Przejdź na WP

PMS - charakterystyka, objawy, leczenie

Co to jest PMS? Ten tajemniczy skrót wywodzi się z angielskiego "premenstrual syndrome", a tłumaczymy to jako "zespół napięcia przedmiesiączkowego". Ze względu na różnorodność objawów, PMS może dla każdej kobiety oznaczać trochę co innego. W PMS objawy są tak różnorakie, że ciężko jasno określić co to jest PMS.

Zobacz film: "Objawy, które świadczą o tym, że twoje hormony szaleją"

spis treści

1. PMS - charakterystyka

PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) pojawia się, jak sama nazwa wskazuje, przed miesiączką. Często utrzymuje się także podczas krwawienia i przechodzi po jego zakończeniu. W przypadku PMS objawy to zespół nieprzyjemnych symptomów "zapowiadających" miesiączkę. Objawy PMS są związane zarówno z samopoczuciem fizycznym, jak i psychicznym.

Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może...

zobacz galerię

2. PMS - objawy

Objawy PMS to cała grupa różnorodnych symptomów, które pojawiają się tydzień lub dwa przed przewidywaną miesiączką. Większość kobiet (a dokładnie 3 na 4 kobiety) cierpi na część z tych objawów PMS, są jednak osoby, które uskarżają się na wszystkie objawy.

Najczęstsze objawy fizyczne PMS to pobolewanie i lekkie napuchnięcie piersi, trądzik (tak zwany trądzik menstruacyjny) oraz wzdęty brzuch i przybranie na wadze spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie. Objawy PMS to również bóle głowy, bóle mięśni i stawów, czy też bóle w dolnej części pleców. Bardzo często objawem PMS są bóle w podbrzuszu przypominające bóle menstruacyjne.

Wiele kobiet narzeka również na taki objaw PMS, jak zwiększony apetyt, a także krótkotrwałe zmiany w preferencjach żywieniowych. Objawem PMS mogą być również zaparcia i biegunki. Dla wielu kobiet objawem psychicznym PMS jest zmęczenie i osłabienie koncentracji. Objawem PMS, który jest najbardziej charakterystyczny dla PMS jest rozdrażnienie, wahania nastroju, płaczliwość, a nawet stany depresyjne.

Warto zobaczyć:

3. PMS - leczenie

Skoro nie ma jednego wyjaśnienie co to PMS, nie ma też jednego skutecznego leku na PMS, który działałby u każdej kobiety. Jak radzić sobie z PMS? Zdrowy tryb życia na pewno wspomoże organizm i zminimalizuje objawy PMS. Polecamy regularną, lekką aktywność fizyczną i wysypianie się. Dobrym pomysłem na zwalczanie objawów PMS będzie unikanie soli, alkoholu i kofeiny, oraz zdrowa, pełna witamin dieta. Na bóle głowy, stawów i brzucha pomogą leki przeciwbólowe bez recepty.

W przypadku ostrych objawów PMS, stosuje się także różnorodne leki na receptę, np.:

Co to jest PMS i skąd się bierze? Nikt tak naprawdę nie wie, co dokładnie wywołuje u, zdrowych przecież, kobiet PMS. Możliwe, że ma to jakiś związek ze zmianami hormonalnymi towarzyszącymi krwawieniom, wahaniami poziomu serotoniny w mózgu czy stresem.

PMS - charakterystyka, objawy, leczenie
PMS - charakterystyka, objawy, leczenie (istock)

U bardzo wielu kobiet - 3 proc. do 8 proc. - PMS jest tak silny, że poważnie utrudnia im życie. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest wizyta u ginekologa, który będzie w stanie dobrać odpowiednie leki na receptę.

Następny artykuł: Leczenie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy