Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Czy grozi nam polska mutacja koronawirusa?

 Maria Krasicka
20.01.2021 19:02
Niemiecka mutacja koronawirusa
Niemiecka mutacja koronawirusa (GettyImages)

Brytyjska mutacja koronawirusa została odkryta w połowie września, jednak informacje o jej pojawieniu zostały podane tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Nowe warianty wirusa pojawiają się także w kolejnych krajach. Niewykluczone, że w Polsce również będziemy mieć "swoją" mutację.

spis treści

1. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

W środę 20 stycznia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 6919 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (890), wielkopolskim (683), śląskim (649), pomorskim (582) i zachodniopomorskim (550).

Z powodu COVID-19 zmarło 106 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 337 osób.

Zobacz film: "Eksperci o konsekwencjach dla osób niezaszczepionych na COVID-19"

2. Nowe mutacje koronawirusa

Czy nowe mutacje koronawirusa są niebezpieczne dla Polaków? W rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych podkreśla, że jest jeszcze za wcześnie, by móc powiedzieć, co to dla nas oznacza. Nowe odmiany dopiero się pojawiają i nie wiadomo na ich temat zbyt dużo. Jak zaznacza dr Sutkowski, mutacje koronawirusa znacznie się od siebie nie różnią, jednak trzeba je obserwować i badać.

- Myślę, że to nie jest powód do tego, by zmieniać taktykę. Natomiast to nie znaczy, że należy lekceważyć nowe mutacje, a wręcz przeciwnie, należy je monitorować - mówi dr Michał Sutkowski.

- Powinniśmy myśleć normalnie, przestrzegać metod niefarmakologicznych i dążyć do tego, by zaszczepić jak najwięcej osób - dodaje dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwerystetu Medycznego.

W obliczu kolejnych doniesień dotyczących mutacji koronawirusa pojawiających się na całym świecie, u wielu osób pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, czy w ogóle uda się pokonać pandemię, jeśli wirus będzie ciągle mutował. Coraz częściej pada też pytanie: czy nowe mutacje mogą dawać nowe objawy?

Dr Sutkowski zaznacza, że przy nowych mutacjach zmieniają się głównie właściwości wirusa takie jak szybkość rozprzestrzeniania. Zdaniem eksperta mało prawdopodobne jest, żeby dwały zupełnie inne symptomy. Jednak - jak zaznacza - koronawirus daje bardzo różne objawy. A to oznacza, że nie można tego wykluczyć.

- Infekcje wirusowe mają całą gamę objawów, czasem bez ewidentnych właściwości charakterystycznych dla górnych dróg oddechowych. Czasem są to bóle brzucha i biegunka. Trzeba ostrożnie do tego podchodzić i jak najwięcej badać - mówi dr Sutkowski.

3. Polska mutacja koronawirusa

Brytyjska mutacja koronawirusa została odkryta w połowie września, jednak informacje o jej pojawieniu zostały podane tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Nowe warianty wirusa pojawiają się także w kolejnych krajach. Czy w Polsce będziemy mieli własną mutację? Jak mówi dr Dzięciątkowski, mutacje w infekcjach wirusowych są bardzo częste.

- Może się tak zdarzyć, czemu nie? Wszystkie wirusy, w tym koronawirusy, mutowały, mutują i będą mutować. Na dobrą sprawę wszyscy się od siebie różnimy pod względem genetycznym i każdy z nas jest mutantem, to jest rzecz naturalna. Jeśli mamy do tej pory kolekcję kilku tysięcy izolatów koronawirusa SARS-CoV-2, to każdy czymś się różni i jest to normalne. Natomiast jest to po prostu kwestia tego, czy te mutacje będą mutacjami cichymi, czyli takimi, które nie będą z punktu widzenia biologii wirusa dawały jakichkolwiek sygnałów (i takich mutacji będzie większość), czy będą powodowały nowy wariant koronawirusa, który będzie się różnił chociażby tempem zakażeń. Przy czym o ile prawie każdy izolat koronawirusa jest mutantem w jakimś stopniu, to tych wariantów genetycznych do tej pory jest dziewięć - tłumaczy dr Dzieciątkowski.

- SARS-CoV-2 z natury nie jest wirusem zmieniającym się, co nie znaczy, że nie może nas jeszcze zaskoczyć. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie - podsumowuje dr Sutkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze