Trwa ładowanie...

Czy wróci nakaz noszenia maseczek na zewnątrz? Prof. Pyrć o możliwych scenariuszach (WIDEO)

Zobacz film: "Prof. Pyrć o powrocie obostrzeń"

Modele matematyczne opracowane przez naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW wskazują, że z każdym tygodniem będzie przybywać zakażonych koronawirusem. Już pod koniec października może przybywać 5 tys. nowych zakażeń w ciągu dobowy. W szczycie czwartej fali, który jak wynika z obecnych prognoz, zacznie się w grudniu - może być od 9 do 21 tys. nowych przypadków dziennie.

Profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w programie "Newsroom WP" mówił o tym, czy może być konieczne przywracanie restrykcji, takich jak np. noszenie maseczek również na zewnątrz. Naukowiec przypominał, że oficjalne dane dotyczące dobowych przyrostów zakażeń są w Polsce zaniżone. W związku z tym nie są to wskaźniki, na których powinny być oparte decyzje dotyczące konieczności wprowadzania obostrzeń.

- Przy naszej strategii testowania tak naprawdę nie wiemy, ile mamy w tej chwili przypadków zakażeń dziennie, więc nie posługujmy się liczbami - mówił prof. Pyrć.

Wirusolog przyznał, że transmisja koronawirusa jest mniej prawdopodobna na zewnątrz, niż w pomieszczeniach, ale nie można wykluczyć, że będzie konieczne noszenie maseczek również "na dworze".

- Jeżeli dojdzie do bardzo drastycznego wzrostu, zobaczymy, że faktycznie tych chorych przybywa - trzeba będzie wprowadzić zasady, które pozwolą przeciąć wszystkie drogi transmisji. Wtedy również na zewnątrz konieczne będzie noszenie maseczek - wyjaśniał prof. Pyrć.

Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza