Trwa ładowanie...

Czy szczepionka AstraZeneca chroni przed wariantem Delta? Wojciech Andrusiewicz z MZ nie ma wątpliwości (WIDEO)

Avatar placeholder
03.07.2021 11:57

Rozprzestrzenienie wariantu Delta budzi coraz większe obawy naukowców. Według najnowszych badań transmisyjność nowej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 jest większa o 64 proc. Szacuje się również, że ryzyko hospitalizacji zakażonych jest zwiększone o 2,5 razy.

Jak szybko Delta może spowodować falę zakażeń, widać na przykładzie Wielkiej Brytanii, która uchodzi za jeden z najlepiej wyszczepionych przeciw COVID-19 krajów Europy. Do tej pory na Wyspach jedną dawkę szczepionki podano ok. 45 mln pacjentom. Natomiast w pełni zaszczepionych jest ponad 33 mln osób. Zatem, kiedy na początku maja dzienna liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii spadła poniżej 2 tys. przypadków dziennie, sądzono, że epidemia SARS-CoV-2 ulega wygaszeniu.

Niestety na początku czerwca sytuacja się odwróciła. Liczba zakażeń zaczęła gwałtownie rosnąć, by pod koniec miesiąca przebić 25 tys. 30 czerwca odnotowano w Wielkiej Brytanii 25 606 przypadków [SARS-CoV-2](https://portal.abczdrowie.pl/gdzie-najlepiej-czuje-sie-wariant-delta 1 lipca - 27,5 tys.), pierwszego lipca - 27 556, a drugiego - 26 706. Sekwencja genetyczna wskazuje, że większość tych zakażeń spowodował wariant Delta.

Zdaniem prof. Marka Woolhousa, eksperta ds. epidemiologii chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Edynburgu, "Wielka Brytania znajduje się w wyjątkowej sytuacji".

- Mamy największą epidemię Delty w dobrze zaszczepionym kraju - powiedział profesor w rozmowie z dziennikiem "The Guardian".

W tej sytuacji powstają coraz większe obawy o skuteczność szczepionek przeciw COVID-19, a zwłaszcza preparatu AstraZeneca, który był powszechnie stosowany na Wyspach.

Wątpliwości te rozwiewa Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, który był gościem programu "Newsroom" WP. Gość został zapytany, czy rząd rozważa rezygnację z brytyjskiego preparatu.

 Andrusiewicz: Każda szczepionka na pewno chroni nas przed poważnym przebiegiem choroby.
Andrusiewicz: Każda szczepionka na pewno chroni nas przed poważnym przebiegiem choroby. (WP)

- W czerwcu w magazynie "The Lancet" ukazał się artykuł, który mówi, że szczepionki mRNA (Pfizer, Moderna - przyp. red.) mają 96 proc. skuteczności, jeśli chodzi o ochronę przed hospitalizacją z powodu COVID-19. Natomiast szczepionki wektorowe, czyli AstraZeneca, dają ochronę na poziomie 92 proc. Więc ten wymiar procentowy jest podobny - powiedział Wojciech Andrusiewicz i dodał: - Każda szczepionka na pewno chroni nas przed poważnym przebiegiem choroby.

Eksperci zwracają uwagę, że choć w Wielkiej Brytanii gwałtownie rośnie liczba zakażeń, liczba hospitalizacji i zgonów pozostaje bardzo niska. Sugeruje to, że jeśli nawet osoby zaszczepione ulegną zakażeniu wariantem Delta, przejdą je bez lub skąpoobjawowo.

Zobacz także: Wariant Delta. Czy szczepionka Moderny jest skuteczna w przypadku wariantu indyjskiego?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze