Dieta dla seniora

Dieta dla seniora powinna być dostosowana do zmian, jakie zachodzą u człowieka po 65 roku życia. Planując jadłospis dla osób starszych, trzeba wziąć pod uwagę strawność pokarmów, zapotrzebowanie kaloryczne na składniki odżywcze, a także na wodę. Osoby starsze powinny jeść regularnie, posiłki nie powinny być duże pod względem objętościowym, aby zbyt nie obciążać układu pokarmowego. Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie seniora i na czym polega racjonalna dieta osób starszych?

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Żywienie starszych osób

Zarówno starzenie się, jak i starość są zjawiskami biologicznymi i należą do kolejnych etapów ludzkiego życia. Starzenie jest procesem ciągłym i nieodwracalnym. W okresie starości spada intensywność regeneracji komórek, organizm jest mniej odporny na czynniki chorobotwórcze, a także spada aktywność układu nerwowego. Tkanki ulegają odwodnieniu, stając się mniej elastycznymi oraz zmniejszają swoją objętość.

Bardzo często problemy zdrowotne ludzi starszych wpływają na ich sposób żywienia. U osób tych należy zwrócić szczególną uwagę na zmiany zachodzące w przewodzie pokarmowym. Począwszy od ubytków uzębienia, utrudniających prawidłowe gryzienie i żucie pokarmów, poprzez zmniejszenie wraz z wiekiem zdolności odczuwania bodźców smakowych, obniżenie ilości wydzielanej śliny i zawartości w niej enzymów trawiennych oraz możliwe trudności w połykaniu – wszystkie te zmiany często zniechęcają do spożywania odpowiednich ilościowo i jakościowo porcji pożywienia, a prawidłowe żywienie tej grupy ludności jest niezmiernie ważne.

Zapotrzebowanie na energię u osób starszych zmniejsza się ze względu na stopniowe obniżanie się podstawowej przemiany materii oraz poziomu aktywności fizycznej. Często jednak osoby te, nie biorąc tego faktu pod uwagę, pobierają nadmierną ilość energii w stosunku do zapotrzebowania oraz wydatków energetycznych ich organizmu, co prowadzi do powstawania nadwagi i otyłości. Zapotrzebowanie na energię dla osób w starszym wieku wynosi: dla mężczyzn w zależności od aktywności fizycznej 1750–2450 kcal/dzień, a dla kobiet 1500–2100 kcal/dzień.

Składniki odżywcze w diecie dla starszych osób

• Tłuszcz

Wpływ kwasów omega-3 na układ krwionośny

Dieta osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego powinna być bogata w kwasy tłuszczowe wielonienascyone omega-3. Zaliczamy do nich kwas α-linolenowy,...

Dieta osób starszych zawiera najczęściej nadmierne ilości tłuszczu i jest zwykle deficytowa w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które działają ochronnie m.in. na układ krwionośny. Przyczyną jest niskie spożycie ryb morskich i olejów roślinnych.

Głównym źródłem tłuszczu w diecie osób starszych powinny być: ryby morskie, chude mięso i wędliny, tłuszcze roślinne, orzechy.

• Białko

Z uwagi na możliwe problemy z trawieniem i wchłanianiem zaleca się, aby osoby starsze spożywały większą ilość pełnowartościowego białka – około 50% ogólnej ilości białka – czyli produktów typu: chude mięso, ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne.

• Węglowodany

Powinny stanowić główne źródło energii w diecie. Należy przy tym pamiętać, że w przeważającej ilości powinny to być węglowodany złożone, zawarte głównie w produktach zbożowych i warzywach. Nie możemy zapominać, że owoce i warzywa są źródłem błonnika pokarmowego w diecie. Osobom starszym zaleca się spożywanie błonnika pokarmowego w ilości 20–40 g dziennie. Składnik ten reguluje pracę jelit, przeciwdziała zaparciom, nowotworom i chorobom układu sercowo-naczyniowego. Dobrym źródłem błonnika pokarmowego są również: kasze (gryczana, jęczmienna), produkty zbożowe z grubego przemiału (pełnoziarniste pieczywo razowe, graham), brązowy ryż.

• Witaminy

Odpowiednia podaż witamin ma bardzo istotne znaczenie w starszym wieku. Witaminy A, E i C są antyoksydantami, które chronią organizm przed powstawaniem nadmiernych ilości wolnych rodników uszkadzających komórki. Niedobory tych witamin zwiększają ryzyko wielu chorób, m.in.: chorób układu krążenia, nowotworów, zaćmy, chorób degeneracyjnych mózgu. Najczęściej występujące u osób starszych niedobory witamin dotyczą witaminy D (maleje zdolność wytwarzania tej witaminy w skórze po nasłonecznieniu), kwasu foliowego oraz witamin z grupy B–B1, B2, B6, B12.

• Woda

Średnie zapotrzebowanie na wodę dla zdrowych i aktywnych osób starszych wynosi 30–35 ml/kg masy ciała (nie mniej niż 1500 ml/dzień). W przypadku osób starszych, niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania ze względu na stopień niepełnosprawności, zapotrzebowanie na wodę wynosi 100 ml/kg na pierwsze 10 kg masy ciała, 50ml/kg na kolejne 10 kg oraz 15 ml/kg na pozostałą ilość kilogramów. Normy żywienia zakładają, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni z dietą przyjmować około 2500 ml wody. Ilość ta obejmuje zarówno wodę dostarczoną w postaci napojów, jak i tę zawartą w pożywieniu spożytym w ciągu dnia.

Do zaspokojenia pragnienia najlepiej używać wody niegazowanej o temperaturze około 15°C. Osoby starsze są bardziej narażone na odwodnienie organizmu, m.in. z powodu odczuwania mniejszego pragnienia w stosunku do zapotrzebowania, mniejszego spożycia wody, obniżonej sprawności nerek, występujących chorób czy przyjmowania leków działających diuretycznie.

Zasady zdrowego odżywiania dla seniora

Zasady zdrowego odżywiania w podeszłym wieku:

  • Osoby starsze powinny spożywać codziennie 4–5 regularnych posiłków o mniejszej objętości.
  • Codzienne pożywienie powinno być jak najbardziej urozmaicone!
  • Należy pić najmniej 8 szklanek płynów niegazowanych dziennie.
  • Trzeba zwiększyć spożycie przetworów mlecznych z odtłuszczonego mleka, pełnoziarnistego pieczywa, ryb, grubych kasz.
  • W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców.
  • Należy ograniczyć spożywanie potraw smażonych, zamiast tego wskazane jest gotowanie, duszenie oraz pieczenie bez dodatku tłuszczu.

Posiłki powinny być tak komponowane, aby swoim wyglądem i zapachem zachęcały do jedzenia. Istotne jest, aby ograniczyć spożycie soli kuchennej, ostrych przypraw i alkoholu. Prawidłowe odżywianie w wieku podeszłym jest jednym z elementów gwarantujacych długie życie!

Komentarze (6)
~Grażyna
~Grażyna ponad rok temu

Mój dziadek sam sobie wypatrzył w aptece Nutramil i widzę, że reaguje na niego bardzo pozytywnie. Jak sam mówi uzupełnianie składników odżywczych jest bardzo ważne. Wiem, że dostarcza sobie wszystkich niezbędnych witamin i mikro i marko - elementów.

Odpowiedz
~bbbb
~bbbb ponad rok temu

@~Graża: mama ma 83 lata i jest w złym stanie od jakiegoś czasu zażywa Lactulosum Polfarmex - to jest dla dzieci - bo boimy się silniejszych środków. Zadziałało to idealnie - nie jest przeczyszczające, ale mama wypróżnia się regularnie. Dawkowanie jak na zaleceniach. Polecam, bo sprawdzone.

Odpowiedz
~magda dietetyk
~magda dietetyk ponad rok temu

Graża na zaparcia jak i wiele innych dolegliwosci pomocny jest aloes do picia:) Fakt trzeba wiedziec jaki kupic bo na rynku juz sprawilam przez 8 lat picia aloesu z 50 dostepnych ale juz od 2 lat pije jeden sprawdzony i godny polecenia. Sama mialam zaparcia i chca je wyleczyc zaczelam studia dietetyczne ale sama dieta to nie wszystko. jelita trzeba porzadnie oczyscic wtedy to ruszy. jak cos sluze pomoca

Odpowiedz
~bogna
~bogna ponad rok temu

@~Graża:
dzień dobry, proszę spróbować pić codziennie olej lniany, w ilości od dwóch do czterech łyżeczek (trzeba samej zobaczyć, która ilość jest optymalna). mi bardzo pomógł, a cierpiałam na zespół jelita drażliwego i próbowałam niezliczonej ilości leków. teraz pije jedna łychę oleju lnianego rozcieńczoną z wodą i nie mam już żadnych problemów z gazami czy zaparciami. z tym że, zanim zacznie się kurację, należy się porządnie przeczyścić, najlepiej jakimś środkiem medycznym, aby pozbyć się wszelkich zaległości - raz, a dobrze. potem olej lniany aby uregulować pracę jelit. zresztą taki olej jest też bardzo korzystne dla ogólneg zdrowia. pozdrawiam!

Odpowiedz
~Graża
~Graża ponad rok temu

ja mimo że dbam o swoją dietę, nie pozwalam sobie na jakieś kulinarne szaleństwa tak jak kiedyś, mam poważny problem z zaparciami. Po prostu jelita nie chcą pracować, choć stymuluję je na wszelkie możliwe sposoby: błonnik, napary z siemienia lnianego, ciemne pieczywo, suszone owoce, dużo płynów. Fakt, że mam już swoje lata i nie mogę się spodziewać przemiany materii 20latka. Ostatnio ktoś mi opowiadał o czopkach, które podobno są dobre i nie przeczyszczają tak jak ziołowe herbatki czy pastylki. Ktoś wie coś o nich? Czy starsze osoby też mogą je używać?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta dla seniora
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta dla seniora
Dieta dla seniora

Rola żywienia u osób starszych

Prawidłowo zbilansowana dieta jest podstawowym czynnikiem warunkującym zachowanie dobrego stanu zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Ogólne zasady (...) niejednokrotnie istotnie wspomóc terapię farmakologiczną. Nieodpowiednia dieta...

Dieta dla seniora

Preparaty zdrowotne dla osób starszych

Preparaty zdrowotne dla osób starszych

Prezent dla seniora Często zastanawiamy się, co można kupić naszym rodzicom lub dziadkom w prezencie świątecznym. Czasem warto przemyśleć zakup odpowiednich preparatów zdrowotnych.

Dieta dla seniora

Dobry i zły cholesterol

mielinowych, które chronią włókna nerwowe przd uszkodzeniem. Dieta w hipercholesterolemii Podwyższony poziom cholesterolu, a tym samym zwiększone ryzyko

Dieta dla seniora

Witaminy dla seniora

. Istotne w diecie są także fitoestrogeny oraz NNKT - niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Taka dieta dla seniora pozwoli cieszyć (...) w ten sposób ryzyko miażdżycy i zawału serca. Dieta...

Dieta dla seniora

Korzystne substancje w diecie dla seniora

ponad 2 gramy tych substancji. Dieta przeciętnego człowieka zawiera dwa razy mniej tych związków. Limonen Związek chemiczny będący składnikiem

Dieta dla seniora

Orzechy włoskie chronią przed Alzheimerem

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurologicznym, które objawia się zaburzeniami pamięci. Najnowsze badania wykazały, że spożywanie orzechów włoskich zapobiega tej chorobie. Ekstrakt z orzechów hamuje powstawanie beta-amyloidu, który uszkadza...

#dzieńdobryWP

Co jedzą seniorzy? (WIDEO)

Co jedzą seniorzy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Dietetyk kliniczny Milena Nosek w rozmowie z Pauliną Smaszcz-Kurzajewską wyjaśnia, że dieta osób starszych powinna być dopasowana do stanu zdrowia (...) i poziomu aktywności fizycznej. A co tak naprawdę jedzą seniorzy?...

Fitness – zasady, rodzaje, fitness medyczny

Najlepszy sport dla seniora

Najlepszy sport dla seniora

Starość to okres w życiu, kiedy organizm zaczyna pracować na zwolnionych obrotach. Nie znaczy to jednak, że senior nie może zachować kondycji (...) fizycznej. Wręcz przeciwnie - aktywność fizyczna jest zalecana aby zachować sprawność. Zalety...