Trwa ładowanie...

Czy można zapanować nad swoimi snami?

Czy wiesz, że James Cameron inspirację do stworzenia „Terminatora” zaczerpnął ze swojego snu, w którym ukazał mu się metalowy szkielet? Z kolei słynny gitarowy riff „Satisfaction” The Rolling Stones przyśnił się gitarzyście zespołu? Często nie przywiązujemy do swoich snów zbytniej wagi i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mogą być prawdziwą inspiracją oraz skarbnicą wiedzy o nas samych...

spis treści

1. Myśl pozytywnie przed snem!

Sny są pełne symboli, które zazwyczaj odnoszą się do osobistych doświadczeń, lęków oraz marzeń śniącego, czyli tego wszystkiego, co zostało wyparte z jego świadomości. Marzenia senne często przynoszą rozwiązanie problemów, z którymi nie możemy poradzić sobie w codziennym życiu. Według badaczy snów mogą one przepowiadać przyszłość, a nawet posiadać moc uzdrawiającą. To, czego doświadczasz w ciągu dnia, może wpłynąć na twoje sny. Zygmunt Freud twierdził, że sen symbolizuje to wszystko, czego doświadczyliśmy w ciągu ostatnich dni. Czy zastanawiałeś się nad tym, dlaczego w trudnych, stresujących chwilach często śnią ci się koszmary? Odzwierciedlają sytuację, w której się znalazłeś, ale nie masz na nią wpływu, stan bezradności i niepokoju. Przed pójściem spać, staraj się więc myśleć pozytywnie, negatywne myśli, uczucia i emocje mogą bowiem przywołać senne koszmary.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

2. Czy można śnić świadomie?

Czy wiesz, czym jest sen świadomy? Oznacza stan, w którym osoba śniąca, wie, ze śni i próbuje uzyskać kontrolę nad swoimi marzeniami sennymi. Często towarzyszy jej tzw. „fałszywe przebudzenie”, tzn. jest ona przekonana o tym, że się obudziła, gdy w rzeczywistości dalej przebywa w stanie snu. W trakcie snu świadomego można kontrolować jego przebieg. Co ciekawe, reakcje organizmu osoby śniącej pokrywają się z tymi we śnie, np. gdy dana osoba śni, że biegnie, jej oddech rzeczywiście staje się szybszy, gdy przestaje – tempo oddechu jest znacznie wolniejsze. Wielu terapeutów uważa, że dzięki zastosowaniu odpowiednich technik można nauczyć się śnić świadomie i panować nad swoimi marzeniami sennymi.

3. Jak interpretować marzenia senne?

Aby dokonać analizy snu warto odnotować swoje marzenie senne zaraz po przebudzeniu. Spróbuj zapisać każdy szczegół, jaki tylko udało ci się zapamiętać. Nawet jeśli z początku wydają się dziwne i niezrozumiałe, to po dłuższym przeanalizowaniu mogą ułożyć się w sensową całość. Warto określić, czy we śnie znalazły się elementy, które mają dla ciebie szczególne znaczenie i czy mogą mieć one jakiś związek z tym, co aktualnie dzieje się w twoim życiu. Pamiętaj jednak, aby nie interpretować ich za wszelką cenę. Czasami lepiej skupić się tylko na najważniejszych aspektach i na ich podstawie budować skojarzenia.

Jeżeli boisz się samodzielnie zmierzyć z własnymi marzeniami sennymi możesz to zrobić z pomocą psychoterapeuty, który pomoże ci pokierować całym procesem, ułatwi rozpoznanie problemu i znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Praca nad snami wymaga jednak zaangażowania obu stron, nikt bowiem lepiej nie zinterpretuje twojego snu niż ty sam...

Sprawdź, co śni się innym na forum abcZdrowie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Prof. dr hab. n. med. Maria Siwiak-Kobayashi
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza