Dlaczego zmarłym podaje się znieczulenie? Anestezjolog wyjaśnia
Śmierć od dawna jest tematem, który budzi wiele emocji. Niewiele osób wie, że ciało osoby, która odeszła poddawane jest znieczuleniu ogólnemu. Dlaczego?
1. Znieczulenie ogólne
Z medycznego punktu widzenia śmierć to jednak złożony proces i nic nie może być pozostawione przypadkowi. Samo stwierdzenie zgonu danej osoby musi spełniać rygorystyczne wymogi.
Wszystko staje się jeszcze bardziej skomplikowane, gdy zmarły postanowił przekazać swoje narządy do przeszczepu. Ciało poddawane jest wtedy znieczuleniu. Tę kwestię postanowił wyjaśnić dr Krzysztof Wernicki, anestezjolog, który aktywnie udziela się w mediach społecznościowych. Na swoim profilu chętnie dzieli się ciekawostkami związanymi z wykonywanym zawodem.
@krzysztof.wernicki 762. Dlaczego znieczulamy osoby zmarłe?
♬ dźwięk oryginalny - Krzysztof Wernicki
- Po stwierdzeniu śmierci mózgu podczas pobierania narządów do przeszczepu podajemy te same leki, których używamy do znieczulenia ogólnego - zaznacza na wstępie lekarz.
2. Dlaczego to ważne?
Jak zauważa anestezjolog w dalszej części nagrania, istnieją ku temu dwa ważne powody. Podczas zabiegu zwłoki muszą pozostać w neutralnej pozycji, ciało nie powinno się więc poruszać, a mięśnie napinać.
- Odruchy z rdzenia kręgowego działają nawet po śmierci mózgu - wyjaśnia dr Wernicki.
Leki zwiotczające mogłyby okazać się niewystarczające. Konieczne jest podanie pozostałych środków. Dlaczego?
- Odruchy rdzeniowe to też wzrost ciśnienia i tętna, a te chcemy utrzymać w normie, żeby zachować jak najlepsze warunki dla przeszczepionych narządów - tłumaczy anestezjolog.
Podczas pobierania organów do przeszczepu podawane są więc także leki usypiające oraz przeciwbólowe. Te środki również wpływają na rdzeń kręgowy i pomagają utrzymać stabilne ciśnienie w trakcie zabiegu.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.