Przejdź na WP

Wolne rodniki - czym są, jak powstają, choroby, stres oksydacyjny

Wolne rodniki coraz częściej zostają wymieniane w kontekście powstawania zmian nowotworowych. Są to cząsteczki organicznych związków pozbawionych jednego elektronu. Dzięki swoim właściwościom, wolne rodniki bardzo szybko przemieszczają się po całym organizmie. Sprawdź, jakie choroby są wywoływane przez wolne rodniki.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Wolne rodniki - czym są?

Wolne rodniki, po napotkaniu zdrowych cząsteczek, wchodzą z nimi w reakcje i zabierają potrzebny im elektron. Powoduje to uszkodzenia białek, tłuszczów i kwasów nukleinowych zdrowych komórek, a także spustoszenie w naszych zasobach tlenowych – mówi mgr Katarzyna Okręglicka dla portalu abcZdrowie.pl.

Ich szkodliwe działanie wpływa na przedwczesne starzenie się organizmu. Według wielu badań, wolne rodniki mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów, artretyzmu i miażdżycy naczyń.

W niektórych przypadkach skutkiem tego może być udar lub zawał serca.

2. Wolne rodniki - jak powstają?

- Nadmiernemu tworzeniu się wolnych rodników sprzyjają: stany zapalne, zwłaszcza przebiegające z gorączką, zażywanie wielu leków, a także stres, zanieczyszczenia powietrza, palenie papierosów, alkohol i środki chemiczne – dodaje mgr Okręglicka.

Ponad 5 proc. wolnych rodników tlenowych pojawia się podczas procesu przetwarzania tlenu na energię. Okazuje się, że ich produkcję przyspiesza nawet wyczerpujący trening.

Podczas ćwiczeń przemiana materii się zwiększa, przez co przetwarzamy większą ilość tlenu. Skutkiem tego jest pojawienie się wolnych rodników.

Do organizmu docierają także z jedzeniem. Znajdziesz je zwłaszcza w smażonych potrawach.

3. Wolne rodniki a choroby

Wolne rodniki przemieszczające się po organizmie uszkadzają DNA w komórkach. W ten sposób przyczyniają się do powstawania nowotworów. Osłabiają układ immunologiczny oraz nerwowy.

Ich obecność sprzyja również powstawaniu blaszki miażdżycowej, czyli zmiany w ścianie tętnic. Powstaje ona pod wpływem zbyt dużej ilości cholesterolu, który odkłada się w postaci złogów.

Wolne rodniki przyczyniają się również do rozwoju zaćmy. Niszczą krwinki czerwone oraz komórki wielu narządów, m.in, serca, nerek czy mózgu.

Jakie choroby są wywoływane przez wolne rodniki?

4. Wolne rodniki - stres oksydacyjny

Wzmożona ilość wolnych rodników wywołuje stres oksydacyjny. Ten bardzo poważny stan, nazywany również stresem tlenowym uważą się za jedną z bezpośrednich przyczyn powstawania nowotworów.

Organizm, mimo że sam produkuje przeciwciała, to potrzebuje pobierania ich z żywności. Antyoksydanty hamują namnażanie się wolnych rodników przez co zapobiegają niszczeniu komórek. Największe ich ilości znajdują się np. w winie, zielonej herbacie czy granatach.

5. Wolne rodniki a uroda

Działanie wolnych rodników można zauważyć także gołym okiem. To właśnie z ich powodu skóra staje się sucha oraz wrażliwa na podrażnienia. Sprawiają, że traci elastyczność, co powoduje pojawienie się zmarszczek.

W niektórych przypadkach wolne rodniki odpowiadają za rozwój nowotworu skóry.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy