Czy seks rzeczywiście może zakończyć się atakiem serca?

Oglądając filmy, można dojść do wniosku, że najczęstszym powodem zawałów serca jest uprawianie seksu. Jednak dowody naukowe zdają się przeczyć tej teorii. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z amerykańskiej wyższej szkoły medycznej Harvard Medical School, aktywność seksualna jest przyczyną jedynie 1 procenta zawałów serca.

Zobacz film: "Składniki poprawiające libido"

Choć ryzyko ataku serca w chwilach zbliżenia jest znikome, to i tak najpewniej nikt nie chciałby znaleźć się w gronie tych nielicznych pechowców, których to spotyka. Jeżeli zatem masz chorobę sercowo-naczyniową lub jesteś nią obciążony genetycznie, powinieneś upewnić się u lekarza, jakie czynności seksualne będą dla ciebie bezpieczne.

Przykładowo, osoby po zawale powinny odczekać co najmniej trzy tygodnie zanim zaczną uprawiać seks. Przy niewydolności serca lekarz może także zalecić, aby w trakcie zbliżenia nie kłaść się na plecach, ponieważ w takiej pozycji łatwiej o dostanie się płynu do płuc.

Jednak fizyczne zagrożenie wynikające z uprawiania seksu nie jest jedyną sprawą, która może niepokoić. Choroby serca mogą negatywnie wpływać na życie intymne na wiele innych sposobów. Zaczynając od bólu rany pooperacyjnej po wszczepieniu bypassów, po stres emocjonalny wskutek życia z chorobą serca – wszystko to może negatywnie wpływać na pożycie.

Czy seks rzeczywiście może zakończyć się atakiem serca?
Czy seks rzeczywiście może zakończyć się atakiem serca? (Zdjęcie pary / Shutterstock)

Życie seksualne i choroby serca wpływają na siebie na różne sposoby i odseparowanie tych dwóch aspektów życia może być trudne. Co gorsze, pacjenci (a także ich partnerzy) często wstydzą się omawiać sprawy łóżkowe z lekarzami. Także specjaliści miewają problemy z podjęciem tego tematu z chorymi.

"Odkryłem, że większość lekarzy nie ma czasu lub odpowiedniej osobowości, aby rozmawiać z pacjentami na temat seksu" – powiedział Edward Chapunoff, kardiolog i autor książki "Answering Your Questions About Heart Disease and Sex" ("Odpowiedzi na pytania o choroby serca i seks"). "Lekarze często udzielają wymijających odpowiedzi. Sami nie rozpoczynają dyskusji na ten temat, a kiedy pacjent wychodzi z inicjatywą bywa, że lekarz nie jest chętny do rozmowy" – dodał lekarz.

Co można na to poradzić? Jeżeli czujesz potrzebę porozmawiania z lekarzem na intymne tematy, być może przed następną wizytą u lekarza warto przygotować sobie listę nurtujących pytań i nie dać się zbyć wymijającymi odpowiedziami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy