Trwa ładowanie...

Wariant Delta. Czy szczepionka Moderny jest skuteczna w przypadku wariantu indyjskiego?

Szczepionka Moderny chroni przed zakażeniem nowymi wariantami
Szczepionka Moderny chroni przed zakażeniem nowymi wariantami (Getty Images)

Szczepionka Moderny daje ochronę przed nowymi wariantami koronawiursa. Koncern ogłosił, że badania laboratoryjne są obiecujące i wskazują, że szczepionka powinna być skuteczna również w przypadku osób zakażonych szczepem Delta.

spis treści

1. Moderna zapewnia ochronę również wobec nowych wariantów

W badaniu laboratoryjnym analizowano surowicę krwi ośmiu osób, tydzień po tym, jak przyjęli drugą dawkę szczepionki Moderny. Na tej podstawie oceniono, że wytworzone przeciwciała nadal są w stanie zneutralizować koronawirusa, mimo pojawienia się nowych mutacji.

"Jesteśmy zaangażowani w badania nad nowymi wariantami, zbieraniu danych i dzieleniu się nimi, gdy tylko się pojawią. Nowe dane, które pozyskaliśmy, są zachęcające i wzmacniają nasze przekonanie, że szczepionka przeciwko COVID-19 stworzona przez Modernę powinna pozostać skuteczna przeciwko nowo odkrywanym wariantom wirusa"- deklaruje w oficjalnym komunikacie Stéphane Bancel, dyr. generalny koncernu Moderna.

Zobacz film: "Dr Karauda tłumaczy, kiedy może być konieczne przyjęcie trzeciej dawki szczepionki"
Koncern Moderna zapewnia, że ich szczepionka ma wysoką skuteczność również wobec wariantu Delta
Koncern Moderna zapewnia, że ich szczepionka ma wysoką skuteczność również wobec wariantu Delta (Getty Images)

Badania wykazały, że szczepionka była skuteczna w przypadku wszystkich badanych wariantów, ale reakcja była nieco słabsza - widać nawet 8-krotny spadek efektywności przeciwciał, w porównaniu do tej obserwowanej w przypadku pierwotnego szczepu koronawirusa.

- Daje to podstawy do twierdzenia, że pełen schemat szczepień preparatem Moderny wytwarza odpowiedź humoralną, która powoduje inaktywację także wariantów SARS-CoV-2 wzbudzających obawy - komentuje wyniki tych badań w mediach społecznościowych dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Obiecujący jest jednak fakt, że szczepionka wydaje się być znacznie skuteczniejsza przeciwko wariantowi Delta niż np. wariantowi południowoafrykańskiemu (Beta), bo to właśnie z wariantem indyjskim przyjdzie nam się mierzyć przez najbliższe miesiące.

- Te wyniki nie są zaskoczeniem. W końcu Moderna też zawiera fragment materiału genetycznego, tak samo, jak szczepionka Pfizera, który odpowiada za produkcję dokładnie tego samego białka kolca w naszych komórkach. A zatem nie są to dwie różne szczepionki, tylko szczepionki o praktycznie takim samym działaniu i metodologii wytwarzania. Należało się spodziewać, że wzorem koncernu Pfizer i AstraZeneca, również Moderna podejmie takie badania swojego produktu - tłumaczy prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog.

- Dla uściślenia, skuteczność wymienionych przeze mnie szczepionek nie jest tak wysoka, jak w stosunku do wariantu podstawowego czy Alfa (brytyjskiego), jednak w dalszym ciągu chronią przed tym, co najistotniejsze dla osoby zakażonej, a więc przed ciężkim przebiegiem choroby i zgonem - podkreśla wirusolog.

Agencja Bloomberga donosi, że po ogłoszeniu wyników badań dotyczących szczepionki, notowania spółki Moderna sięgnęły rekordu.

2. Szczepionki zabezpieczają przed chorobą, a nie przed zakażeniem

Pisaliśmy wcześniej o badaniach Public Health England, które wskazywały, że przy pełnym zaszczepieniu ochrona przed hospitalizacją w przypadku zakażenia Deltą sięga 92 proc. po szczepieniu AstraZeneką i 96 proc. w przypadku Pfizer-BioNTech. Poziom ochrony przed samym zakażeniem jest znacznie niższy i wynosi 62 proc. w przypadku AstraZeneki i 80 proc. w przypadku Pfizera.

Eksperci podkreślają, że te dane dotyczą pełnego schematu szczepień, czyli przyjęcia obu dawek.

- W przypadku tych szczepionek, tylko pełne wyszczepienie daje nam wysoką ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacją i śmiercią. Badania, które dotyczą tylko pojedynczej dawki szczepionki Pfizera jak i AstraZeneki mówią o skuteczności na poziomie zaledwie 33 proc. To jest zasadnicza różnica - podkreśla prof. Szuster-Ciesielska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze