Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

By uprawiać nordic walking, niewiele trzeba. Wystarczą sportowe buty, wygodny strój, kijki i odrobina dobrych chęci.

Widok osób maszerujących z kijkami już nikogo nie dziwi. Pasją do nordic walking łatwo się zarazić. Nic w tym dziwnego, bo sport ten ma wiele zalet. Angażuje do pracy więcej grup mięśniowych niż inne formy rekreacji, a przy tym nie obciąża kości i stawów. Jest to świetny sposób na codzienną aktywność dla osób chcących zadbać o zdrowie, ale też dla tych, którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Trening nordic walking na świeżym powietrzu wpływa na poprawę krążenia krwi w naszym organizmie, a tym samym dotlenienie mózgu, co przekłada się na jego wydajniejszą pracę. Dzięki temu poprawia się nasza koncentracja, a także pamięć.

Wśród zalet tego rodzaju aktywności wymienić warto również to, że nordic walking wpływa na korygowanie wad postawy. Problem ten obecnie jest dość powszechny i dotyczy coraz młodszych osób. Siedzący tryb życia nie sprzyja naszemu kręgosłupowi, który każdego dnia wykonuje tytaniczną pracę. W takiej postawie mięśnie rąk, szyi i barków są mocno obciążone, co powoduje ich napięcie, a w konsekwencji ból. Spacer z kijkami w znacznym stopniu minimalizuje ten problem i powoduje rozluźnienie mięśni.

Niektórzy lubią samotność, inni wręcz przeciwnie – są towarzyscy i chętni do wspólnego trenowania. O ile w czasie biegania o rozmowę trudno, o tyle w czasie treningu nordic walking można nie tylko energicznie maszerować, ale też porozmawiać. Wspólne maszerowanie z kijkami mobilizuje ponadto do treningu. Trudniej z niego zrezygnować, gdy na nasze towarzystwo liczy druga osoba.

Sport dla każdego

Dla wielu osób barierą w podjęciu regularnych treningów jest obawa przed przeciążeniem i zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Słusznie, bo nie ma nic gorszego od źle przeprowadzonych ćwiczeń, które zamiast pomóc – szkodzą. W przypadku nordic walking, nie trzeba martwić się o przetrenowanie czy kontuzje.

Specjalne kijki minimalizują ryzyko potknięcia, a także stanowią dodatkowy punkt oparcia, który umożliwia odciążenie kręgosłupa oraz stawów. Jest to aktywność o umiarkowanej intensywności. Po kijki ponadto sięgnąć może każdy: osoby starsze, po przebytych urazach, kobiety w ciąży, sportowcy czy dzieci. Tego rodzaju sport jest również polecany pacjentom po zawale serca jako forma rehabilitacji kardiologicznej. Dzięki niemu poprawia się krążenie, a tym samym zwiększa tolerancja na wysiłek.

Dobra technika to podstawa

Efekty nordic walking można zauważyć już po kilku tygodniach regularnego spacerowania z kijkami. By tak się jednak stało, maszerować powinno się co najmniej trzy razy w tygodniu przez minimum 40 minut. Bardzo ważna jest również prawidłowa technika marszu. Tylko w ten sposób możliwe jest odciążenie stawów i wzmocnienie mięśni.

Nordic walking nie jest dyscypliną trudną do opanowania. Jednak zaczynając przygodę z tym sportem, w celu wyrobienia odpowiednich nawyków, warto być nadzorowanym przez instruktora. Pozwoli to na uniknięcie błędów i przyswojenia niewłaściwej techniki chodu. W wielu miejscowościach w Polsce organizowane są bezpłatne zajęcia, podczas których pod okiem fachowca możemy stawiać pierwsze kroki z kijkami. Okazją do nauki mogą być np. darmowe zajęcia w ramach Akademii Zdrowia Santandera, które prowadzą certyfikowani trenerzy z Polskiej Federacji Nordic Walking.

Jeżeli w naszej miejscowości nie mamy możliwości skorzystania z bezpłatnych zajęć, możemy wspomóc się specjalnymi poradnikami opracowanymi przez specjalistów. Tego rodzaju szkolenie można odbyć bez wychodzenia z domu, korzystając m.in. z materiałów przygotowanych w ramach Akademii Zdrowia Santandera. W bezpłatnym poradniku można znaleźć instrukcję techniki chodzenia. Zapoznanie się z nią to pierwszy krok do lepszej sprawności i zdrowia.

Sport na każdą kieszeń

Wiele osób przed regularnymi treningami powstrzymują ograniczenia finansowe. Ta wymówka jednak zupełnie nie sprawdza się w przypadku nordic walking. Dlaczego? Otóż do podjęcia regularnych treningów wystarczy para dopasowanych do wzrostu kijków, buty sportowe i wygodny strój. Z czasem można zainwestować w lepszy sprzęt, ale nie jest to konieczne. W tym przypadku najważniejsza jest chęć zadbania o własne zdrowie i aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka, około miesiąca temu

Nordic Walking

Komentarze (8)
~dererer
~dererer 3 miesiące temu

Jak widzę emerytów którzy łażą w butach z biedry za 19 zeta i kurtce z tesco za 10 zeta, gdzie rozwalają sobie stopy i pocą się jak wieprzki, to mnie śmieszy, ale jak do tego mają kije to już leję ze śmiechu bo po prostu nie mają bladego pojęcia jak z nimi chodzić. Stukają nimi wokół siebie, po asfalcie, na maksymalnie zgiętych łokciach.... ja ciepriedole.... za parę miesięcy żaden lekarz nie pomoże im na stawy... I jeszcze te kije, za 20 zeta co każdy waży po kilogramie, zrobiony z jakiegoś chińskiego shitu, bez rękawiczki i z gumową rękojeścią... o zakończeniach nie wspomnę. Ludzie, zastanówcie się co robicie swojemu zdrowiu!!!!

Odpowiedz
~Leszek
~Leszek 3 miesiące temu

Niestety najczęściej sporty ruchowe typu rowery, bieganie uprawia się "dla zdrowia wśród spalin" - mięśnie napompowane salinami. Gratulacje z udanej hodowli raka. podobna sytuacja jest w przypadku młodych matek wychodzących na chodniki wzdłuż ruchliwych ulic z wózkami na spacer "dla zdrowia swoich pociech". Zamiast iść do parku czy lasku nawet jeśli by trzeba podjechać autobusem czy samochodem - będzie zdrowiej.

Odpowiedz
~obserwaror
~obserwaror 3 miesiące temu

Przez sport do kalectwa......zblokowane obręcze barkowe,i nadwyrężone miesnie teraz rechabilitacja 2 rok to skutek 10 letniego wariactwa z kijami a zainwestowalam wcześniej w pseudo instruktora i jak widze tych ludzi szwedajacych się kijami i udających ,ze to dla zdrowia to mi gul wyłazi.Coz masazysci musza z czegos zyc.Jak zwrocilam uwagę "kierownikowi stada" w lesie ktory prowadzil taka grupe amatorow seniorow i kazdz z nich machal w inna strone kijami uslyszalam odpow.staruszkowie nic sobie nie zrobia wlasnie zrobia taka krzywdę ,ze trudno to później odwrocic a dolegliwosci sa bolesne .

Odpowiedz
~andy98754
~andy98754 3 miesiące temu

Nordic walking jest cool po wypadku ciężkim zresztą/złamany kręgosłup,totalnie złamana miednica w paru miejscach,noga-blacha itd/ tak naprawdę tylko NW pomógł mi a nie żadna rehabilitacja zwłaszcza NFZ śmieszna...

Odpowiedz
~Wiem
~Wiem 3 miesiące temu

Edi: wiem co piszę! W Nordic walking kije są zawsze z tyłu i nigdy nie służą do podpierania, nawet przy schodzeniu z góry. Do podpierania w górach slużą kije trekkingowe, a to zupełnie inna bajka. Narobiło się fachowców którzy nie mają zielonego pojęcia o NW co widać u szpanujących na ulicach.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety
Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Nordic walking - technika chodzenia, zasady, korzyści

Nordic walking - technika chodzenia, zasady, korzyści

Uprawianie nordic walking zyskała popularność na całym świecie. Jest to, najprościej rzecz ujmując, chodzenie z kijkami. Kijki do nordic walking (...) . Dlaczego...

Fitness i sport

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

kijków sprawia, że trening jest skuteczniejszy niż zwykły marsz. Zaletą nordic walking jest również fakt, iż tę formę aktywności ruchowej uprawiać (...) , w trakcie takiego marszu aktywowane są również...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Osoby uprawiające nordic walking

Osoby uprawiające nordic walking

W ostatnich latach w Polsce nordic walking zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Dyscyplina nordic walking przeznaczona jest również dla seniorów.

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Kijki do nordic walking kontra kijki trekkingowe

Kijki do nordic walking kontra kijki trekkingowe

- dlaczego nie są odpowiednie do nordic walking? Przede wszystkim to kijki przeznaczone do uprawiania innego rodzaju sportu. Po kijki trekkingowe sięgamy (...) się jednak, że zamiast...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Uprawianie nordic walking

Uprawianie nordic walking

Technika chodzenia nordic walking zyskała popularność na całym świecie. Jest to, najprościej rzecz ujmując, chodzenie z kijkami. Kijki do nordic (...) walking są specjalnie zaprojektowane,...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Trening nordic walking

Trening nordic walking

wiele korzyści zdrowotnych. Nordic walking zdobywa coraz więcej fanów, ale równocześnie rośnie liczba osób, które uprawiają go nieprawidłowo (...) , wzmocnienie mięśni, poprawę ogólnej kondycji fizycznej, szybsze...

Aromaterapia

Nordic walking - na zapalenie stawów

Nordic walking - na zapalenie stawów

Aktywność, która w niekonwencjonalny sposób może przyczynić się do walki z artretyzmem, to pływanie, a także modny ostatnio nordic walking.

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Jakie kije do nordic walking?

Jakie kije do nordic walking?

Nordic walking - na zapalenie stawów To pytanie zadają osoby, które chcą rozpocząć uprawianie tej formy aktywności fizycznej. Nordic walking (...) długości. Aby zakup...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Nordic walking dla seniora

Nordic walking dla seniora

, który można uprawiać nawet w mieście, a co więcej nie wymaga od początkującej osoby dużych przygotowań. Chodzenie z kijkami, czyli nordic walking (...) Nordic walking...

Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii

Odchudzanie z Nordic Walking

Odchudzanie z Nordic Walking

jest do fitnessu i zajęć rekreacyjnych. Szacuje się, że tę formę aktywności uprawia około miliona osób. Nordic walking w ostatnich latach stał (...) są połączeniem kijów trekkingowych i tych od nart...