Dieta a zdrowie

Dieta to jeden z czynników wpływających na zdrowie. Bowiem właściwy sposób żywienia dostarcza organizmowi wszystkie składniki odżywcze niezbędne do wzrostu, rozwoju, ale także regeneracji organizmu. Jednakże źle zbilansowana dieta jest przyczyną wielu chorób – otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia.

Co wpływa na zdrowie

Czynniki, które wpływają na nasze zdrowie można podzielić na 4 grupy:

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

  • styl życia – 51%,
  • czynniki zewnętrzne – 23%,
  • materiał genetyczny – 16%,
  • służba zdrowia – 10%.

W grupie styl życia najważniejsza jest dieta. Odpowiednio skomponowana, od pierwszych chwil życia zapewnia początkowo niemowlęciu właściwy wzrost i rozwój. Dieta zawierająca w odpowiednich ilościach składniki odżywcze chroni przed wystąpieniem niedoborów pokarmowych, które mogą być przyczyną następujących objawów i schorzeń:

Czy dieta może powodować choroby?

Nadmiar niektórych składników odżywczych może generować wiele chorób, które określane są mianem dietozależnych. Najbardziej znaną chorobą jest otyłość. Otyłość to choroba metaboliczna polegająca na nadmiernym odkładaniu tkanki tłuszczowej. Otyłość powoduje zmiany zwyrodnieniowe stawów, z kolei nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych nasyconych jest przyczyną miażdżycy. Schorzenie to polega na odkładaniu się złogów cholesterolu w naczyniach krwionośnych. W wyniku tego może powstać zator, a tym samym udar mózgu lub zawał mięśnia sercowego.

Dieta uboga w błonnik jest w większości przypadków przyczyną schorzeń jelit takich jak zaparcia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna, hemoroidy, a nawet nowotwory. Zalęgający w układzie pokarmowym pokarm uszkadza ścianę jelit.

Osoby mające stresujący tryb życia, narażone na czynniki szkodliwe – powinny przyjmować pokarmy bogate w polifenole. Wykazują one bowiem zdolność neutralizowania wolnych rodników, które uszkadzają tkanki i komórki oraz przyspieszają proces starzenia organizmu. Najwięcej polifenoli jest obecnych w owocach, warzywach, zielonej herbacie oraz kakao 70%.

Wiele diet odchudzających całkowicie eliminuje lub w sposób drastyczny zwiększa niektóre składniki odżywcze. W diecie Dukana zwiększa się zawartość białka, które może uszkadzać nerki, wątrobę oraz układ nerwowy. Z kolei w diecie Kwaśniewskiego i Atkinsa eliminuje się węglowodany, a zwiększa zawartość tłuszczów zwierzęcych (zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia). Nieodpowiedni sposób odżywiania negatywnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie organizmu.

mgr Aneta Kościołek, 2 miesiące temu

Zbilansowana dieta

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe
Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety

Dieta na bazie warzyw

Dieta na bazie warzyw

Dieta oczyszczająca powinna rozpocząć się od spożywania warzyw i owoców, czyli składników bogatych w związki odżywcze.

Waga a zdrowie

Kluczowa rola ćwiczeń

Kluczowa rola ćwiczeń

Zdrowa dieta połączona z odpowiednimi ćwiczeniami ma zbawienny wpływ na organizm.

#dzieńdobryWP

#dziejesienazwyo: Dieta na wiosnę (WIDEO)

#dziejesienazwyo: Dieta na wiosnę (WIDEO) Odtwórz wideo

Wiosna sprzyja odchudzaniu - pojawiają się świeże warzywa, a pogoda zachęca do aktywności fizycznej. Dlatego też o tej porze roku ludzie częściej (...) myślą o zrzuceniu nadliczbowych kilogramów, które zostały po zimie. Jak powinna...

#dzieńdobryWP

Jaki wpływ ma dieta na przyjmowane leki? (WIDEO)

Jaki wpływ ma dieta na przyjmowane leki? (WIDEO) Odtwórz wideo

Czy dieta może mieć negatywny wpływ na terapię lekową? Czego nie można jeść, kiedy przyjmujemy leki na osteoporozę? Milena Nosek, dietetyk kliniczny (...) to wiedzieć, ponieważ niektóre rodzaje żywności mogą zaburzać wchłanianie substancji...

Zdrowie w ciąży

Pomarańcza

Pomarańcza

Antyoksydanty bogate w witaminy A i C zwiększają odporność organizmu i redukują negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza.

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety

"Dieta nocna" Caroline Apovian

"Dieta nocna" Caroline Apovian

Jak schudnąć? Co zrobić, by schudnąć i nie stosować przy tym drastycznych diet? Koniecznie przeczytaj książkę "Dieta nocna" Coroline Apovian.

#dzieńdobryWP

Co jedzą seniorzy? (WIDEO)

Co jedzą seniorzy? (WIDEO) Odtwórz wideo

i poziomu aktywności fizycznej. A co tak naprawdę jedzą seniorzy? Z sondy ulicznej wynika, że starsze osoby dbają o zdrowie i wybierają wartościowe (...) Dietetyk kliniczny Milena Nosek w rozmowie z Pauliną Smaszcz-Kurzajewską...