Trwa ładowanie...

Co się stało z gencjaną? Pojawiały się teorie spiskowe

Avatar placeholder
19.05.2023 12:15
Gencjana wykazuje działanie bakteriobójcze głównie wobec bakterii Gram-dodatnich oraz drożdżaków
Gencjana wykazuje działanie bakteriobójcze głównie wobec bakterii Gram-dodatnich oraz drożdżaków (Getty Images)

Wiele osób w Polsce wciąż pamięta frustrację związaną z niedoborem gencjany w aptekach pod koniec ubiegłego roku. Ten popularny środek antyseptyczny, znany i stosowany od lat, stał się przedmiotem poszukiwań i rozmów wielu pacjentów, którzy byli zaskoczeni jego nagłym brakiem na półkach. Choć sytuacja została już częściowo rozwiązana, w niektórych aptekach gencjany wciąż brakuje.

spis treści

1. Do czego służy gencjana?

Gencjana znana także jako fiolet gencjanowy, ma już ponad 160 lat. Po raz pierwszy została wyprodukowana przez francuskiego chemika Charlesa Lautha w 1861 roku.

Na początku nosiła nazwę "Violet de Paris" i była używana głównie w mikrobiologii do barwienia określonych gatunków bakterii. Jednak szybko znalazł swoje miejsce jako środek antyseptyczny, który był stosowany do oczyszczania ran i zapobiegania infekcjom.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Gencjana jest roztworem wodnym o stężeniu 1 proc., który posiada właściwości antyseptyczne, chroniące skórę i zapobiegające infekcjom, oraz osuszające. Apteczny fiolet (pioktanina) to syntetyczna mieszanina fioletu krystalicznego i fioletu metylowego.

Wykazuje działanie bakteriobójcze głównie wobec bakterii Gram-dodatnich oraz drożdżaków. Dodatkowo stosuje się ją do oczyszczania ran i dezynfekcji w przypadku stanów zapalnych skóry.

2. Gencjany brakuje w aptekach?

Mogłoby się wydawać, że obecnie niewiele osób pamięta o gencjanie. Jednak, gdy w ubiegłym roku na rynku aptecznym zauważono niedostatek preparatu, co wywołało to niepokój wśród wielu osób, które były przyzwyczajone do korzystania z tego produktu. Pojawiały się teorie spiskowe dotyczące wykupu i wywozu gencjany za granicę, co rzekomo miało pogłębić już istniejący kryzys lekowy.

Choć kryzys ten jest realnym problemem od kilku lat, wydaje się, że nie miał on większego wpływu na braki gencjany. Według informacji serwisu GdziePoLek, przyczyną niedoborów gencjany była przerwa w procesie produkcji.

Na szczęście, pod koniec ubiegłego roku gencjana stopniowo powracała na rynek, jednak wiele aptek wciąż nie posiadało tego produktu. Przyczyną tych braków jest przede wszystkim czasowy problem z produkcją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze