Trwa ładowanie...

Czym jest melioidoza?

Avatar placeholder
24.01.2019 15:07
Czym jest melioidoza?
Czym jest melioidoza? (Zdjęcie chorej kobiety / Shutterstock)

Melioidoza to mało znana choroba, która prawdopodobnie zabija tyle ludzi, co odra i jest odporna na wiele powszechnie stosowanych antybiotyków. Powodowana jest przez potencjalną broń biologiczną, a jej wskaźnik śmiertelności wynosi 70 proc. Dlaczego więc nic o niej nie wiemy? Takie pytanie zadali sobie specjaliści w pierwszych badaniach, które szacują globalne obciążenie tą śmiertelną chorobą.

Wyniki opublikowane na łamach "Nature Microbiology" sugerują, że melioidoza jest rzadko zgłaszana w krajach, w których zwykle występuje. W 34 państwach, w których może być najbardziej rozpowszechniona, żaden przypadek nie został udokumentowany. Naukowcy szacują, że zapada na nią 165 tys. osób rocznie. Przewidują też, że liczba ta wzrośnie wraz z jej głównymi czynnikami ryzyka, takimi jak na przykład cukrzyca.

Melioidoza pierwszy raz zwróciła uwagę naukowców ponad 100 lat temu. Jest to choroba wywoływana przez bakterie gram-ujemne Burkholderia pseudomallei. Ten patogen, występujący zwykle w ziemi krajów tropikalnych, może przetrwać nawet 6 lat, a co jeszcze bardziej martwiące, może występować w wodzie pitnej.

Mimo że do zakażenia dochodzi zwykle przez kontakt z krwią, naukowcy uważają, że bakteria przenosi się także w powietrzu w związku z ekstremalną pogodą. Dlatego też w niektórych krajach uznaje się ją za potencjalną broń biologiczną.

Zobacz film: "Malaria"

Na melioidozę nie ma szczepionki, jest odporna na wiele leków oraz trudno ją zdiagnozować. Długa lista jej objawów sprawia, że jest często mylona z zapaleniem płuc czy gruźlicą. W związku z tym melioidoza jest prawdopodobnie rzadko dokumentowana, a wcześniejsze próby oszacowania globalnego obciążenia ograniczały się jedynie do namierzania stwierdzonych przypadków, co nie dostarcza pełnego obrazu sytuacji. Grupa naukowców z Oxford University postanowiła zebrać potrzebne dane dotyczące występowania choroby i jej śmiertelności.

Na podstawie wnikliwej analizy naukowcy byli w stanie oszacować 165 tys. przypadków melioidozy w zeszłym roku. W jej wyniku doszło do śmierci niemalże 90 tys. ludzi – to prawie tyle, ile zabija odra (95 tys.). Co więcej, naukowcy są zdania, że choroba występuje w większej liczbie krajów niż jest udokumentowana – oficjalnie to 45 państw, w szczególności w południowo-wschodniej Azji, centralnej i południowej Afryce. Prawdopodobnie tych krajów jest o 34 więcej, jednak nie udokumentowano w nich jak dotąd żadnego przypadku choroby.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze