Dieta trzustkowa - schorzenia trzustki, etapy diety

Trzustka jest to gruczoł znajdujący się w górnej części jamy brzusznej – za żołądkiem, niedaleko dwunastnicy. Stan zapalny trzustki zagraża życiu, dlatego też wymaga często hospitalizacji oraz stosowania specjalnej diety nieobciążającej tego narządu. Zalecane przez specjalistów menu warto również stosować w ramach profilaktyki.

Dieta trzustkowa - schorzenia trzustki

Trzustka w organizmie pełni ważne funkcje - wydziela enzymy, które w jelicie cienkim trawią białka, węglowodany i tłuszcze. Ponadto wytwarza hormony ( insulinę i glukagon), które regulują poziom glukozy we krwi.

Polecane wideo:

Wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia trzustki - ostre i przewlekłe. Ostre zapalenie trzustki jest procesem odwracalnym. Jednakże toczący się stan zapalny może występować w postaci łagodnej obrzękowej, a także krwotocznej i ropnej oraz martwiczej. Podczas zapalenia trzustki mogą występować schorzenia innych narządów.

Do głównych przyczyn stanu zapalnego trzustki zaliczane są:

 • schorzenia dróg żółciowych,
 • zakażenia bakteryjne i wirusowe,
 • nadmierne spożycie alkoholu,
 • przyjmowanie leków.

Do objawów ostrego zapalenia trzustki należą:

W schorzeniach trzustki istotną rolę w procesie leczenia odgrywa odpowiednia dieta.

Dieta trzustkowa - etapy

Dieta trzustkowa składa się z czterech etapów. Pierwszy etap polega na nieprzyjmowaniu żadnego posiłku przez 24 godziny, a więc stosowana jest dobowa głodówka.

Następnie można posilić się sucharkami, kiełkami ryżu, płatkami owsianymi, popijając gorzką herbatą.

Druga faza diety trzustkowej to spożywanie wyłącznie produktów zawierających duże ilości białka, a małe ilości tłuszczu, np. chudego sera, chudej ryby.

W trzecim etapie diety trzustkowej dozwolone jest przyjmowanie pszennego pieczywa, gotowanych ziemniaków, warzyw, masła lub margaryny w codziennym jadłospisie. W tym etapie jadłospis wzbogaca się także o chude wędliny, mięsa czy sery.

Czwarta – ostatnia faza diety trzustkowej, polega na stosowaniu diety łatwostrawnej, niskotłuszczowej.

Dietę trzustkową warto stosować przez całt miesiąc. Każdy z etapów powinien trwać tydzień.

 

Dieta trzustkowa u chorych po ostrym zapaleniu trzustki powinna być rozszerzana stopniowo. Poszczególne produkty spożywcze, potrawy oraz techniki przyrządzania potraw należy wprowadzać etapami.

Dieta trzustkowa powinna być łatwostrawna, niskotłuszczowa, o niskiej zawartości błonnika. Zapotrzebowanie energetyczne na tym etapie pokrywane jest głównie przez węglowodany. Ponadto ogranicza się tłuszcze, zwłaszcza nasycone. Źródło tłuszczu stanowią: masło, śmietanka, oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy), żółtko jaj.

Potrawy podaje się gotowane w wodzie lub na parze, stopniowo wprowadza się pieczenie w folii, pergaminie lub rękawie, a także duszenie bez uprzedniego obsmażania na tłuszczu. Nie wolno spożywać potraw smażonych, grillowanych, wędzonych oraz mięs z rożna. Do zagęszczania zup i sosów stosuje się zawiesinę z mąki i wody lub mleka. Nie wolno stosować zasmażek.

Produkty i potrawy wskazane na diecie trzustkowej:

 • pieczywo pszenne, jasne, czerstwe,
 • drobne kasze (manna, jęczmienna, kuskus),
 • ryż, drobne makarony z niską zawartością jaj,
 • ziemniaki gotowane, purée,
 • warzywa: marchew, pietruszka, seler, szparagi, dynia, szpinak, buraki, pomidory bez skórki,
 • owoce: jabłka, brzoskwinie, morele, winogrona bez pestek, truskawki, maliny,
 • mleko 1,5 proc., chudy twaróg,
 • białko jaja, natomiast całe jajko jeden raz w tygodniu,
 • gotowane lub pieczone ryby (dorsz, morszczuk),
 • gotowany indyk lub pierś z kurczaka, królik, cielęcina,
 • masło, śmietanka,
 • oleje: oliwa z oliwek, olej słonecznikowy,
 • dżemy.

Do przypraw i ziół, które można stosować po zapaleniu trzustki należą: sok z cytryny, sól, cukier, wanilia, cynamon, koperek zielony, natka pietruszki, majeranek.

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diety dla chorych
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Diety dla chorych
Diety dla chorych

Problemy żywienia pooperacyjnego

się brak chęci do jedzenia nie oznacza jednak, że choremu jedzenie jest zbędne. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie! Bezpośrednio po operacji (...) znacznie wzrasta **zapotrzebowanie chorego na energię** (kalorie)....

Diety dla chorych

Dieta po chorobie

należą (/czym-jest-witamina-a), E i C. Bardzo istotna jest także ilość płynów w diecie - chorzy często piją niewystarczającą ilość wody (...) , co przy stanach gorączkowych, (/biegunka) lub (/wymioty) może skutkować (/odwodnienie-u-dziecka). ##...

Diety dla chorych

Rola diety u osób przewlekle chorych

W takich sytuacjach, poza terapią farmakologiczną, należy zwrócić uwagę na zapewnienie choremu zbilansowanej diety, pokrywającej jego zapotrzebowanie na wszystkie (...) przetworzone oraz smażone. Jednak zapewnienie...

Diety dla chorych

Problemy ze zgagą

Problemy ze zgagą

Podrażnienie kwasem żołądkowym objawia się pieczeniem w klatce piersiowej, przełyku, przechodzącym aż po szyję. Skutecznym sposobem leczenia jest przyjmowanie ziół zawierających naturalne śluzy roślinne.

Diety dla chorych

Jedzenie, które zwalczy wiosenną alergię

Jedzenie, które zwalczy wiosenną alergię

się m.in. w cytrusach, wykazuje działanie przeciwhistaminowe. Wpływają więc one na organizm chorego w podobny sposób jak leki przeciwalergiczne.Jabłka (...) one choremu znacznych ilości kwasów tłuszczowych omega-3....

Diety dla chorych

Utrata wagi podczas choroby

Utrata wagi podczas choroby

Chorzy często odmawiają posiłków, ponieważ nie mają apetytu. Jedzenie nierzadko łączy się też dla nich z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Diety dla chorych

Co jeść podczas choroby?

dieta, by wspomóc organizm w walce z chorobą. Co powinno się w niej znaleźć? ## Białko w diecie chorego Specjaliści od żywienia są zgodni, że podczas (...) choroby kluczowym składnikiem diety powinno być (/bialka)....

Diety dla chorych

Kolorowa wartość flawonoidów

przewodzie pokarmowym, gdyż czosnek jest ciężkostrawny. Niektórzy ludzie mogą wykazywać (/objawy-alergii) na ten składnik diety. Podobnie czujność powinny (...) wyżej wymienione leki i rozważamy włączenie czosnku do diety,...

Diety dla chorych

Nutridrink

organizmu. Może być jedynym źródłem pożywienia lub stanowić uzupełnienie diety. ## Objawy niedożywienia organizmu Pojęcia „niedożywienie