtrują osocze i produkują mocz, z którym owe produkty są wydalane.

Oprócz tego regulują objętość płynów ustrojowych. Nerki mają wpływ na ciśnienie tętnicze, prawidłową produkcję erytropoetyny, równowagę kwasowo-zasadową, czyli pH krwi oraz na układ kostny poprzez produkowanie aktywnych form witaminy D3.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze