Trwa ładowanie...

Coraz więcej chorych na żółtaczkę

Nazywana jest potocznie "chorobą brudnych rąk". Rzeczywiście, wystarczy zjeść skażoną żywność lub wypić zainfekowaną wodę, by się zarazić. Choroba przenoszona jest również drogą fekalno – oralną. W trzech województwach: dolnośląskim, wielkopolskim i mazowieckim odnotowano w ostanim czasie znaczny wzrost zachorowaności na WZW A. Czy mamy do czynienia z epidemią żółtaczki typu A?

Zobacz film: "Początek epidemii żółtaczki w Wielkopolsce"

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wydał specjalny komunikat (red. 6.06.2017r.), w którym przestrzega przed zarażeniem wirusowym zapaleniem wątroby (WZW A). Problem pojawił się w całej Europie. Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że od stycznia do maja bieżącego roku zachorowało już 110 osób. To 10 razy więcej niż miało to miejsce w analogicznym czasie w latach 2014 -2016.

1. Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Choroba pokarmowa, WZW A, "choroba brudnych rąk" - nazw bywa wiele. Wszystkie łączy jedno: brak dostatecznej higieny. WZW A to choroba zakaźna wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). - Jest on odpowiedzialny za ostre zapalenia miąższu wątroby.

- Jej pierwsze objawy przypominają symptomy grypy (w pierwszym okresie). Pojawiają się też objawy ze strony układu pokarmowego: odbijanie, zgaga, nudności, wzdęcia, uczucie wczesnej sytości, ciemny mocz, jak również żółtaczka (czyli zażółcenie skóry, białkówki oczu czy błon śluzowych) - mówi Beata Nadolska z lubelskiego Sanepidu.

2. Czy mamy początek epidemii?

Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC): od czerwca 2016 do maja 2017 odnotowano ponad 1170 zachorowań związanych z ogniskiem WZW A.

"W Polsce (od stycznia do chwili obecnej - 8.06.2017) pomimo braku szczegółowych danych na temat genotypu wirusa, można jednoznacznie stwierdzić, że obserwowany jest wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A" – czytamy na stronie PZH.

Najwięcej zarejestrowanych przypadków zachorowań na WZW A odnotowano w trzech województwach: w Wielkopolsce (58 zarejestrowanych przypadków zachorowań na WZW A), w Dolnośląskim – 17, w Mazowieckim – 41.( Dane dotyczą okresu od 1.01. 2017 do 31.05.2017).

Sprawdź koniecznie:

Czy wszystkie wcześniaki sa narażone na żółtaczkę noworodkową?

3. Kiedy i jak można się zakazić ?

- W ponad 90 proc. przypadków drogą pokarmową – mów Beata Nadolska z lubelskiego sanepidu. - wystarczy spożyć niezdezynfekowaną wodę nawet kostki lodu, które wcześniej miały kontakt z osobą zarażoną wirusem HAV. To samo dotyczy jedzenia: mięso, warzywa i owoce. Wirus HAV jest stabilny w temperaturze -20ºC. Ginie natomiast pod wpływem gotowania po 5 min w temperaturze 100º C. Do zakażenia może dojść również w kontaktach seksualnych. Szczególnie narażone są osoby homoseksualne, głównie mężczyźni (stosunek oralno – analny), jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus. Inne czynniki zakażenia to: kąpiel w zakażonej wodzie, wykonywanie tatuażu, piercing, lub akupunktura (wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z igłami) - dodaje Nadolska.

To musisz wiedzieć:

Czy jestem zagrożony zarażeniem wirusowym zapaleniem wątroby?

WZW A i B
WZW A i B

WZW jest olbrzymim problemem społecznym w skali całego świata. Jest to ostra choroba zakaźna, którą charakteryzuje...

zobacz galerię

4. Leczenie:

Nie ma specjalnego leku, który zwalcza bądź przyśpiesza eliminację wirusa z organizmu. Należy przestrzegać diety: unikać alkoholu, spożywania tłustych pokarmów. Zalecany jest odpoczynek. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A zanika po okresie 6 miesięcy. W jaki sposób sprawdzić czy jest się zarażonym WZW A? Najpewniejsza jest diagnostyka laboratoryjna, wykrywanie przeciwciał klasy IgM. Ważne jest również ustalenie osób z kontaktu chorego, które mogły się od niego zakazić nawet kiedy ten nie miał jeszcze żadnych objawów.

Żółtaczka okazuje się coraz powszechniejszą chorobą
Żółtaczka okazuje się coraz powszechniejszą chorobą (123RF)

Umożliwia to podjęcie działań mających na celu przerwanie szerzenia się choroby. Ma to szczególne znaczenie ponieważ ryzyko wtórnego zakażenia osoby z bliskiego otoczenia chorego lub zakażonego (domownicy, partnerzy seksualni) jest dość duże. Należy pamiętać, że wirus wylęga się w organizmie od 15 do 30, a niekiedy nawet 50 dni.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.