Trwa ładowanie...

Coraz więcej chorych na zaburzenia psychiczne

Aż 7,5 mln Polaków co roku odczuwa różnego rodzaju zaburzenia psychiczne -alarmują psychiatrzy. Schorzenia te doprowadzają do niepełnosprawności i wykluczenia.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

  • Co druga osoba, która odczuwa zaburzenia nie wymaga jeszcze pomocy, ale i tak mamy pokaźną liczbę kilku milionów Polaków, którzy już jej potrzebują - podkreślił w rozmowie z PAP prof. Filip Rybakowski, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Co drugi dorosły pacjent odczuwał objawy choroby przed 18 rokiem życia.

1. Cierpią na kilka zaburzeń

Z badań EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) wynika, że 23 proc. osób cierpi na co najmniej jedno zaburzenie psychiczne, a co czwarta odczuwa ich znacznie więcej. 

2. Depresja

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey...

zobacz galerię

Depresja, to najczęstsze zaburzenie, które chorzy zgłaszają. Zachorowalność na nią stale rośnie. W latach 2008-2015 liczba sprzedanych antydepresantów wzrosła o jedną trzecią. Obecnie każdego miesiąca Polacy kupują 1,5 miliona opakowań antydepresantów.

Depresja powoduje nie tylko niezdolność do pracy albo zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i demencji.

Depresja, jest także jednym z głównych czynników samobójstw. W ciągu ostatnich trzech lat liczba samobójstw wzrosła o 50 proc. W 2014 r ponad 6 tys. osób odebrało sobie życie.

  • Niestety zdarza się, że ludzie, którzy mają problemy popadają w nałogi, a to ma wpływ na coraz większą liczbę samobójstw - tłumaczy Artur Kochański lekarz psychiatra i szef Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zaburzenia lękowe to kolejne schorzenie, na które skarżą się Polacy. - Zauważamy ich wzrost wśród najmłodszych osób, nawet w wieku 14 -18 lat  - podkreśla lekarz.

3. Przyczyny zaburzeń wśród Polaków

Przeczytaj koniecznie

Według specjalistów, wpływ na słabą kondycję zdrowia psychicznego ma wiele czynników. Polacy skarżą się na zbyt szybkie tempo życia, złe warunki ekonomiczne i niestabilną pracę.

Środowisko obciąża, a nasza psychika nie staje się mocniejsza. Nie potrafimy radzić sobie ze stresem ani chronić się przed nim. Jest to powodem wielu zaburzeń - tłumaczy dr Artur Kochański.

Według badań CBOS 70 proc. respondentów uważa, że warunki życia w Polsce są szkodliwe dla zdrowia psychicznego, w tym 23 proc. nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

65 proc. badanych za czynnik zagrażający zdrowiu psychicznemu uznało bezrobocie, na drugiej pozycji jest nadużywanie alkoholu. 46 proc. uważa, że czynnikiem powodującym zaburzenia są kłopoty rodzinne, a 30 proc. wskazuje na biedę.

W badaniu Polacy wymieniają także złe stosunki międzyludzkie i niepewność jutra. - Bezrobocie, a z drugiej strony nadmiar pracy czy dezintegracja rodziny - to przyczyny depresji, zaburzeń - dodaje dr Kochański.

4. Choroby prowadzą do niepełnosprawności

Według prof. Rybakowskiego zaburzenia psychiczne są największym zagrożeniem dla zdrowia naszego społeczeństwa. Stanowią główna przyczynę niepełnosprawności. Cierpią na nie nie tylko dorośli, ale młodzież  i dzieci, a choroba może trwać do końca życie. Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne mają trudności ze znalezieniem i utrzymaniem pracy.

Zdaniem profesora Rybakowskiego do 2030 r. koszty związane z zaburzeniami psychicznymi zwiększą się 2,5-krotnie. Chodzi m.in. o pieniądze, które trzeba przeznaczyć na leczenie oraz zwolnienia lekarskie.

Osoby cierpiące na zaburzenia wycofują się z życia, bo wstydzą się swojej choroby. Dr Kochański uważa, że lekarze rodzinni i interniści, gdy zauważą, że dolegliwości, które zgłasza pacjent są natury psychicznej, a nie somatycznej, mają opory by wysłać pacjenta do psychiatry z obawy przed jego reakcją.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.