Trwa ładowanie...

Czym jest insulina? (WIDEO)

Avatar placeholder
Marta Pawlak 12.09.2019 07:38

Insulina większości osób kojarzy się bezpośrednio z cukrzycą. Najczęściej jednak nie wiemy, że insulina to po prostu hormon, który produkowany jest w trzustce. To właśnie zaburzenia w wydzielaniu insuliny prowadzą do powstania cukrzycy.

Leczenie cukrzycy typu 2 rozpoczyna się zwykle od leków doustnych. Dopiero po roku wymagane jest przejście na terapie insuliną. Zwykle taka zmiana kojarzy się ze znacznym pogorszeniem stanu cukrzyków. Pacjenci za wszelką cenę starają się uniknąć tego typu leczenia.

Tymczasem insulina to po prostu cukier. Została odkryta w 1921 roku. Dzięki niej w Polsce życiem może cieszyć się około 400 tysięcy ludzi, a na całym świecie - aż 30 milionów. Diabetolog prof. dr hab. Jan Tatoń uważa, że za takie odkrycie powinniśmy być wdzięczni, bez względu na to, czy chorujemy, czy też jesteśmy zdrowi.

Insulina transportuje cukier do poszczególnych komórek i tkanek organizmu, dzięki czemu glukoza ma możliwość zamiany na energię, którą organizm później wykorzystuje do codziennego funkcjonowania.

Według lekarzy insulina to szansa na lepsze życie i poprawę jakości leczenia cukrzycy. Wszyscy pacjenci powinni cieszyć się, że mają możliwość stosowania insuliny w codziennej terapii, bo dzięki niej mają możliwość prawidłowo funkcjonować.

Nie ma powodów do obaw - insulina to hormon naturalnie występujący w naszym organizmie. Jeśli jej produkcja jest w jakikolwiek sposób zaburzona, dochodzi do rozwoju cukrzycy. Dlatego wręcz wskazana jest terapia z wykorzystaniem insuliny, aby zapewnić naszym komórkom jak najlepszą opiekę i zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie pomimo cukrzycy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze